Len včera prešlo 10 rokov odkedy sme spustili web TECHBOX.sk, ktorý práve čítate. Jedna dekáda je v technologickom svete obrovský čas, počas ktorého sa môže udiať až nepredstaviteľné množstvo vecí, vyvinúť obrovské množstvo nových technológií a posunúť celú civilizáciu o poriadny krok dopredu.
Dokážeme vám to aj počas celého roka, pretože každý týždeň budeme prinášať prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sa dialo pred 10 rokmi. Tento článok si však špeciálne odložíme, pretože sme si v ňom upustili uzdu fantázie a napísali, čo očakávame o 10 rokov v technologickom svete.
Pre lepšie pozorumenie textom, ani jeden z nás pri písaní svojej predstavy tech sveta o 10 rokov nevedel, čo píšu tí ostatní. Veríme, že z toho vznikol zaujímavý materiál – predstavy technologických redaktorov, ktorí mnohí v tech svete žijú aktívne už viac ako tú jednu dekádu.
Michal Biznár
Virtuálna realita dosiahne fotorealistickú kvalitu a každá domácnosť bude mať doma svoj VR headset, ktorým budú používatelia sledovať mediálny obsah, učiť sa a hrať hry. Vznikne viacero streamovacích služieb a každá bude mať svoju VR verziu. Vznikne tiež viacero interaktívnych VR filmov, v ktorých sa bude dať ovládať dej.
Najväčšou zmenou bude plnohodnotné integrovanie internetu do virtuálnej a rozšírenej reality. Bude bežné, že miesto smartfónu, budeme siahať po AR okuliaroch alebo VR headsete, cez ktorý budeme vyhľadávať informácie na internete. Samozrejmosťou je plnohodnotné ovládanie hlasom dostupné vo všetkých jazykoch.
Ľudia si budú vyberať obsah, ktorý budú pozerať a počúvať. Televízie a rádia budú zažívať úpadok a budú musieť prísť s novými formami vysielania. Streamoavacie služby a podcasty budú rásť a prispôsobí sa tomu aj cielená reklama.
Fyzické nosiče hudby, filmov a hier úplne nahradí stream a cloud. Internetu dosiahne takú rýchlosť nahrávania a sťahovania, že nebude problém okamžite hrať akúkoľvek hru a sledovať film v najvyššej kvalite.
Roman Calík
Ako si predstavujem svet o ďalších 10 rokov? Musím priznať, že 10 rokov dnes znamená vo svete technológií veľmi veľa a mnoho vecí, ktoré nám pripadali pred 10-timi rokmi sci-fi sú dnes už realitou. Preto som presvedčený, že o 10 rokov aj na Slovensku bude jazdiť niekoľko tisícok áut v plne autonómnom režime, a to nielen na diaľnici.
Nebude tak prekvapivé, ak sa pozriete na auto vedľa vás a vodič bude k volantu otočený chrbtom a kľudne sa bude hrať s rodinou trebárs Človeče nehnevaj sa, alebo bude obedovať či bude mať biznis stretnutie s niekým, koho si na cestu prizval. Osobne by som rád otvoril jednu z prvých reštaurácií, ktorá bude doručovať jedlo autonómnym vozidlám, kľudne aj počas ich jazdy. Úplnou samozrejmosťou bude elektrický pohon a i keď sa nám to dnes možno nezdá, nabíjacích staníc pre elektromobily bude také množstvo, že sa s nimi budeme stretávať na každom rohu. Ich počet násobne prevýši súčasný stav bežných čerpacích staníc.
Som presvedčený, že i forma našej komunikácie sa posunie ďalej. Či chceme, či nechceme, budú sa nám technológie doslova dostávať pod kožu, a nebude pre mňa prekvapením, ak niekto bude telefonovať len priložením svojej ruky k uchu. Minimálne budeme mať na tele (ale kľudne i pod kožou) čip, vďaka ktorému budeme platiť v obchodoch, otvárať si svoj dom alebo auto. Smartfóny, ako ich poznáme dnes budú podobne historickými kúskami, ako si dnes spomenieme na biznis telefón Nokia 6310.
Ak nebude zariadenie súčasťou nášho tela, tak to bude malá tenká placka, ktorú keď treba rozrolujeme alebo roztvoríme na plochu o veľkosti minimálne 10-palcov. Doma budeme mať množstvo vecí pripojených online, nebude to už len robotický vysávač, ale bežne si na diaľku budeme ovládať klimatizáciu, kúrenie, no i kávovar či iné spotrebiče. Naučíme sa rozprávať s produktmi okolo nás, umelá inteligencia nebude len v autách, ale aj v našich domácnostiach.
