Intel sľubuje novú éru inovácií vďaka štandardu Project Athena. Ten má byť pre zákazníkov zárukou výkonu na cestách.
Vo svete notebookov z času na čas príde niečo, čo ho zmení. Bol to MacBook, neskôr kategória ultrabookov. A zrejme nás opäť čaká zmena. Intel totiž na CES 2019 predstavil Project Athena. Ten má vniesť do sveta prenosných počítačov niečo, čo ich opäť posunie dopredu a najmä na hranu s budúcnosťou.
Po predstavení projektu na CES 2019 nebolo úplne jasné, o čo vlastne ide. To sa, však postupne zmenilo. Vedeli sme, že notebooky, ktoré budú patriť do skupiny Project Athena budú označené ako „navrhnuté pre mobilný výkon“. Pomerne všeobecnú špecifikáciu dnes už vieme konkretizovať.
Project Athena je v samej podstate súbor štandardov, ktoré chce Intel na notebooky klásť. Prisľúbená bola spolupráca s velikánmi ako HP, Dell a mnohými ďalšími. Medzi nimi je aj Google, teda projektu sa „nevyhnú“ ani Chromebooky. Zaujímavo znie podmienka, že Intel bude notebooky spadajúce pod Project Athena testovať, než sa dostanú do komerčného predaja. Zároveň však spoločnosť oznámila, že sa bude nápomocná pri výrobe, aby výrobcovia zbytočne nechybovali.
Testovanie a pomoc s výrobou chce Intel zvládnuť vďaka trom Project Athena laboratóriám, ktoré vybudoval v Šanghaji, Číne a kalifornskom Folsom. Tieto laboratória sú otvorené od júna 2019 a už naplno testujú.
Ak si pamätáte príchod ultrabookov na trh, v roku 2011, vynorí sa vám, že sa hovorilo o základných charakteristikách tejto kategórie. Lepšia výdrž batérie v čo najmenšom zariadení, musela sa dodržať hrúbka notebooku, rovnako ako hmotnosť, tiež boli kladené podmienky na responzívu. Project Athena je v podstate to isté, avšak balík štandardov, ktoré bude notebook musieť spĺňať, je výrazne väčší.
Výsledkom má byť v prvom rade to, že koncový používateľ dostane skutočné informácie o notebooku, ktorý kupuje. Aby sme uviedli príklad. Výrobcovia pri uvádzaní nových produktov na trh často prichádzajú s fantastickými informáciami o výdrži alebo výkone. Tí serióznejší pomocou nenápadného horného indexu uvedú, že hodnotu sa podarilo namerať za veľmi špecifický, pre používateľa nereálnych, podmienok.
Tí menej seriózni si túto informáciu nechajú pre seba. Výsledok? Nadšený utekáte do obchodu kúpiť notebook s výdržou batérie nádherných 24 hodín a po pá dňoch používania zistíte, že ak bez elektriny vydržíte pri strednej záťaži 4 hodiny, máte vlastne šťastie.
Intel vrámci svojho projektu nastavil síce obrovské množstvo podmienok, no pre sprehľadnenie sa dajú rozdeliť do zrozumiteľných šiestich kategórií. Ide o okamžitú akciu, výkon a pohotovosť, inteligenciu, výdrž batérie, konektivitu a dizajn.
Pod okamžitou akciou máme rozumieť schopnosť notebooku byť v stave používania do sekundy po zobudení, do dvoch sekúnd po prebudení by sme mali pohodlne surfovať na internete. V rámci tejto skupiny požiadaviek tiež musí notebook obsahovať Modern Connected Standby pre Windows alebo Lucid Sleep pre ChromeOS, a biometriu v podobe čítania tváre alebo odtlačkov prstov.
Vrámci výkonu a pohotovosti sú podmienky čisto hardvérové. Neprekvapí, že procesor musí byť 10. generácia Intel Core i5 alebo i7. Hardvérová špecifikácia by však nemala nahrávať výhradne Intelu, ako sa môže na prvý zdať. Hovorí sa aj o niečom, čo sa zatiaľ neoficiálne nazýva procesor Project Athena. Neobchádza sa ani Qualcomm Snapdragon pre jeho nízke nároky na energiu. Minimálna pamäť RAM je stanovená na 8 GB, tiež je podmienkou, aby bola 2-kanálová. Úložný disk musí byť minimálne 256 GB NVMe SSD. Nesmie chýbať Intel Optane, ktorý môže byť použitý na rozšírenie pamätí.
Dostatočnú inteligenciu notebooku, spĺňajúcu požiadavky Project Athena, majú zabezpečiť hlasové služby Far Field. Nesmie chýbať OpenVINO AI a WinML, aby bol notebook schopný využívať technológiu Intel Deep Learning Boost. Požadované má zvýšiť výkon umelej inteligencie 2,5-krát.
Batériu sme tak trochu načrtli už v príklade. Musí mať výdrž minimálne 9 hodín, pri zapnutej Wi-Fi a pri jase 250 nitov. Batéria notebooku spĺňajúceho štandardy Project Athena musí zvládnuť na jedno nabitie 16 hodí prehrávania videa a na ďalšiu 4 hodinovú výdrž sa musí nabiť do 30 minút cez USB-C kábel.
O konektivitu sa má postarať Wi-Fi 6 Gig+, voliteľným štandardom je Gigabit LTE. Už spomínaný Modern Connected Standby má zaručiť to, aby ste mohli surfovať okamžite po odklopení veka notebooku. 5G, ako sieť budúcnosti, je samozrejme jednou z podmienok projektu. Notebooky budú vybavené tiež slotom na SIM kartu. Vrámci konektivity sú tiež podmienkou Thunderbolt 3 USB-C porty.
Pod dizajnom máme rozumieť podmienku „calmshell“ alebo 2v1. Obrazovka musí mať minimálne rozlíšenie 1080p a úzke rámiky po obvode. Nesmie chýbať podsvietenie klávesnice a podpora pera. Mohli by sme očakávať super tenké stroje, no v tomto prípade výkonu dizajn ustúpi. 9 milimetrov hrubý notebook nebude schopný splniť požiadavky projektu na výdrž batérie. Nebude prekvapením, ak budú vrámci kategórie notebooky hrubé aj 15 milimetrov, aby sa do nich vošlo chladenie. Intel sa nebráni tomu, že by vrámci Project Athena boli aj 2-displejové notebooky. Váha by mala byť menej ako 1,3 kilogramu.
Prvou lastovičkou, ktorá má spĺňať kritéria Project Athena bude Dell XPS 13 2-in-1. Nasledovať má zopár HP Elitebooks v niekoľko týždňovom slede. Ponuka s certifikáciu „navrhnuté pre mobilný výkon“ bude široká, o tom niet pochýb. Otázne je, ako vysoké budú ceny, aj keď spomínané Chrommebooky sú dostupné širokej mase.