Reklama

Sundar Pichai - chudobný študent hutníctva, ktorý dnes riadi Google

Zdroj | Maurizio Pesce
Stanislav Vinc
Zdroj | Maurizio Pesce
Zdroj | Maurizio Pesce

Sundar Pichai je hlavou spoločnosti patriacej do tzv. “veľkej technologickej päťky”, no na titulkách článkov ho popri ostatných technologických lídroch uvidíte len zriedka. Ako sa chudobný študent z indického Chennai prepracoval až na vrchol spoločnosti Google?

Sundar Pichai, celým menom známy ako Pichai Sundararajan, sa narodil stenografke Lakshmi Pichai a elektroinžinierovi Regunatha Pichai v indickom meste Madurai, ktoré je už dnes známe pod názvom Chennai. Spolu so svojim bratom vyrastal v dvoj-izbovom byte, kde obaja spávali na gauči v obývačke. Obaja prežili takmer celé svoje detstvo bez toho, aby mali doma televízor. Aj vďaka tomu sa naučili skromnosti a väčšinu času investovali do štúdia.

Sundar už ako dieťa prejavil záujem o technológie a jeho rodičia uňho okamžite spozorovali, že má skvelú pamäť a to najmä na telefónne čísla. Keď mal Sundar asi 12 rokov, jeho otec kúpil rotačný telefón a Sundar si vždy pamätal všetky čísla, ktoré jeho rodičia na telefóne v daný deň vytočili.

Po vyštudovaní hutníctva Sundar získal striebornú medailu od indického technologického inštitútu v Kharagpure a zároveň štipendium na americkú Stanfordovú univerzitu, kde mohol ísť študovať materiály a polovodiče. Aby však mohol odcestovať do ameriky, jeho otec sa najprv pokúsil vziať si pôžičku na letenku, ktorá mu však bola odmietnutá. Jeho rodina tak musela vybrať viac než 50 000 indických rupií (zhruba 3 700 € po započítaní inflácie) zo sporiacich účtov.

Zdroj | GES 2016

Namiesto pokračovania doktorandskom v štúdiu na Stanfordovej univerzite sa rozhodol Sundar zamestnať ako inžinier a produktový manažér v spoločnosti Applied Materials, ktorá vyrábala polovodiče v Silicon Valley. Nakoniec získal titul M.B.A na obchodnej fakulte Wharton School na pennsylvánskej univerzite.

Pozrite si

Larry Page začal budovať Google ako dizertačnú prácu

V roku 2004 Sundar konečne nastúpil do spoločnosti Google, kde takmer okamžite ako produktový riaditeľ dohliadal na vývoj softvéru Google Toolbar. Išlo o doplnok do prehliadačov Internet Explorer a Mozilla Firefox, ktorý používateľom umožňoval vyhľadávať v službe Google priamo z lišty prehliadača. Tento softvér o niekoľko rokov vyústil vo vývoj vlastného prehliadača Google Chrome, ktorý mal až do jeho vydania v roku 2008 taktiež pod palcom Sundar. Okrem toho dohliadal aj na vývoj produktov Gmail a Google Maps.

Zdroj | Nguyen Hung Vu

V priebehu rokov sa Sundar vyšplhal na pozíciu viceprezidenta pre vývoj produktov a neskôr v roku 2012 na pozíciu senior viceprezidenta spoločnosti a produktového riaditeľa samotného Googlu a operačného systému Android. Jeho výnimočné schopnosti si všimli aj konkurenčné spoločnosti. V roku 2011 údajne Sundar obdržal lukratívnu ponuku od spoločnosti Twitter a v roku 2014 bol údajne nahováraný na to, aby sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft. Google si ho však dokázal udržať a to aj vysokými finančnými odmenami.

V roku 2015 musela prejsť spoločnosť Google masívnou reštrukturalizáciou, v rámci ktorej vznikla nová materská spoločnosť Alphabet Inc., ktorá dnes zastrešuje Google a niekoľko ďalších spoločností predtým patriace pod Google. Sundar Pichai sa tak v auguste toho roku stal generálnym riaditeľom spoločnosti Google, ktorej šéfuje až do dnešného dňa.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.