Reklama

Samsung ukončí výrobu LCD panelov, zameria sa na QLED

Juraj Procházka

V časoch, keď najväčším uhlopriečkam TV obrazoviek panovala plazma, výrobcovia veľkoplošných displejov masívne investovali do vývoja, aj výroby LCD panelov, v snahe komkurovať PDP technológii.

To sa aj podarilo. Dnes už plazmové obrazovky len dosluhujú v domácnostiach. LCD panely sa stali mainstreamom a s LED podsvietením dokážu vykresľovať obraz špičkovej kvality aj na tých najväčších televízoroch. Pravda, medzitým sa objavila aj konkurencia v podobe dokonalejších, ale aj drahších technológií OLED a QLED.

Pozrite si

Samsung bude mať ešte viac štýlových televízorov

Zároveň konkurencia, hlavne zo strany čínskych výrobcov, tlačí ceny LCD panelov dole a klesajúce marže nútia tradičných producentov k zmene priorít.

Najnovšie spoločnosť Samsung Display ohlásila, že do konca roka prestane vyrábať LCD panely. Firma dnes prevádzkuje dve výrobné linky LCD v Južnej Kórei a dve v Číne.

Samsung Display však nie je jediným výrobcom, ktorý tlmí výrobu LCD. Rovnako do konca roku 2020 ukončí výrobu LCD panelov v Južnej Kórei aj spoločnosť LG Display. Kým tradičný rival Samsungu patrí k lídrom v produkcii OLED panelov, Samsung pre portál The Verge uviedol, že utlmenie výroby LCD urýchli jeho orientáciu smerom k displejom s kvantovými bodkami (QLED).

Tieto rozhodnutia prichádzajú v dobe, keď ceny LCD panelov na celom svete klesajú. To sa premieta aj do ceny televízorov, takže spotrebitelia sa určite nesťažujú. Z najväčšej časti za tento stav môžu zrejme čínski výrobcovia, ktorí zvyšujú výrobu LCD obrazoviek aj napriek tomu, že dopyt po televízoroch vo svete klesá.

Pozrite si

Vyskúšali sme najnovší top-end televízor Samsung QLED 4K TV QE65Q90R

Samsung Display však má aj vlastné dôvody. Firma už v októbri 2019 oznámila päťročnú investíciu vo výške 13,1 bilióna wonov (približne 10,7 miliárd dolárov) do technológie kvantových bodov pre televízory novej generácie kvôli odklonu od LCD technológie.

Súčasné televízory QLED od Samsungu však stále používajú LCD panely za vrstvou kvantových bodov. Samsung, ale vyvíja aj kvantovo-bodové LED diódy, ktoré by potrebu samostatnej vrstvy vylúčili. Pre portál ZDNet výrobca uviedol, že jeho budúce QLED televízory s kvantovými bodkami budú používať skôr OLED ako LCD panely.

Zdroj | Hisense

Samsung Display tvrdí, že do konca roka bude schopný plniť dodávky objednaných LCD panelov, otázne ale je, čo bude v budúcnosti do svojich produktov montovať najväčší výrobca televízorov na svete, jeho sesterská spoločnosť Samsung Electronics.

Dodávky od Samsung Display by mohli neskôr nahradiť LCD panely od dodávateľov CSOT a AUO, ktorí patria do portfólia výrobcu televízorov TCL.

Nedávno (aj na CES 2020) Samsung prezentoval aj displeje s technológiu MicroLED, ktoré ako obrazové body využívajú samostatné miniatúrne LED diódy. Vlani však Samsung pripustil, že táto technológia bude zrelá na využitie v spotrebnej elektronike pre široký okruh zákazníkov až o dva, alebo o tri roky.

Naše zhodnotenie

V krátkom resumé môžeme konštatovať, že v najbližších rokoch bude mainstreamom naďalej LCD technológia, ktorá sa určite ešte bude priebežne, v rámci možností, zdokonaľovať. Pre high-end segment tu máme OLED technológiu, ktorá konečne vychytala muchy a pri kúpe televízora nemusíte predávať nehnuteľnosť. A kdesi medzi týmito mantinelmi sa bude o náročného zákazníka bojovať s QLED obrazovkami.

Keďže zobrazovacie možnosti všetkých týchto technológií (áno, aj LCD) dnes s prehľadom prekonávajú možnosti vysielateľov a poskytovateľov obsahu, máme pred sebou dobré časy.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.