Zmluva za 117 miliónov dolárov na odštartovanie misie skúmajúcej asteroidy vyzerá ako lukratívna zákazka. V skutočnosti je však cena podstatne nižšia ako doteraz. Dôvodom je, že NASA tentoraz uzavrela kontrakt so spoločnosťou SpaceX, ktorá na vynesenie medziplanetárnych sond (áno, v skutočnosti pôjde o tri misie) použije najsilnejšiu raketu súčasnosti Falcon Heavy.
United Launch Alliance účtuje za štart svojej ťažkej rakety Delta IV Heavy, ktorá má ledva polovičnú nosnosť oproti Falconu Heavy, zhruba trojnásobnú sumu, odhadovanú na 350 miliónov USD. Je preto pravdepodobné, že SpaceX získa na vynášanie ťažkých nákladov v budúcnosti aj ďalších zákazníkov.
Aktuálne získala SpaceX zákazku na vypustenie misií NASA v roku 2022 s cieľom preskúmať asteroid s názvom 16 Psyche. Štart sa uskutoční zo štartového komplexu 39A na Cape Canaveral Air Force Station.
Asteroid Psyche nachádzajúci sa medzi dráhami Marsu a Jupitera je výnimočný svojím zložením. Pozostáva totiž väčšinou z ťažších kovov, hlavne železa a niklu. Vedci predpokladajú, že pochádza z jadra Ni-Fe niektorej protoplanéty, ktorá sa pri kolízii s iným telesom rozpadla.
Asteroid Psyche tak predstavuje fragment jedného z najstarších stavebných blokov našej slnečnej sústavy. NASA dúfa, že prieskum Psyche rovnomennou sondou prinesie kľúč aj k histórii vývoja Zeme.
Štart sondy Psyche sa má uskutočniť v roku 2022 a v roku 2023 absolvuje gravitačný manéver pri Marse, kvôli zrýchleniu. K dvestokilometrovému asteroidu dorazí sonda v roku 2026 a bude študovať jej povrch, gravitáciu, magnetické pole a ďalšie vlastnosti.
Na palube ponesie aj unikátny laserový komunikátor Deep Space Optical Communications, schopný prenášať dáta na Zem podstatne vyššími rýchlosťami, než dnešné rádiové technológie. Rýchlosť dátových prenosov je veľkým problémom pri misiám k vzdialeným objektom. Sonda New Horizons napríklad prenášala cca 50 GB dát získaných prístrojmi počas preletu okolo Pluta a jeho mesiacov zhruba rok. Dátová rýchlosť sa pritom pohybovala rádovo v jednotkách kbit/s.
Misia Psyche bude mať na palube Falcon Heavy pridružené aj ďalšie dve misie: EscaPADE (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers) na výskum plazmy a Janus: Reconnaissance Missions to Binary Asteroids, ktorá bude študovať binárne asteroidy.
Projekt EscaPADE tvorí dvojica sond, ktorá bude vysadená na obežnej dráhe Marsu. Tam budú zisťovať, ako slnečný vietor odbúrava atómy z vrchných vrstiev marsovskej atmosféry. Sondy majú merať magnetické pole, plazmu, hustotu iónov a elektrónov, ktoré prelietavajú okolo planéty. Narozdiel od sondy MAVEN, ktorá skúma atmosféru Marsu už od roku 2014, majú nové sondy umožniť súčasné meranie na dvoch lokalitách, čo rozšíri relevantnosť získaných dát a umožní ich porovnávanie.
Druhým pridruženým projektom bude Janus: Reconnaissance Missions to Binary Asteroids pomenovaný podľa rímskeho boha s dvoma tvárami. V tejto misii budú opäť nasadené dve sondy, ktoré majú skúmať binárne planétky, teda planétky obiehajúce okolo spoločného ťažiska. Takéto objekty tvoria asi 15% všetkých asteroidov.
Sondy Janus budú skúmané objekty (konkrétne planétky zatiaľ nie sú určené) sledovať vo viditeľnom aj infračervenom spektre, sledovať ich pohyb a merať ich zloženie a taktiež mapovať súčasne z rôznych miest. Vedci dúfajú, že získané údaje umožnia pochopiť mechanizmus vzniku týchto binárnych objektov.