Reklama

Aj veľký "sťahovák" Ford Transit môže prekvapiť modernými technológiami

Roman Calík
76 %
V redakcii sme potrebovali "upratať" a tak sme si na test vybrali netradičný model, ktorý by ste v TECHBOX nečakali. Vyskúšali sme nový Ford Transit, ktorý si môžete dopriať aj s mildHybrid technológiou. Aký je?

Výhody

  • obrovský prepravný priestror
  • pohodlný interiér
  • možnosť priplatiť si za adaptívny tempomat či SYNC3 alebo aj mildHybrid technológiu

Nevýhody

  • hodil by sa 360°pohľad na okolie
  • displej systému ICE 20 je nevhodne natočený od vodiča

Obrovský! Aby nie, keď sme si boli nový Ford Transit prevziať ohromil nás rozmermi. Smerovky modelu, ktorý odomkol náš kľúčik, patrili práve verzii L4 H3 nazývanej aj JUMBO. Objem, ktorý tu uložíte je až 15,1 m3, jednoducho je to už malý autobus, ktorý môžete šoférovať aj s bežným vodičákom. Len pozor na podzemné garáže! Tu sa nevôjdete. Nastaviť sa v hlave z bežného automobilu na obrovský van nie je jednoduché.

Nie, že by sme aktívne sledovali tento segment, ale musíme uznať, a zhodli sme sa viacerí v redakcii, že vzhľad Ford Transit je veľmi fajn. Normálne sa vám môže aj takáto dodávka páčiť, napomáhajú tomu ostré hrany, výrazná predná maska či efektné oplastovanie pozdĺž celej spodnej časti modelu.

So šoférovaním takéhoto obra nemáme veľa skúseností, avšak stačilo otvoriť predné dvere, vyštverať sa do kabíny a zrazu sme mali pocit, že toto sme už niekde videli. Interiér prekvapil – príjemne. Síce je tu viac tvrdých plastov, ako v iných a civilnejších modeloch Ford, avšak mnohé prvky sú identické. Dobre tvarovaný volant s množstvom hardvérových tlačidiel je rovnaký ako v ostatných modeloch Ford. Rovnako nie ste ochudobnení ani o veľký 8-palcový displej multimediálneho systému (v našom prípade ICE 20 s množstvom funkcií a možnosťami pripojenia).

Čo treba uznať, šoférovanie je pohodlné, vôbec nemáte pocit, že máte pod kontrolou takéhoto obra. Najväčším benefitom je snáď výhľad, nech sedíte aj v najväčšom SUV na trhu, tu na cestu vidíte lepšie. Nehovoriac o gigantických spätných zrkadlách. V porovnaní s bežnými automobilmi je tu aj obrovské množstvo odkladacích priečinkov, tak v palubnej doske, na nej, nad vašou hlavou, jednoducho všade. Pri pracovných povinnostiach tak máte kde odložiť rôzne dokumenty, ale i náradie či jedlo pri dlhšej ceste.

Vo Forde mysleli aj na také detaily, ako je umiestnenie USB konektora v priečinku nad prístrojovým panelom, rovnako v tomto priestore nechýba 12V zásuvka na ďalšie príslušenstvo. V našom prípade sme mobil nabíjali práve tu. Samozrejme ďalšie konektory nájdete aj v strede palubnej dosky pod panelom klimatizácie, opäť nad praktickou zásuvkou.

Súčasťou výbavy bol aj tempomat, žiaľ nie adaptívny. Celkovo nebol testovaný Ford Transit vyskladaný pre technologické redakcie, ale skôr štandardných automobilových novinárov. Za adaptívny tempomat si však môžete priplatiť, čo by sme určite odporúčali. Za cenu 1 158 eur pritom dostanete aj Pre-Collison Assist, čiže asistenčný systém s aktívnym brzdením v prípade hroziacej kolízie, a to aj s chodcami.

V balíku dokonca dostanete aj systém LDW sledujúci jazdné pruhy spolu s LKA, ktorý vás do jazdného pruhu dokáže aj vrátiť. Uvedený balík za to určite stojí, neobjednávajte si Ford Transit bez neho.

Pozrite si

Nový Ford Transit je nabitý modernými technológiami!

V našom prípade sme mali vyšší výbavový stupeň ICE 20 so SYNC 2.5 a veľkým 8-palcovým dotykovým displejom, kde môžete spustiť aj vybrané mobilné aplikácie a samozrejmosťou je i Bluetooth (príplatok 630 eur). Žiaľ navigácia chýbala, tú dostanete až s najvyšším výbavovým stupňom multimédií ICE 24, kde už získate aj systém SYNC3 s hlasovým ovládaním. Ale pozor, väčšine z vás dilemu navigácie vyrieši podpora Android Auto a Apple CarPlay. Tiež nám prekážalo natočenie displeja smerom od vodiča. Nechápeme tento uhol, nevieme si na to zvyknúť, bolia vás oči keď musíte sledovať displej z uhla, ktorý nie je štandardný.

Čo však oceňujeme je spomínaná podpora Apple CarPlay a Android Auto, nebudete tak ani vo vašom „pracovnom“ aute ochudobnení o vaše obľúbené skladby či navigáciu s dopravnými informáciami po pripojení vášho smartfónu.

Zaujímavosťou je, že vo Ford Transit môžete mať aj motorizáciu s mildHybrid technológiou. V našom prípade sme však mali klasický 2.0 TDCi s výkonom 170 koní a predným pohonom. Ford Transit s touto motorizáciou bol až prekvapivo svižný a spotrebou sme sa pohybovali na úrovni 8 litrov/100 km, a to aj pri plnom zaťažení.

Aby ste mali predstavu, aký obor sa ocitol v našej redakcii, tak na dĺžku má verzia L4 H3 Van až 6 704 mm, pričom výška je na úrovni až 2 781 mm! A keďže sme nezáháľali dokázali sme objem 15,1 m3 naplniť maximálne. Toľko nepotrebných vecí sa nám v redakcii za posledné roky nazbieralo. Vnútro nákladnej plochy je pritom obložené panelmi, ktoré chránia konštrukciu pred poškodením.

Samozrejmosťou sú okrem zadných dverí aj bočné posuvné dvere. Priplatiť si môžete pár eur za LED osvetlenie interiéru, ktoré sa hodí. Rovnako nechýba možnosť parkovacej kamery, ktorú oceníte. Dokázali sme to však aj bez nej 🙂

Úprimne? Dni s novým Ford Transit boli pre nás veľkým zážitkom. Predbiehali sme sa v tom, kto ho bude šoférovať, pretože to nebolo o tom, že nechcete, ale chcete. Ten posed, pohodlnosť, ale i moderný interiér bol pre nás obrovským prekvapením. Ak by sme raz mali dostať služobnú dodávku, asi by sme chceli jazdiť práve na Ford Transit.

Mimochodom, čo myslíte, koľko takýto pracovný nástroj stojí? Nami testovaný model, v ktorom nám chýbal už iba balík asistenčných systémov vrátane adaptívneho tempomatu a cúvacia kamera, vyšiel na cenníkových 37 254 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.