Microsoft popri aktualizácii konvenčných zariadení Surface Pro a Surface Laptop predstavil aj nový Surface Pro X. Profesionálny model stavia na výkonnom ARM čipsete Microsoft SQ1.
O príchode nového zariadenia z rodiny Surface s ARM architektúrou sa hovorilo už niekoľko mesiacov. Tento týždeň to napokon definitívne potvrdil známy “informátor” Evan Blass na sociálnej sieti Twitter, kde publikoval jeho oficiálne rendery. Tlačová konferencia Microsoftu nám už iba potvrdila jeho špecifikácie.
https://youtu.be/pcRsSkOPGhQ
Na základe únikov sme očakávali, že Microsoft staví na známy čipset Snapdragon 8cx, ktorý poháňa napríklad aj Samsung Galaxy Book S. Microsoft však namiesto toho spolupracoval so spoločnosťou Qualcomm na vývoji vlastného čipsetu, ktorý nazval Microsoft SQ1.
Špecialitou tohto čipsetu je okrem iného aj umelá inteligencia, ktorá využíva dedikovaný čip na vybrané výpočty, ktoré by inak zbytočne zaťažovali procesor alebo grafický čip. V praxi bude tento čip využívaný na prekresľovanie pohľadu ľudí pri videohovoroch, aby mala osoba na druhej strane hovoru pocit, že sa používateľ pozerá priamo do kamery a nie na obrazovku pod ňou.
Aj napriek tomu, že Microsoft Surface Pro X využíva ARM čipset, beží na ňom plnohodnotný Windows 10. Priamo na pódiu sme mohli vidieť aj fungovanie programu Adobe Fresco, ktorý bude natívne podporovať nové dotykové pero Surface Slim Pen.
S novým perom sa spája aj nové úložné miesto, ktoré sa nachádza medzi klávesnicou a odpojiteľnou obrazovkou. Surface Slim Pen sa na tomto mieste po celý čas nabíja. Po vybraní Windows na obrazovke zobrazí rýchlu ponuku, napríklad pre vytvorenie snímky obrazovky s možnosťou kreslenia.
S ARM architektúrou sa spája hneď niekoľko výhod, ktoré poznáme so smartfónov. V prvom rade ide o výdrž batérie, ktorá sa pri nich ráta na desiatky hodín. Pri Microsoft Surface Pro X, ako aj pri ostatných zariadeniach predstavených na dnešnej tlačovej konferencii, však spoločnosť výdrž batérie zamlčala. Vieme však, že Surface Pro X bude podporovať rýchle nabíjanie cez USB-C port.
Druhou veľkou výhodou je natívna podpora mobilných sietí vďaka vstavanému modemu. V prípade hybridného zariadenia Surface Pro X ide o LTE Advanced sieť. Používatelia si tak v prípade nedostupnosti Wi-Fi sietí nebudú musieť zdieľať internet zo smartfónu a zariadenie tak prakticky nikdy nebude mimo pripojenia k internetu.
Menšou, no určite nie zanedbateľnou výhodou ARM čipsetu je aj možnosť využívania pohotovostného režimu. Surface Pro X nie je nutné neustále uspávať, zariadenie sa dokáže okamžite prebudiť zo spánku podobne, ako ktorýkoľvek smartfón alebo tablet. S hmotnosťou 760 gramov a hrúbkou 5,3 milimetra sa novinka aj na tablet podobá, pričom ide o najkompaktnejší Surface doteraz.
Microsoft Surface Pro X bude v predaji od 5. novembra za 999 dolárov. Predobjednávky budú na vybraných trhoch otvorené už dnes po skončení tlačovej konferencie.
Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.