Reklama

Microsoft Surface Laptop 2 napína svaly

Richard Pliešovský
84 %
Notebook od Microsoftu? Kedysi niečo nepredstaviteľné, dnes sa predáva jeho druhá generácia a už minulý týždeň bol predstavený Surface Laptop 3. Pre mnohých používateľov je predstava vlastniť prémiový notebook priamo od spoločnosti, ktorá vytvára operačný systém, veľmi lákavá.

Výhody

  • luxusný vzhľad a spracovanie
  • výborný obraz a zvuk
  • Surface Connect port

Nevýhody

  • konektivita
  • cena
  • textília Alcantara

Počítač prišiel v malej bielej krabici. Kde sú tie časy, keď sa (síce 15-palcové notebooky) balili do päťkrát väčších krabíc? Po rozbalení má používateľ tenké, elegantné telo, ktoré aspoň čiastočne ospravedlňuje jeho vysokú cenu.

Po odklopení displeja sa môžem na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá v skutočnosti naozaj nezvyčajná klávesnica pokrytá Alcantarou. Priznám sa, že dodnes mám z nej zmiešané pocity. Na jednej strane príjemné, na druhej obavy z usádzania nečistôt a baktérií.

K dispozícii som mal laptop v základnej konfigurácii. Štvorjadrový Intel Core i5 8. generácie, 8 GB RAM so 128 GB pamäťou. Na výber – a za mastný doplatok – sa dá vybrať lepšia zostava s Intel Core i7, 16 GB RAM a 256, 512 alebo 1 TB SSD.

Dotyková obrazovka PixelSense má rozlíšenie 2 256 x 1 504 pixlov. V kombinácii so Surface Pen (nie je v cene) predstavuje zaujímavý pracovný nástroj pre umelcov, grafikov. Ocenil som to aj ja, keďže pomerne často pracujem s iPadom a s Apple Pencil. Mnohokrát som namiesto hľadania trackpadu ťukol na obrazovku. Dotýkanie obrazovky nám však na druhej strane prináša nevýhodu v podobe upackaného displeja.

Surface Laptop 2 prekvapil pri počúvaní hudby a pozeraní filmov. Excelentný, ostrý obraz perfektne dopĺňal nadštandarde kvalitný zvuk, ktorý veru nie je bežný v danej triede a rozmeroch zariadenia.

Pozrite si

Microsoft Surface Laptop 3 poteší používateľov

Pri priamom porovnaní s konkurenčným MacBookom Pro som zistil, že Mac má lepšie podanie nízkych tónov a výšok. Zvuk z notebookov sa však nepribližuje zvuku Bluetooth reproduktorov, no kto si potrpí na kvalitnejší zvuk, určite ho nepočúva zo vstavaných reproduktorov.

Zaskočilo ma, že zariadenie s hmotnosťou 1,25 kg sa pri prenášaní subjektívne javilo oveľa ľahšie, než pociťujem pri nosení 1,37 kg MacBooku Pro 13“.

Batéria má kapacitu 49 Wh, čo je pri tejto kategórii štandard. Ako je to pri bežnom používaní? Po dodaní Surface Laptop 2 som ho pripojil na nabíjačku, nainštaloval základné aplikácie, ktoré používam a odpojil z elektrickej siete.

Pri bežnej práci mi laptop vydržal viac ako 10 hodín, vtedy ukazoval 10 % kapacity batérie. Používal som ho na bežné práce. Písal som texty vo Worde, upravoval fotky, strihal video, surfoval na internete, pozrel film, občas mi robila spoločnosť hudba. 

Surface Laptop 2 ma odmenil dlhou výdržou batérie na jedno nabitie. Indikátor stavu batérie nepretekal s minútami o to, ktorý je rýchlejší. Tak to podľa mňa má byť. Každý totiž používa svoje zariadenie špecificky, či už ide o jas, alebo využitie výkonu, nedá sa presne odmerať koľko hodín, minút a sekúnd vydrží.

Microsoft Surface Laptop 2 je bez akýchkoľvek pochybností prémiové zariadenie s luxusným vzhľadom a výborným obrazom. Používatelia ocenia bezpečnostný napájací konektor Surface Connect, ktorý zabráni nechcenému pádu počítača na zem.

Umelá textília Alcantara, používaná napríklad v automobilových interiéroch, dokonale odlíši Surface Laptop od ostatnej konkurencie. Otázkou ostáva, či to používatelia naozaj potrebujú. Či si radšej zvolia zašpinený povrch, no hlavne nech všetci vidia, že majú Surface. Zrejme si Microsoft zrátal, čo je pre jeho biznis výhodnejšie. Mňa to ako používateľa neohúrilo, práve naopak, pri práci na ňom som mal často pocit, že mám ruky položené na koberci.

Nech sa totiž dívam na Microsoft Surface Laptop 2 z akéhokoľvek uhla, nikde nenachádzam jediný pádny argument, prečo by som si spomedzi konkurencie mal vybrať práve jeho.

Kompaktných laptopov je na trhu dosť. Za rovnakú cenu sa dajú kúpiť dokonca s väčším výkonom, resp. s väčšou kapacitou SSD a s oveľa zaujímavejšou konektivitou. Neviem prečo na to niektorí producenti zabúdajú. Jediný USB-A a Mini DisplayPort je totiž málo. Nabíjačka síce ponúka ešte jeden USB-A port na dobitie ďalšieho zariadenia, ale to nevyrieši napríklad takú triviálnu vec, ako kopírovanie z jedného externého disku do druhého.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.