Reklama

V Európe máme prvé celoštátne pokrytie 5G! Víťazom je Monako

Zdroj | Qualcomm
Richard Pliešovský
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Miniatúrne kniežatstvo získalo toto prvenstvo zrejme nie celkom zaslúžene, ale šikovným patrí svet. 5G pokrytie na celoštátnej úrovni zabezpečuje operátor Monaco Telecom.

Monako je druhá najmenšia krajina na svete. Má 40 000 obyvateľov, ktorí žijú na 500 hektároch územia. „Celoštátne“ 5G pokrytie má preto v prípade tejto krajiny iný význam, ako povedzme v susednom Francúzsku.

Pozrite si

Vodafone a Deutsche Telekom spúšťajú siete 5G

Monaco Telecom momentálne ponúka Huawei Mate X a Xiaomi Mi Mix 3 s 5G službami, ktoré sú v akcii do konca júla 2020 bez akéhokoľvek zvýšenia ceny.

Zdroj | Monaco Telecom

Podľa operátora sú pripravené aj verejné Wi-Fi s využitím 5G infraštruktúry. Samozrejme, 5G nie je len o Wi-Fi, ale aj o uplatnení v autonómnych vozidlách či diaľkovo ovládaných technológiách, ktoré doteraz nebolo možné zrealizovať napríklad kvôli vysokej latencií. Monako už intenzívne skúša aj tie.

5G nie je jednoduché zlepšenie výkonu 4G, je to zmena paradigmy.

Frédéric Genta, šéf digitálneho prechodu Monaka

Nasadenie 5G je prvým pilierom programu „Rozšírené Monako“, ktoré riadi priamo vláda. 5G idú využívať aj hasiči z Monaka na lepšiu ochranu obyvateľov. Pripravujú použitie sledovacích dronov vybavených kamerami s vysokým rozlíšením, ako aj diagnostickými aplikáciami predpovedajúcimi riziko vzniku katastrof. Budú spojené s nemocnicou, vďaka čomu ušetria čas a zlepšia šance obetí na prežitie.

Pozrite si

4ka uvádza 5G technológiu ako prvá na Slovensku

Monako si veľa sľubuje aj od hi-tech firiem. Nasadenie 5G otvára totiž dvere pre nové trhy. Startup Teale (špecializuje sa na inteligentné riadenie budov) ukázal prínos 5G v diaľkovom ovládaní zariadení, kde sa dosahuje vyššia efektivita energie. 

Zdroj | Daily Excelsior

O hardvér 5G siete sa postaral Huawei, ktorý čelí (nielen) v Európe obvineniam týkajúcim sa bezpečnostných rizík. Monaco Telecom teda odignoroval protesty vlády USA, ktorá sa snaží o zákaz používania zariadení od Huawei.

Nemôžeme sa teda čudovať, že Huawei využiva Monako ako výkladnú skriňu ich úspechu a má dobrý argument, že Európa sa nebojí používať ich techniku.

Pozrite si

Ďalší štát oznámil, že Huawei predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť

Aj keď operátor uvádza, že dokáže eliminovať prípadné bezpečnostné riziká, v skutočnosti to nie je vôbec jasné. USA tvrdí, že Huawei sa cielene zameriava na citlivé dáta, ku ktorým sa dokáže dostať čínska vláda. Veľká Británia nedávno obvinila spoločnosť z častých incidentov na sieti a hekerstva.

Napriek tomu viaceré krajiny nevylúčili Huawei z dodávateľského reťazca, avšak obmedzili jeho rádiovú komunikáciu mimo jadra sietí. Monako však dovolilo Huawei nasadiť hardvér aj do jadra siete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.