- #Blockchain
- 4 min.
- 2.7.2019
Čo je to Libra? Kryptomena od Facebooku môže urobiť prevrat v bankovníctve
Facebook nedávno predstavil vlastnú kryptomenu s názvom Libra. Nejde však len o ďalšiu kryptomenu do počtu. Od bežných kryptomien ako napríklad Bitcoin, Ethereum a ďalších sa bude líšiť viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
V skratke…
Libra je digitálna mena postavená na blockchainovej technológii, ktorá má poskytnúť svojou stabilitou, technologickou infraštruktúrou a nákladmi na prevody a spracovanie ideálny kompromis medzi bežnými národnými či úniovými menami a kryptomenami, ako napríklad Bitcoin.
Na čo bude Libra slúžiť?
Libra sa má stať prvou skutočne modernou digitálnou menou, ktorá prinesie lacné, okamžité a bezpečné platby a prevody peňazí do všetkých kútov sveta. Medzinárodné prevody tak nebudú trvať 3-5 dní, ale skôr minúty a sekundy. Výrazne nižšie majú byť aj poplatky, ktoré sa majú približovať nule.
Je Libra konkurenciou pre Bitcoin, Ethereum, Ripple,…?
Bitcoin si za svoju dlhoročnú existenciu získal pozornosť medií opakovane, doteraz najvýraznejšie v decembri 2017. Nebolo to však preto, že by svet zaujal nový spôsob platieb a finančných transakcií. Všetok úspech bol postavený na špekuláciách, že jeho hodnota bude naďalej rásť a s ňou aj zisky jeho držiteľov. Na tejto vlne špekulácií sa viezli aj ďalšie väčšie či menšie kryptomeny, ktoré získali a stratili na hodnote rovnako rýchlo ako samotný Bitcoin.
Libra síce stavia na rovnakom základe, no nie je celkom decentralizovaná, ťažiť ju nemôže ktokoľvek a jej hodnota na grafe by nemala pripomínať horskú dráhu. Libra síce nemá centrálnu banku a aj keď ju vytvoril Facebook, rozhodovať o jej ďalšom smerovaní bude nezisková organizácia The Libra Association zložená z medzinárodných korporácií a akademických inštitúcií. Do roku 2020 by mala mať asociácia viac než 100 členov.
Facebook bude mať v tejto asociácii jeden hlas za seba a jeden hlas za svoju dcérsku spoločnosť Calibra. Tá bude okrem iného zastrešovať vývoj a správu rovnomennej digitálnej peňaženky, ktorá bude fungovať ako samostatná aplikácia pre iOS a Android, ako aj súčasť aplikácií Messenger a WhatsApp.
Bude sa dať na Libre zarobiť?
Libra má byť na rozdiel od väčšiny súčasných kryptomien stabilná. Aby sa Libra skutočne uchytila pri platbách a prevodoch, jej používatelia musia vedieť, akú hodnotu má Libra voči ostatným svetovým menám dnes, zajtra aj o týždeň. Libra bude preto krytá stabilnými a likvidnými aktívami, ktoré zaručia jej stabilitu. Špekulačné kúpy a predaje sú teda v tomto prípade vylúčené.
Je vlastne Libra skutočná kryptomena?
To je otázka, na ktorú momentálne neexistuje jednoznačná odpoveď. Elizabeth Lopatto z portálu The Verge pri hľadaní odpovede na túto otázku oslovila viacerých odborníkov na počítačovú vedu i médiá. Libra spĺňa vlastnosti kryptomeny tým, že je na rozdiel od bežných mien nezávislá od štátov, únií a centrálnych bánk, pričom je samozrejme postavená na blockchaine. Na druhej strane ju ale môžu ťažiť len poverené osoby a organizácie, čím má bližšie ku konvenčným menám.
Kedy a kde bude Libra dostupná?
Libra bude oficiálne vydaná spolu so svojou blockchainovou sieťou už v priebehu budúceho roka. Presný dátum však zatiaľ nepoznáme. Čo však vieme je to, že Libru podporia aj kartové spoločnosti Mastercard a Visa, vďaka čomu bude jej nástup na trh podstatne jednoduchší. Čo sa týka prístupnosti v jednotlivých krajinách, žiaden konkrétny plán zatiaľ zverejnený. Libra by však podľa všetkého mala byť dostupná všade tam, kde je dostupný Facebook a ostatné kryptomeny.