Google ohlásil, že dosiahol prielom v oblasti výskumu kvantových počítačov. Tvrdí, že jeho kvantový procesor Sycamore odhalil vzorce v radách pseudo náhodných čísel za 200 sekúnd, kým najvýkonnejšiemu superpočítaču Summit od IBM by riešenie takejto úlohy trvalo až 10 000 rokov. Informácie zverejnil Google v časopise Nature.
Vedci očakávajú, že kvantové počítače v priebehu niekoľkých rokov podporia pokrok v oblasti umelej inteligencie, materiálových vedách, chémie, alebo (de)šifrovania. Google v tomto úsilí súťaží s viacerými konkurentmi, najvážnejšími súpermi sú IBM a Microsoft.
Práve odborníci z IBM ale výsledky Google spochybňujú. Tvrdia, že ich superpočítač s prídavným úložiskom by túto úlohu neriešil 10 000 rokov, ale dva a pol dňa, ale s podstatne vyššou presnosťou.
Procesor Sycamore, ktorý Google použil pri dosiahnutí takzvanej kvantovej nadvlády – štádia, kedy kvantové počítače dokážu výrazne prekonať tie konvenčné – sa skladá z 54 qubitov. Meria asi 10 mm a pozostáva z elementov z hliníka a india, umiestnených medzi dve kremíkové dosky.
Prvky v kvantových počítačoch využívajú subatomárne častice, ktoré tvoria takzvané kvantové bity – qubity. Qubit môže narozdiel od bežného bitu nadobúdať nielen hodnoty „0“ a „1“, ale vďaka vlastnosti nazvanej superpozícia aj obidva stavy súčasne.
Možnosti superpozície sa exponenciálne zvyšujú pri prepojení viacerých qubitov. Viac prepojených qubitov znamená výkonnejší kvantový počítač. Prakticky využiteľné kvantové počítače by však mali podľa odborníkov obsahovať čipy s tisíckami qubitov.
Google údajne „vidí cestu“ k počítaču s 1 000 qubitmi a vyjadril sa, že má spoľahlivý proces na výrobu nového čipu Sycamore.
Problémom však je, že aby kvantové počítače spoľahlivo pracovali, musia byť qubity chladené na teplotu blízku absolútnej nule, teda na mínus 273,15 stupňov Celzia. Tak sa eliminuje tepelné chvenie. Okrem toho musia byť odrušené akékoľvek mechanické vibrácie, aby vo výpočtoch nevznikali chyby.
Vlády USA a Číny investujú do vývoja kvantových počítačov miliardové sumy v dolároch, očakávajúc výhody, ktoré nasadenie takýchto systémov prinesie. Okrem vedeckých aplikácií to bude aj využitie pri pekonávaní šifrovania digitálnych technológií. Taká komunikácia v Threeme je dnes bezpečná (pokiaľ si konverzácie neuchovávate niekde pomimo, čo sa istému mediálne známemu pánovi vypomstilo), ale v budúcnosti to tak nemusí byť.
Podľa IBM však Google zavádza verejnosť, keď sa snaží vytvoriť dojem, že kvantové počítače raz nahradia tie súčasné. Odhliadnuc od nevyhnutnosti dodržiavať špeciálne pracovné podmienky, kvantové počítače sa hodia na riešenie určitých špecifických typov úloh a na iné sa naopak nehodia.
Aj podľa odborníkov z IBM budú v budúcnosti kvantové počítače skôr harmonicky spolupracovať po boku klasických počítačov, pretože každá z technológií má svoje prednosti.