Výhody
- Intel Core i9-9880H v kombinácii s GeForce RTX 2070
- 144Hz Full HD IPS displej
- vydarená klávesnica a touchpad
Nevýhody
- nekvalitné reproduktory
- bloatware
O akom hardvéri je to vlastne reč? Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, 17,3-palcový ASUS Strix SCAR III v nami testovanej konfigurácii v sebe ukrýva procesor Intel Core i9-9880H a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2070 s 8 GB GDDR6 VRAM.
Aby tieto komponenty nebrzdila pamäť, systém a softvér má k dispozícii 32 GB pamäte DDR4 SDRAM a SSD úložisko od Intelu s teoretickou kapacitou 512 GB. Na hry a médiá môžete využiť samostatný SSHD disk s kapacitou 1 TB.
Ak nás sledujete pravidelne, určite viete, že ide o skutočne špičkový hardvér pre hráčov, ale aj tých, ktorí potrebujú na cestách pracovať s náročnými aplikáciami. Nové tituly si na takejto zostave bez problémov zahráte na najvyšších detailoch a pri tých starších okrem iného dosiahnete abnormálne snímkovanie.
Podstatným faktom pri tejto grafickej karte je samozrejme aj to, že ako člen rodiny GeForce RTX podporuje aj ray tracing, ktorý sa stará o realistické osvetlenie hier a 3D scén. Zoznam hier podporujúcich ray tracing je zatiaľ krátky, no vizuál v tých niekoľkých podporovaných tituloch stojí za to.
Je však otázne, či stojí za príplatok oproti lacnejšiemu variantu rovnakého notebooku, alebo porovnateľnému notebooku s grafickou kartou z nižšej série. Z krátkodobého hľadiska možno nie, no kúpa novšej grafickej karty je zároveň dlhodobým poistením, že si hry na najvyšších detailoch zahráte o nejaký ten mesiac alebo rok dlhšie.
Aby ste si vyššie spomínané vysoké snímkovanie pri menej náročných tituloch (typicky e-športových tituloch) mohli skutočne užiť, ASUS vsadil na 17,3-palcový IPS panel s obnovovacou frekvenciou 144Hz a odozvou 3 milisekundy. Profesionálov poteší, že displej pokrýva 100 % farebného gamutu sRGB.
V prvom okamihu po rozbalení sa mi zdal tento displej príliš tmavý, obzvlášť pri fotení, kedy boli naňho namierené silnejšie fotografické svetlá. Napokon však nešlo o žiadnu prekážku a musím povedať, že som displeju krivdil.
Vo vnútri je displej viac než dostatočne jasný a aj pri bežnom používaní si budete maximálne užívať jeho farebnosť a obnovovaciu frekvenciu, ktorá vás doslova rozmazná. Po používaní takejto obrazovky je návrat k bežnému monitoru skrátka bolestivý. Za toto dostáva ASUS veľké plus.
Celá táto zostava je zabalená do tela s rozmermi 399 x 293 x 26,2 milimetra s váhou 2,885 kilogramu. Samozrejme, toto nie je žiaden Ultrabook, no na pomery herného notebooku ide o celkom kompaktné rozmery.
Ak však plánujete herný notebook využívať počas celého dňa v pohybe, k tejto váhe a rozemerom si treba pripočítať hmotnosť obrovskej „tehly“, teda nabíjačky. Bez nej si totiž na cestách veľmi neškrtnete, resp. vôbec nezahráte.
Vstavaná batéria s kapacitou 60 Wh vydrží pri prehliadaní internetu a bežnej práci tak 3-4 hodiny a pri hraní ešte kratšie. Nie je to však slabina tohto notebooku, dlhšia výdrž sa pri takomto hardvéri dosiahnuť skrátka nedá.
Na druhej strane keďže to nie je Ultrabook, nebudete mať pri ňom žiaden problém s pripojením periférií. Na ľavej strane notebooku totiž nájdete hneď tri USB porty typu A (USB 3.1 – Gen 1), ktorým robí spoločnosť 3,5-milimetrový jack.
