Výhody
- dlhá doba skladania
- prepracované funkcie, kompletné ovládanie Power Functions
- zaujímavé detaily, napríklad box s náradím
- pekný vzhľad, obrovský model, vynikajúca hrateľnosť
Nevýhody
- zbytočné podstavce podporných ramien
- cena modelu nie je pre každého
- chýba diaľkové ovládanie
- minimum nových dielikov
Na doposiaľ najprepracovanejší model 42009 sa pozerám každý deň, mám ho vystavený nad pracovným stolom. Pri novinke 42082 však vyzerá ako chudobný príbuzný, červeno-čierne „monštrum“ je vyššie, širšie a s výsuvom až 100 cm taktiež prekonáva žltý 8-kolesový žeriav. Nehovoriac o počte dielikov, ktorých je až 4057!
Cena tak nie je vysoká, za nový žeriav zaplatíte 229 €. Pripravte sa, že na Rough Terrain Crane (Žeriav do náročného terénu) budete potrebovať v poličke dostatok miesta. V jazdnej polohe má šírku 20 cm a dĺžku 76 cm, hmotnosť je 3,33 kg.
Samozrejmosťou je motorické ovládanie, pričom na všetky funkcie stačí jeden motor Power Functions. Diaľkové ovládanie tu chýba, poteší však skutočne premyslené ovládanie všetkých funkcií.
Krabica Lego Technic 42082 je obrovská. Samotný 348 stranový návod, rozdelený na dve časti, váži 1,3 kg. Set obsahuje aj množstvo nálepiek a našťastie sú dieliky rozdelené do 13 sérií sáčkov.
Po 2 hodinách a 14 minútach čistého skladania mám hotový základ podvozku vrátane sprevodovania oboch náprav. Už teraz ide o obrovský kus Lega, celková dĺžka však ešte poriadne narastie. Dajte si pozor na krok 273, inak vám bude žeriav zatáčať zle.
Ako je už zvykom nechýba funkčný motor, ktorého piesty sa hýbu spolu s kolesami pri hraní sa so stavebnicou
Zdĺhavé, ale zaujamavé je skladanie otočného mechanizmu. Otáčať žeriav budete vedieť elektronicky.
Podvozok s funkčným 8-valcovým motorom dostávam konečne na kolesá. Končím prvú knižku, pričom do tohto momentu som žeriav skladal už 363 minút. Celkovo sa mi podvozok veľmi páči, dlho som takýto prepracovaný celok neskladal.
Všimnite si aj efektne riešený priestor medzi nápravami, kde sú ukryté ovládacie páčky.
Horná časť začína skladaním podpornej časti ramena, ktoré má uniesť obrovský výsuvný mechanizmus.
A je tu svadba. Po tom, čo som sa dve hodiny hral s ozubenými kolieskami, inštaláciou motorizácie a battery boxu, konečne spájam podvozok s hornou mechanickou časťou. Tá bude potrebovať ešte okapotovanie.
Finálna podoba žeriavu sa blíži, no najskôr to chce dokončiť rameno. Vysúvacie rameno mi trvalo 74 minút a meria takmer 60 centimetrov. Ku konštrukcii sa pritom pripája jednoducho.
Rozbaľujem sáčky s číslom 12. Ukrývam funkčné bloky pod vizuálne príjemné dieliky. Skúšam ovládanie, ktoré je mimoriadne intuitívne. Zaujímavé je, že motorček je možné zapnúť len do jednej polohy.
Končím. Dostala ma detailne vypracovaná kabína aj s prístrojovým panelom a otváracími dvierkami. V poslednej dobe aj v deravom LEGO Technic vidieť pekne prepracované detaily.
Skladám box na náradie či spätné zrkadlá. Po oboch stranách žeriava sú totiž otváracie dvierka, kde je uložené náradie či podporné reťaze pre uchytenie predmetov.
Myslelo sa aj na také detaily ako podstavce pod výsuvné podporné ramená slúžiace na kotvenie žeriavu. Tie sú však umiestnené dosť nešťastne a nielenže ich nevyberiete, ak máte žeriav otočený smerom dozadu, ale aj ich samotné vyberanie je náročnejšie. Úprimne, toto mi príde ako najzbytočnejší prvok stavebnice. Čas hrania však predĺži. To bol pravdepodobne účel.
Nakoniec si postavíte „panely“, s ktorými sa prehráte. LEGO vám takto dodá jednu bytovú jednotku…možno pre váš Technic panelák.
Celkových 11 hodín aj 15 minút stavania stálo za to. Klobúk dole pred tvorcom takto prepracovaného funkčného modelu. Červená farba žeriavu svedčí, po vysunutí ramena do maximálnej dĺžky 1 meter získate pocit mega obrovskej stavebnice. Rozhodne vám tento set Lego Technic 42082 odporúčam.
Musím priznať, že od poskladania žeriavu už ubehlo niekoľko týždňov a s pravidelnosťou ho rád vyťahujem s poličky a presúvam rôzne predmety. Dobre vám poslúžia aj menšie modely LEGO Technic automobilov.