- #Virtuálna a rozšírená realita
- 2 min.
- 16.2.2020
Automobilka Ford bude trénovať technikov cez virtuálnu realitu
Trend využívania virtuálnej technológie pokračuje aj v tomto desaťročí. Automobilka Ford plánuje využívať VR headsety pri práci na elektromobile Mustang Mach-E.
Pripravovaný elektromobil Mustang Mach-E bude potrebovať aj servisných technikov. Tí budú podľa automobilky Ford využívať VR na trénovanie sa pri práci s týmto vozidlom.
VR nástroj umožní technikom zdokonaliť sa v servise v simulovanom prostredí auta. Pomocou virtuálnej reality a headsetu sa tak môžu viac dozvedieť o jednotlivých komponentoch, z ktorých je veľké množstvo pod vysokým napätím. Zníži sa tak riziko pri práci s reálnymi súčiastkami.
Pri práci sa bude využívať Oculus Rift VR headset, ktorý sa využíva aj pri videohrách. Výhodou je tiež možnosť trénovať sa predtým, ako budú k dispozícii všetky súčiastky či finálne vozidlo.
Technici budú mať tréningové moduly a budú prechádzať jednotlivými kurzami, v rámci ktorých sa budú zdokonaľovať v servisnej činnosti. Pomocou moderných technológií tak bude môcť VR servis využiť ktorýkoľvek technik kdekoľvek na svete v servisnom centre Ford alebo Mustang.
Elektromobil Mustang Mach-E sa má začať predávať už koncom tohto roku. S rozvíjajúcimi sa technológiami a s rastom predaja elektromobilov sa vyvíjajú aj nároky na servisných technikov. Preto je dôležité, že vznikajú takéto inovatívne programy na vzdelávanie, ktoré fungujú interaktívnou a bezpečnou formou.
Virtuálna realita tak dokazuje, že nemá využitie iba v zábavnom priemysle, ale aj v akomkoľvek inom odvetví od automobilizmu cez rôzne druhy opráv. Príkladom je aj medicína, kde sa VR headset dá napríklad využiť pri učení sa anatómie, ako nám to ukazuje Tomáš Brngál.