Jednoducho si na niečo spomenieme, vyslovíme naše želanie a veci sa dajú do pohybu. V obývačkách bude úplným štandardom 65-palcový televízor, mnohé z televízorov sa stanú súčasťou stien či nábytku. Influenceri budú online takmer 24 hodín denne, a tak ako sa dnes rozhodujú, čo bude online, budú sa rozhodovať, ktorú časť dňa neuverejnia, resp. sa na chvíľu odpoja. Na všetko budeme mať aplikáciu. Znie to lákavo alebo desivo?
Žiaľ vývoj a cieľ človeka neustále veci zdokonaľovať nás vedie presne tam, ako som to opísal. Ak by sa to nestalo o 10 rokov, odložte si tento text a prečítajte si ho v roku 2040, budete prekvapení, čo všetko je už samozrejmosť.
Richard Pliešovský
Apple prinesie v jubilejných iOS 50 dve obrovské novinky, ktoré spôsobia razantný vzostup akcií: vo virtuálnej klávesnici pribudne horný riadok s číslicami, ako to pozná celý svet z Android OS. Ďalší markantná zmena bude pridanie piatej ikony v docku, po čom používatelia volali už veľa rokov.
V roku 2030 bude zakázané predávať zariadenia na káblové nabíjanie. Svet malej elektroniky bude plne bezdrôtový. Nabíjať sa bude podobným systémom, ako sa dnes šíri bezdrôtový internet. Pomocou power routerov.
Keď sme už pri internete, žiadne metalické, ani optické vedenia nebudú IN. Svet bude pokrývať sieť internetových satelitov.
Používanie papiera bude raritou a drahým koníčkom, ako dnes napríklad chovanie koní. Nebudeme poznať už tlačiarne (domáce, ani komerčné). Noviny a časopisy budú pasé. Pošta bude doručovať iba balíky, vo veľkej väčšine pomocou dronov.
Rovnakou raritou budú okná. Podobne ako sa kedysi menili za plastové, bude už takmer väčšina z nich vymenená za solárne panely, ktoré budú sčasti prepúšťať svetlo. Získanou elektrikou sa bude napájať domáca powerstation. Každá moderná domácnosť tak bude energeticky sebestačná. Elektrika z klasickej distribúcie bude niekoľkonásobne drahšia ako dnes, bude zaťažená ekologickou daňou.
Elektromobily budú na pohybovanie v meste, resp. medzi mestami. Na dlhšie trate, napr. pre obchodných cestujúcich, budú najrozšírenejšie vozidlá na vodíkový pohon. Svet sa však nezbaví ani automobilov na konvenčný pohon.
Števo Porubský
10 rokov je v tech svete naozaj veľmi dlhá doba. Stačí sa pozrieť o 10 rokov vzad, čo sme používali, na čom jazdili a na čo tešili. Takto o 10 rokov môžeme určite očakávať masívne využívanie elektromobilov. Nemusia to byť elektromobily na Li-Ion batérie, ale pokojne na nejaký nový typ batérií (ak sa náhodou dovtedy nevymyslí technológia na dostupnú výrobu vodíka). Za 10 rokov sa ešte nedočkáme nového typu pohonu, maximálne tak náčrtov v hlavách vedcov.
Určite sa dočkáme plne autonómnych vozidiel 4. a 5. úrovne, možno sa dočkáme aj updatu na 6. úroveň, ktorú dnes ešte nikto nepozná. Nemusíte sa ale báť, plne autonómne a plne elektrické vozidlá nebudú stále jediné na cestách, stála si budeme môcť zajazdiť na tých „bežných“.
Aby som nezabudol. Hyperloop. Čo myslíte, dočkáme sa o 10 rokov prvých tratí nového typu dopravy? Ja si myslím, že áno.
V domácnostiach, ale aj verejných priestoroch ako reštaurácie, kancelárie apod. budeme využívať podstatne viac smart zariadení. Nebudú to len dnes bežné zariadenia, ktoré „zmúdrejú“ tým, že budú pripojené do internetu, ale aj celkom nové stroje. Napríklad v reštauráciách bude čoraz viac robotov. Za robota môžeme považovať aj banalitu ako automatický triedič odpadu, hlavne vo verejných priestoroch. „Smart“ zariadení ale bude podstatne viac a prakticky všetko, čo budeme používať, bude smart. Ak vám dnes príde blbé, aby aj obyčajný hriankovač bol smart, počkajte 10 rokov a uvidíte.
