Spoluzakladateľ Bill Gates v rozhovore pre Village Global povedal, že jeho 20-ročné ja by bolo z toho súčasného zrejme sklamané. Vtedy bol totiž zapáleným workoholikom a okrem biznisu nemal čas na nič iné.
Spoločnosť Village Global sa venuje rizikovému investovaniu, podporuje ju niekoľko najúspešnejších podnikateľov na svete, napríklad Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Reid Hoffman či Bill Gates. Investuje do startupov a tvrdí, že neposkytuje peniaze, ale kapitál.
Práve s Billom Gatesom urobila táto spoločnosť zaujímavý rozhovor. Okrem svojho zápalu pre biznis, ktorý sa zmiernil vraj až v jeho tridsiatke, sa rozhovoril o svojich neúspechoch.
Povedal, že najväčšia chyba, ktorú kedy dopustil bolo to, že sa Microsoft nestal tým, čím je dnes Android. V čase, keď sa len rodila podoba moderných smartfónov, mal Microsoft platformu Windows Mobile, ktorá podporovala, v tej dobe štandardné, ovládanie pomocou hardvérovej klávesnice a stylusu.
Víťaz berie všetko.
Bill Gates o pozícii Androidu na trhu s mobilnými zariadeniami
V roku 2008 sa Microsoft rozhodol reštartovať divíziu systémov pre mobilné zariadenia pomocou programu Windows Phone, ktorý bol predstavený v 15. februára 2010. Ani vtedy však Microsoft, vtedy už pod vedením Stevea Ballmera, nevidel budúcnosť v biznis sfére bez tlačítkovej klávesnice. Ten sa okrem iného „preslávil“ tým, že vysmial prvý iPhone a nazval ho najdrahším telefónom na svete, ktorý nezapôsobí na firemných zákazníkov.
Táto strategická chyba bola doteraz prisudzovaná Ballmerovi, napriek tomu si ju vyčíta práve Gates. Google v roku 2005 odkúpil za 50 miliónov neznámy startup Android a spravil z neho svoju dcérsku spoločnosť. Po predstavení prvého iPhonu v roku 2007 urobil tím pod vedením Andyho Rubina obrat o 180 stupňov a zmenil ovládanie Androidu pomocou dotykového displeja. V októbri 2008 bol uvedený prvý komerčný smartfón HTC s OS Android.
Bill Gates odhadol hodnotu Androidu na 400 miliárd dolárov a práve táto suma mohla patriť Microsoftu, vďaka čomu by bola najvýznamnejšiu technologickou spoločnosťou na svete.
Podľa Gatesa je popri iOS miesto len pre jeden systém a ten spravuje Google. Keby sa Microsoftu podarilo vytvoriť systém, ktorý by mal len 50 % aplikácií dostupných pre Android, mal by vyhraté. To sa však nikdy nestalo. Gates dokonca nadhodil, že je pozoruhodné, že Microsoft vďaka tomu neskrachoval.
Napriek tomu si Microsoft aj dnes vedie veľmi dobre. Okrem najpoužívanejšieho operačného systému na svete – Windows, je úspešný so svojim kancelárskym balíkom Office, ktorý sa stal štandardom a nevyhnutnou súčasťou (takmer) každého počítača. Veľmi dobre si však vedie aj s hardvérom, konzola Xbox One je pojmom v hernom svete a Microsoft Surface zas dôstojnou náhradou za notebook alebo PC.