- #Autá
- 3 min.
- 2.12.2019
Na používanie telefónu za volantom si v Austrálii posvieti umelá inteligencia
Policajtom v austrálskom Novom Južnom Walese bude pomáhať s rozdávaním pokút za používanie mobilného telefónu za volantom umelá inteligencia. Počas 6-mesačnej testovacej prevádzky pristihla s telefónom v ruke viac než 100-tisíc vodičov.
Smartfóny opantali celý svet natoľko, že ich niektorí ľudia nedokážu spustiť z ruky ani počas riadenia vozidla. Zatiaľ čo na Slovensku sa v tomto smere mení iba sadzobník pokút, v Austrálii chcú tento problém vyriešiť pomocou umelej inteligencie. Tá bude zo začiatku rozdávať iba upozornenia, neskôr však prídu na rad aj pokuty a trestné body.
Vláda austrálskeho štátu Nový Južný Wales nainštalovala do niektorých kritických úsekov ciest kamery, ktoré však nemerajú rýchlosť vozidiel, ale jednoducho fotografujú každé auto, ktoré okolo kamery prejde. Umelá inteligencia následne každú fotografiu analyzuje, aby zistila, či vodič na fotografii nepoužíval práve v tom čase za volantom svoj telefón.
Ak si umelá inteligencia myslí, že prichytila vodiča pri čine, fotografia putuje ďalej na kontrolu človeku, ktorý rozhodnutie umelej inteligencie verifikuje. Ak sa umelá inteligencia mýlila, fotografia bude automaticky do 48 hodín od kontroly zmazaná. Negatívne detekcie umelej inteligencie budú mazané už do jednej hodiny od automatickej analýzy.
Počas prvých troch mesiacov oficiálnej prevádzky systému budú vodiči dostávať iba upozornenia. Po uplynutí tejto doby im môže byť udelená pokuta vo výške 344 dolárov, resp. 457 dolárov v prípade prejazdu cez školskú zónu. Okrem pokuty vodiči dostanú aj päť trestných bodov, ktoré sa im pripíšu k vodičskému preukazu. V prípade priestupku v školskej zóne stratia až dvojnásobok bodov.
Podľa miestnej vlády môže tento systém pomôcť v období piatich rokov predísť 100 fatálnym alebo veľmi vážnym nehodám. Informácie o tom, kde sú tieto kamery umiestnené, nebudú verejne dostupné. To má vo vodičoch vyvolať pocit, že za používanie telefónu za volantom môžu byť pokutovaní kedykoľvek a kdekoľvek. Polícia počas testovacej prevádzky umiestňovala kontrolné kamery na mobilné nákladné vozy.
Proti novému opatreniu sa postavili kritici, podľa ktorých tento systém stanovuje nebezpečný precedens o fotografovaní ľudí na verejnosti bez ich vedomia a dovolenia. Fakt, že systém je účinný sa však poprieť nedá. Počas šiestich mesiacov testovacej prevádzky kamery zachytili viac než 8,5 milióna áut, z ktorých 100-tisíc riadili vodiči s telefónom pri uchu alebo v ruke.