Prečo? Pretože budeme chcieť šetriť energiu. Kým jedna domácnosť spotrebuje iba určité množstvo elektrickej energie pre chod bežných domácich zariadení, vďaka tomu, že budú smart, nebudú vyžadovať toľko energie. Keď sa toto znásobí tisíckami, až miliónmi domácností, ktoré vedia šetriť elektrinu, výsledkom bude výrazné zníženie ešte stále produkovaných emisií z elektrární na fosílne palivá.
O 10 rokov budeme mať obrovské televízory, ktoré budú pokojne aj celou stenou. Televízory ako ich dnes poznáme budú patriť k low-endom. Využívať budeme viac projekčné televízory, zjavne na báze laseru. 8K Ultra HD rozlíšenie bude základ, 16K budú mať už v Japonsku. Vo vreckách sa nám to ale zmenší. Kým dnes stále rastú uhlopriečky displejov, o 10 rokov budú miniatúrne. Skladacie, resp. rolovacie displeje budú hrať prím. Apple iPhone XX bude rolovateľný, konkurencia bude v tom čase riešiť rolovací a zároveň skladací displej, takže v prípade potreby si z malého zariadenia vyrolujeme aj 15″ displej.
Mierim tým k tomu, že notebooky ako ich poznáme dnes už nebudú bežné. Nebudeme ich potrebovať. Všetko bude v smartfóne, všetko bude v „cloude“. 5G bude všade, takže s dátami mimo hardvérovej pamäte v zariadení nebude najmenší problém, všetko budeme mať do sekundy v mobile.
Facebook? Zanikne. Instagram? Zanikne. Tak, ako desiatky iných „sociálnych“ sietí v priebehu rokov zanikli, tak zaniknú aj dnes tie najväčšie. Vzniknú ale nové, pretože ľudia milujú spoločnosť (až na introvertov). O 10 rokov si ale po desiatkach ďalších a ďalších škandáloch s únikom citlivých dát snáď uvedomíme hodnotu nášho súkromia a budeme si ho strážiť podstatne viac.
Svet technológií o 10 rokov bude určite iný. Možno nebude vôbec podľa predstáv vyššie. Bodaj by bol lepší. Technologický svet napreduje míľovými krokmi, snaží sa uľahčovať nám život, no je otázne, či sa nad tým aspoň trochu zamýšľame. Taký robotický vysávač nám dnes šetrí čas i elektrickú energiu. Využívame ale to „ušetrené“ zodpovedne? Alebo o to viac času venujeme bezpríčetnému rolovaniu feedov na „sociálnych“ sieťach?
Juraj Procházka
Technický svet o 10 rokov?V počítačoch je ťažké prognózovať, ale je pravdepodobné, že kvantové počítače by mohli byť reálne využiteľné, ak nie doma, tak minimálne v inštitúciách.
Zobrazovacia technika možno pokročí od plochých displejov pri TV a holografické zobrazovacie jednotky budú hybridom medzi displejom a projektorom. Takéto videá zároveň vyťažia rýchle internetové pripojenie, ktoré bude v tej dobe štandardom.
Keďže v mobilných sieťach bude mainstreamom 5G technológia a 6G bude na konci vývoja, alebo v počiatočných fázach testovania, nebude problém v mestách používať konektivitu s rýchlosťou rádovo 10 Gbit/s. Zhruba podobné rýchlosti by som očakával aj pri optickom pripojení doma a vo firme, špičkovo možno až 100 Gbit/s. V tom čase by mal byť v plnom prúde aj satelitný internet od SpaceX, OneWebu, aj Amazonu. Nedá také rýchlosti, ako terestriálne 5G, ale na vidieku a v pustatinách môže úspešne dominovať. Dôležité je, že internetové služby a aplikácie budú fungovať kdekoľvek.
S dátovými rýchlosťami očakávam aj posun v technológiách na ukladanie dát. Keďže magnetické HDD nebudú stíhať zaznamenávať také veľké dátové roky, prím budú hrať polovodičové veľkokapacitné pamäte. Veľkosť kapacity neviem odhadnúť, ale 10 TB mi pripadá ako príliš opatrný odhad.