Na zadnej strane zas nájdeme jeden port USB-C druhej generácie, HDMI 2.0b a RJ45 LAN Jack. K notebooku tak bez problémov pripojíte klávesnicu, myš, smartfón, pripojíte ho k pevnému internetu a zároveň aj k externému monitoru či televízoru.
Ako ste si už možno všimli na doterajších fotografiách, na pravej strane notebooku sa nachádza ešte jeden port, ak sa to teda dá tak nazvať. Ide o port pre špeciálny bezpečnostný kľúč Keystone, ktorý slúži na personalizáciu zariadenia a zároveň na ochranu údajov v počítači. Inými slovami ide o fyzický kľúč od vášho počítača a vašich dát.
Keystone do počítača zľahka zapadne najmä vďaka magnetom a po jeho zapojení sa na počítači okamžite aktivuje váš osobný profil. Zároveň sa odomkne skrytý disk Shadow Drive, na ktorý si môžete ukladať súkromné dáta. Ak práve nie ste pri počítači, Keystone môžete odpojiť a vložiť do pribalenej gumenej kľúčenky, z ktorej by nemal len tak ľahko vypadnúť.
Osobne som tomuto bezpečnostnému systému neprišiel na chuť a oveľa viac by som ocenil prítomnosť snímaču odtlačkov, alebo ešte lepšie webkamery s podporou Windows Hello. Ani jedno však vo výbave tohto notebooku nenájdete. ASUS Strix SCAR III skrátka žiadnu webkameru nemá.
Pri tak tenkých rámčekoch okolo obrazovky je však možno lepšia žiadna, ako zlá webkamera. Hráči väčšinou webkamery aj tak nepoužívajú a ak aj streamujú, vo väčšine prípadov okamžite investujú do externej webkamery, ktorá vo väčšine prípadov prekoná akúkoľvek vstavanú webkameru. ASUS má v ponuke vlastnú webkameru ROG GC21 s Full HD rozlíšením a snímkovaním 60 fps. Tú sme však bohužiaľ nemali možnosť testovať, nie je ani súčasťou balenia.
Konečne sa môžeme dostať ku klávesnici, touchpadu a k RGB podsvieteniu ASUS Aura. V prvom prípade musím zložiť ASUSu poklonu, pretože s tak dobrou klávesnicou som sa nestretol už veľmi dávno, dokonca ani na iných notebookoch tejto značky.
Pri klávesniciach má samozrejme každý iné preferencie a seriózni hráči možno aj tak siahnu po externej klávesnici s mechanickými spínačmi, no ja by som sa medzi nich ani po dlhodobom používaní určite nezaradil.
Klávesnica je pevná, tichá a vďaka matnému plastu sa po nej perfektne kĺžu prsty, takže na nej nebudete mať problém písať ani siahodlhé texty. Enter má síce oproti štandardu polovičnú veľkosť a zmenšovanie neobišlo ani šípky na pravej strane, no to sú už drobnosti, na ktoré si zvyknete už po krátkej chvíli používania.
Klávesnica okrem iného podporuje technológiu N-key rollover a nechýba jej ani RGB podsvietenie s individuálnym podsvietením pre každú klávesu zvlášť a s podporou programu Aura Sync, vďaka ktorému si môžete podsvietenie klávesnice spárovať s podsvietením ďalších periférií. ASUS však neskončil iba pri podsvietenej klávesnici a rovno podsvietil aj notebook a to hneď z troch strán.
Budete si pri hraní všímať spodné podsvietenie? Jasné, že nie. Ale musíte uznať, že to vyzerá skutočne štýlovo. Farebne žiari dokonca aj logo na veku notebooku, pričom ak v nastaveniach nezvolíte inak, celý notebook bude štýlovo blikať aj v režime spánku.
Ak by ste si notebook doniesli do školy alebo do práce, podsvietenie môžete vypnúť v programe Armoury Crate, alebo aj klávesovou skratkou na zmenu intenzity podsvietenia klávesnice.
Rovnako si podľa potrieb a prostredia môžete prispôsobovať aj intenzitu chladenia. Pomocou dedikovanej klávesy nad klávesnicou môžete prepínať medzi režimami Silent, Performance a Turbo. Ako už napovedajú názvy týchto režimov, ich výber priamo ovplyvňuje hlučnosť notebooku. Pri režime Silent notebook ide chladenie notebooku na minimálnych otáčkach, zatiaľ čo pri režime Turbo už budete musieť siahnuť po slúchadlách.
