Reklama

Pozitívny prínos koronavírusu - klesá znečistenie Číny

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Na konci roka 2019 zaznamenali lekári v čínskom meste Wu-chan desiatky prípadov zápalu pľúc. O niekoľko dní sa potvrdilo, že ho spôsobuje nový koronavírus, ktorý dostal označenie COVID-19. Od 23. januára 2020 sa zastavila doprava do- a z Wu-chanu. Išlo o prvé z mnohých karanténnych opatrení v súvislosti z koronavírusom.

Dnes už máme dôkazy, že výrazné znečistenie oxidu dusičitého (NO2) v Číne súvisí so spomalením výroby a zavedením karantény z dôvodu epidémie koronavírusu. Satelity prevádzkované Európskou vesmírnou agentúrou a NASA tam totiž zaznamenali obrovské zníženie toxického NO2.

Zdroj | NASA

Oxid dusičitý je plyn, ktorý vo významnej miere produkujú automobily, no hlavne fabriky a elektrárne. Spôsobuje respiračné problémy a iné zdravotné komplikácie.

„Je to prvý raz, čo som videla taký dramatický pokles v takejto širokej oblasti pre konkrétnu udalosť,“ povedala Fei Liu, výskumníčka v oblasti kvality ovzdušia v Goddard Space Flight Center NASA. Liu pripomína, že počas hospodárskej recesie, ktorá sa začala v roku 2008, došlo v niekoľkých krajinách k poklesu NO2, ale pokles bol postupný.

Pozrite si

O čo všetko nás pripravil koronavírus?

Vedci pozorovali výrazné zníženie počas vyvrcholenie príprav a konanie olympijských hier v Pekingu v roku 2008. Tento účinok bol väčšinou lokalizovaný v okolí metropoly, úroveň znečistenia sa po ukončení olympiády znovu zvýšila.

Pokles NO2 sa časovo zhodoval s oslavami lunárneho Nového roka v Číne (a vo väčšej časti Ázie). V tomto období – posledný januárový týždeň – sa firmy a fabriky zatvárajú. Aj v predchádzajúcich rokoch sa ukázalo, že vtedy je znečistenie ovzdušia nižšie, po skončení sviatku sa však zvyšuje na pôvodné hodnoty. Teraz sa to ale nestalo.

Zdroj | NASA

„Tento rok je miera zníženia výraznejšia ako v minulých rokoch a trvá dlhšie,“ hovorí Fei Liu. „Nie som prekvapená, pretože množstvo miest na celom svete prijalo opatrenia na minimalizovanie šírenia vírusu.“ Tohtoročné úrovne sa v porovnaní s podobnými meraniami uskutočnenými v rokoch 2005 až 2019 pohybujú o 10 až 30 % nižšie ako priemer.

Vďaka koronavírusu sa môže naša planéta zhlboka nadýchať čistého vzduchu. Otázkou je, či po skončení epidémie, keď začnú producenti dobiehať zameškané dodávky a ušlý zisk, nebude do ovzdušia prúdiť ešte viac oxidu dusičitého.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.