Z elektromobility sa postupne bude stávať mainstream a očakávam aj rozvoj vodíkovej infraštruktúry pre vodíkové autá. To všetko strihnuté autopilotmi 4. a 5. úrovne. Zrejme bude legislatívna povinnosť, aby všetky vyrábané autá disponovali pokročilejšími asistenčnými systémami, minimálne 2., alebo 3. úrovne.
Vesmír? Dočkáme sa nástupníkov ISS a funkčná by mala byť aj stanica Gateway okolo Mesiaca a dosť možné, že bude aj základňa na Mesiaci. Je tiež možné, že do roku 2030 pristaneme na Marse, aj keď v tomto je stále dosť veľká miera neistoty. Napriek tomu, že Elon Musk verí, že sa to dovtedy podarí.
A tak pořád dál… 🙂
Juraj Recký
Myslím si, že sa najbližšiu dekádu budeme snažiť nájsť alebo pochopiť potenciál technológií, ktoré dnes máme. Zrejme budeme intenzívne hľadať cestičky, ako sa skutočne skamarátiť s AR, VR, ako vymačkať z wearables maximum pre bežný život a zdravie. Verím, že počas najbližších 10 rokov sa podarí skrotiť tá divočina, ktorá momentálne v technologickom svete je.
Divočina v ochrane osobných údajov, bezpečnosti a v neposlednom rade sa nastaví aj férová ekonomická regulácia v on-line svete. Cena informácií zrejme vyletí poriadne vysoko, vďaka čomu by sme mohli byť aj my výrazne opatrnejší a rozumnejší v správaní sa v on-line priestore.
Aj keď mnohí považujú elektrifikáciu za slepú uličku, myslím si, že vodík ešte úplnou realitou v roku 2030 nebude. Do desiatich rokov by však mohol byť pomer elektrifikovanej dopravy a tej „starej” kúsok v prospech elektriny.
Marek Šimunek
Môj pohľad na rok 2030 bude taký, že takmer nikto nebude vlastniť auto a využívať sa bude vo veľkej miere nejaká forma zdieľanej dopravy, ktorá bude elektrická. Väčšina hromadnej prepravy pritom bude formou autonómnych autobusov a vlakov. Smartfóny budú skôr vo forme nositeľných zariadení, ktoré budú schopné projekcie údajov v priestore. Bežné smartfóny, ako ich poznáme dnes už asi nebudú.
Stanislav Vinc
S predstavou o roku 2030 sa mi toho spája mnoho, no do popredia sa čoraz častejšie dostáva vývoj v oblasti umelej inteligencie. Aktuálne ide v mnohých smeroch iba o marketingový „buzzword“, ktorý výrobcovia nalepia na takmer akýkoľvek produkt v snahe zvýšiť jeho predaj. V najbližších rokoch by sa však mohol význam umelej inteligencie konečne vykryštalizovať a priniesť skutočný pokrok do oblastí, v ktorých sa s ňou aktuálne iba opatrne experimentuje.
Nemám tým však na mysli nemotorných robotov, ani plnohodnotné digitálne bytosti, ktoré by mohli nahradiť ľudí v dnešných zamestnaniach. Umelá inteligencia by však mohla zrýchliť, spresniť a uľahčiť viaceré komplikované a zdĺhavé procesy. Príkladom toho môže byť nedávny úspech umelej inteligencie, ktorá dokázala detegovať rakovinu prsníka s vyššou presnosťou ako doktori. Darí sa jej však napríklad aj v automatickom mapovaní sveta pomocou satelitných snímok.
Takýchto príkladov bude v najbližších rokoch nepochybne pribúdať, no čoraz častejšie v podobe komerčných riešení, ktoré už budú mať skutočný dopad aj na životy bežných ľudí. Osobne dúfam, že to bude práve oblasť zdravotnej starostlivosti, v ktorej sa začína angažovať čoraz viac technologických spoločností.
Športové náramky, inteligentné váhy či tlakomery sú iba začiatok. V roku 2030 by sme už mohli mať v smartfóne (alebo v AR okuliaroch?) kompletnú zdravotnú kartu z väčšej časti tvorenú dátami, ktoré nepozbieral váš lekár, ale početné senzory previazané s umelou inteligenciou. Zdravotná aplikácia vám tak možno o desať rokov do kalendára zapíše„péenku“ ešte skôr, ako začnete mať pocit, že na vás niečo lezie.