Reklama

Ako zabaviť deti doma počas mimoriadnych prázdnin?

Zdroj | picjumbo_com (Pixabay)
Stanislav Vinc
Zdroj | picjumbo_com (Pixabay)
Zdroj | picjumbo_com (Pixabay)

Zatvorené škôlky a školy, povinný home office. Aj takto sa môže začať skvelý recept na domácu ponorkovú chorobu. Pripravili sme preto pre vás niekoľko tipov, ako môžete tieto mimoriadne prázdniny ozvláštniť vám a vaším deťom aj pomocou zdravej dávky technológií.

V čase aktuálnej mimoriadnej situácie pre vás na TECHBOX.sk prinášame tipy, ako môžete stráviť čas produktívne a zábavne aj v dobrovoľnej domácej karanténe. Všetky tieto články nájdete zhrnuté pod značkou SHUTDOWN.

Technológie ponúkajú deťom i dospelým v týchto dňoch skvelé spôsoby, ako aspoň na chvíľu uniknúť z reality pomocou filmov, seriálov, hier a rôznych aplikácií. Ak však máte popri práci z domu možnosť venovať sa vašim deťom aj aktívne, odporúčame vám zabaviť sa spolu s nimi aj bez neustáleho pozerania do obrazoviek. Technológie hrajú v prípade našich tipov iba vedľajšiu úlohu.

Zdroj | Kelly Sikkema

Postavte si interaktívny bunker

Zrejme každý z nás si v detstve doma postavil z diek a nábytku bunker či improvizovaný stan. S vašimi deťmi máte tentokrát možnosť túto aktivitu ozvláštniť aj pomocou vášho smartfónu aj bez toho, aby ho vaše deti počas hry aktívne používali.

Blesk na vašom smartfóne môžete využiť v bunkri ako baterku, prípadne s ním môžete pomocou aplikácií pre Android a iOS simulovať búrku aj s bleskami. Pomocou hudobných streamovacích služieb môžete pobyt v takomto bunkri ozvláštniť aj nahrávkami zvukov z prírody.

Zdroj | Klim Sergeev

Ak si budete s deťmi v bunkri hovoriť príbehy, pustite si k tomu cez ktorúkoľvek hudobnú streamingovú službu napínavý filmový soundtrack. Na čítanie alebo počúvanie kníh zas môžete použiť niektorú z ôsmych aplikácií, ktoré odporúčame každému milovníkovi kníh. Zabudnúť samozrejme nemôžeme ani na online rádiá, z ktorých deti môže zaujať napríklad slovenské Rádio Junior.

Naučte sa morzeovku

Blesk na vašom smartfóne má mnoho využití, o ktorých ste možno doteraz ani nepremýšľali. Skvelou zábavou aj v rámci rôznych detských hier môže byť použitie morzeovky, ktorú sa môžete spolu s deťmi intuitívne naučiť aj pomocou mobilných aplikácií.

Pozrite si

Týchto 5 aplikácií vám pomôže nezlenivieť počas shutdownu

Aplikácie ako Flashlight & Morse Utility (iOS) alebo Flashlight with Morse code (Android) vám umožnia napísať ľubovoľný text, ktorý sa následne pomocou blesku na zadnej strane vášho smartfónu interpretuje do signálu v morzeovke.

Digitálne spoločenské hry

Ak máte doma dostatočne veľkú zásobu spoločenských hier, o zábavu máte pravdepodobne minimálne na pár dní postarané. Ak nie, nad zatvorenými obchodmi príliš zúfať nemusíte, zábavné spoločenské hry nájdete aj v obchodoch App Store a Google Play.

Zdroj | Michał Parzuchowski

Ako jeden z mnohých príkladov môžeme uviesť hru Partivity! (iOS), ktorá má nielen svojim názvom, ale aj pravidlami veľmi blízko k populárnej rodinnej hre Activity. Alternatívou pre majiteľov smartfónov s operačným systémom Android môže byť slovenská hra Zábavné šarády. Rôznych adaptácií na túto hru, ako aj mnoho ďalších spoločenských hier, nájdete v obchodoch s aplikáciami desiatky. V prípade oboch platforiem stačí hľadať v kategórii „Stolové hry“.

Nekonečná zásoba zábavných efektov

Či už budete hrať šarády alebo si deťmi budete vytvárať vlastné príbehy a hrať divadlá, hodiť sa vám k tomu môžu aplikácie plné krátkych zvukov, pri ktorých sa zaručene zabavíte aj ty. Podobných aplikácií nájdete na internete aj v obchodoch App Store a Google Play desiatky, ako príklad môžeme uviesť aplikáciu Instant Buttons, ktorá je dostupná pre Android aj iOS.

V aplikácii nájdete samostatnú kategóriu Kids, v ktorej nájdete zvuky vhodné aj pre deti. Kliknutím na ikonu srdiečka si môžete zvuky pridávať medzi obľúbené a pod možnosťou Create private sound v menu si do aplikácie môžete nahrať aj vlastné zvuky, čo je pre deti ďalší aspekt zaručenej zábavy.

Nebojte sa Googliť

Internet je skutočne nekonečná studňa informácií a zábavy, stačí sa len trochu zamyslieť nad tým, aké aktivity by najviac potešili vaše ratolesti. Máte doma zásoby múky až po strop? Nájdite jednoduchý recept na koláč, ktorý dokážete upiecť aj s pomocou detí. Vyžíva sa vaše dieťa v pokusoch? Vygooglite jednoduché vedecké pokusy, ktoré zvládnete urobiť aj pomocou ingrediencíí vo vašej domácnosti. S trochou šťastia a za pomoci digitálnych návodov sa vám možno opätovne podarí skompletizovať aj dávno rozpadnuté LEGO stavebnice.

Fantázii sa pri vymýšľaní (ne)digitálnej zábavy pre deti v období domácej karantény medze nekladú. Budeme radi, ak sa o tipy na zábavné aktivity pre deti i celú rodinu podelíte v diskusii nižšie aj vy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.