Štart nosnej rakety Falcon Heavy s troma boostermi prvého stupňa je nezabudnuteľným divadlom. Aj preto videoprenos zo štartu, ktorý SpaceX zdieľa na sociálnych sieťach aj pri letoch Falconu 9, patrí k najsledovanejším udalostiam.
Pri svojom druhom komerčnom lete odštartovala raketa Falcon Heavy v utorok 25.6.2019 o 6:30 UT zo štartového komplexu LC-39A z Kennedyho kozmického strediska na Floride. Na palube bol pozoruhodný náklad 24 satelitov pre americké vládne agentúry a ďalšie subjekty.
Úspešná misia zdvíha latku náročnosti
Podľa vyjadrenia Elona Muska išlo o najkomplexnejšiu misiu v histórii SpaceX. Vyniesla do vesmíru satelity pre viaceré vládne inštitúcie NASA a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), laboratóriá rezortu obrany, univerzity, aj neziskovú organizáciu.
Išlo o prvý nočný štart tohto nosiča, čo bolo dané štartovacím oknom pre úspešné navedenie satelitov na tri obežné dráhy. V rámci misie preto musel druhý stupeň zapnúť svoj motor až 4x, aby uskutočnil náročný manévrovací vzor. Táto fáza letu bola úspešne zavŕšená zhruba 3,5 hodiny po štarte a všetky satelity boli dopravené na svoje obežné dráhy.
Obidva bočné segmenty prvého stupňa rutinne pristáli asi 9 minút po štarte na pristávacích plošinách LZ-1 a LZ-2 na Cape Canaveral. Centrálny stupeň však pri pokuse o pristátie na plávajúcej plošine OCISLY ( Of Course I Still Love You) zakotvenej v Atlantiku niekoľko sto kilometrov od pobrežia Floridy opäť havaroval. Vzhľadom na náročné parametre štartu s tým však SpaceX viac-menej počítala.
Narozdiel od bežnej praxe štátnych vesmírnych agentúr sa SpaceX nesnaží zatajovať nepríjemné epizódy. Neúspešné pristátie centrálneho boostera Falconu Heavy z misie STP-2 si tak môžete pozrieť priamo na videozázname SpaceX zhruba od 36. minúty. Ešte predtým sú však pôsobivé zábery z jednotlivých fáz štartu a letu.
SpaceX oznámila, že sa po štarte prvý krát podarilo úspešne zachytiť aj časť aerodynamického krytu do siete na lodi GO Ms. Tree. Prvé úspešné zachytenie je významným krokom k viacnásobnému použitiu tejto pomerne drahej súčasti druhého stupňa.
Obidva bočné stupne, ktoré úspešne pristáli na pevnine, už boli použité pri predchádzajúcom štarte Falconu Heavy s družicou Arabsat-6A.
Pestrý náklad
Falcon Heavy je momentálne najvýkonnejšou nosnou raketou na svete. Na nízku obežnú dráhu (LEO) dokáže vyniesť takmer 64 ton nákladu, čo je viac ako hmotnosť Boeingu 737 Classic s nákladom cestujúcich, posádky, batožiny a paliva.
Užitočný náklad súčasnej misie STP-2 tvorila pestrá zmes satelitov. Okrem družíc pre Ministerstvo obrany vyniesol Falcon Heavy do vesmíru špeciálne atómové hodiny, šesť meteorologických satelitov a solárnu plachetnicu LightSail 2.
Satelit Orbital Test Bed (OTB) nesie unikátny experiment – atómové hodiny NASA Deep Space Atomic Clock. Sú navrhnuté, aby otestovali presnosť miniaturizovanej technológie, ktorá je určená pre budúce kozmické lode. Na budúcich misiách umožnia takéto atómové hodiny navigáciu bez komunikácie so Zemou.
Ďalšie užitočné zaťaženie NASA, Green Propellant Infusion Mission, bude testovať čistejšie, bezpečnejšie a efektívnejšie palivo pre kozmické stroje, ktoré sa má stať náhradou za dnes používaný hydrazín.
Šesť satelitov NOAA tvorí misiu COSMIC-2, ktorá bude monitorovať teplotu, tlak a vlhkosť atmosféry v trópoch. Tieto dáta by mali pomôcť meteorológom zlepšiť modelovanie hurikánov a tropických búrok.
Na palube Falconu Heavy bol aj satelit LightSail 2 navrhnutý a postavený neziskovou organizáciou Planetary Society. Spoločnosť dúfa, že táto misia ukáže potenciál kozmickej sondy, ktorá je poháňaná len tlakom slnečného žiarenia. LighSail 2 bude brázdiť obežnú dráhu Zeme vo výške 720 kilometrov.
Úspešnou misiou Falcon Heavy SpaceX potvrdila svoju favorizovanú pozíciu medzi súkromnými vesmírnymi dopravcami. Už o necelý mesiac, 22. júla má nasledovať štart nosiča Falcon-9FT s nákladnou loďou Dragon CRS-18 k orbitálnej stanici ISS. Na júl je plánovaný aj ďalší štart rakety Falcon-9FT, ktorá vynesie telekomunikačný satelit Amos 17.