Znie to ako výčitka, no v skutočnosti vôbec nie je. Notebook sa vďaka takémuto intenzívnemu chladeniu vôbec neprehrieva a tak ani pri dlhodobej záťaži nedochádza k znižovaniu výkonu, ako to býva pri väčšine výkonných notebookoch. Chladenie navyše znie úplne štandardne, teda nie piskľavo či inak otravne. Cez slúchadlá ho teda nebudete vôbec počuť.
Okrem tlačidla pre úpravu chladenia sa v rade dedikovaných kláves nachádzajú aj klávesy pre úpravu hlasitosti, stíšenie mikrofónu a ovládanie chladenia. Nechápem však, prečo ASUS zostal iba pri týchto funkciách a dedikované tlačidlá nevytvoril aj pre úpravu jasu obrazovky, stíšenie zvuku a ovládanie multimédií.
Tieto funkcie namiesto toho budete musieť ovládať cez klávesu Fn a riadok funkčných tlačidiel F1-F12. Všimnite si však, že klávesa F5 slúži opäť na úpravu chladenia. Prečo? Ani srnka netuší. Dedikované klávesy asi pripravovala iná divízia spoločnosti ASUS, ktorá sa s tou klávesnicovou divíziou zjavne nerozpráva.
Ako už bolo spomenuté vyššie, ASUS ROG Strix SCAR III vás rozhodne výkonom nesklame ani v najnovších a graficky najnáročnejších hrách, no udržať si tento výkon aj pri dlhšej záťaži je to, čo tento notebook stavia nad väčšinu herných notebookov na trhu.
Nechcete totiž, aby vám po pol hodine hrania zrazu kleslo snímkovanie a obzvlášť nie, ak sa práve nachádzate uprostred e-športového zápasu. Po tomto kúsku teda môžu bez obáv siahnuť aj profesionálni hráči, ktorí sa potrebujú na svoj herný stroj spoľahnúť za každých podmienok.
Od klávesnice sa môžeme presunúť k touchpadu, za ktorý si ASUS zaslúži ďalšiu pochvalu. Touchpad stavia na ovládači Windows Precision Touchpad, vďaka čomu je dokonale presný a podporuje aj multidotykové gestá. Skvelé sú aj jeho fyzické tlačidlá, ktoré sú na rozdiel od väčšiny notebookov od touchpadu oddelené. Od úplnej dokonalosti mu chýba už len to, aby bol aspoň o palec väčší. Verím však, že mnoho hráčov si ho pri prvej príležitosti aj tak deaktivuje a k notebooku si pripojí vlastnú myš.
Takto už neohúri dvojica 4W reproduktorov, ktorá je síce hlasná, no zhruba tam ich pozitívne vlastnosti končia. Pri čo i len trochu vyššej hlasitosti reproduktory nepríjemne rezonujú a tak to s nimi veľmi rýchlo vzdáte a radšej siahnete po slúchadlách.
Možno sme na testovanie dostali vadný kus, možno boli reproduktory nesprávne nakonfigurované. V tom druhom prípade sme sa pokúšali o nápravu, no predinštalovaný program Sonic Studio 3 sa aj po preinštalovaní skrátka odmietal spustiť. Škoda, reproduktory možno nepatria medzi najvyššiu prioritu hráčov pri výbere notebooku, no ani pre ASUS by nemali byť na zozname priorít až tak nízko.
Až na zakopnutie pri reproduktoroch a drobné detaily je 17,3” ASUS ROG Strix SCAR III skutočne vydarený notebook pre tých, ktorí chcú so sebou na cesty, do školy alebo do práce nosiť výkonnostnú špičku na trhu aj bez toho, aby sa museli hanbiť za jej dizajn. V režime Silent a s vypnutým podsvietením je totiž ROG Strix SCAR III celkom tichý a nenápadný notebook, ktorý vám však obratom dokáže poskytnúť potrebný výkon a želaný zážitok okamžite, ako ho „pustíte z reťaze“.