Reklama

Trulifi prenáša dáta rýchlo a bezpečne. Nahradí Wi-Fi?

Zdroj | Signify
Juraj Procházka
Zdroj | Signify
Zdroj | Signify

Wi-Fi a Bluetooth, ako najznámejšie technológie z oblasti lokálnych a personálnych bezdrôtových sietí pracujú vo voľne prístupných nelicencovaných pásmach.

To je minca s dvoma stranami, pretože okrem jednoduchej dostupnosti pásma a univerzálnej kompatibilite vznikajú problémy s preťažením kanálov a riziká spojené s bezpečnosťou.

A keďže ide o rádiofrekvenčnú komunikáciu, v istých špecifických prípadoch hrozia aj kolízie s inými elektronickými zariadeniami, spojené s porušením elektromagnetickej kompatibility. Týka sa to skôr Wi-Fi sietí, ktoré pracujú s vyšším výkonom a teda aj s dlhším dosahom ako Bluetooth.

Internet pod lampou

Väčšinu z týchto problémov dokáže odstrániť technológia bezdrôtového prenosu prostredníctvom svetla LiFi (Light Fidelity). LiFi prenáša dáta širokopásmového internetu prostredníctvom modulovaného svetla z LED svetelných zdrojov, takže nevyužíva rádiové časti spektra.

Pozrite si

Philips nasadil technológiu LiFi v praxi. Čo prináša?

Medzi priekopníkov vo vývoji a nasadzovaní tejto technológie patrí spoločnosť Philips Lighting, dnes vystupujúca pod názvom Signify. Firma Signify práve v týchto dňoch oznámila jeden z prvých komerčných projektov LiFi.

Zdroj | HD blog

Systém LiFi od Signify, nazývaný Trulifi, využíva technológiu optického bezdrôtového vysielača a prijímača zabudovanú do svietidiel Philips. Užívatelia budú na prenos potrebovať externý hardvér – prístupový kľúč, ktorý sa pripojí do portu USB prenosného počítača. Zatiaľ ide totiž o málo rozšírenú technológiu, výrobcovia čipov a hardvéru ju teda neintegrujú priamo do zariadení. Po pripojení dokáže Trulifi poskytovať bezdrôtové pripojenie s rýchlosťou až 150 Mbit/s.

Pozrite si

MyLiFi – internet z lampy s neistým úspechom

Zdá sa vám to málo? Iste, najnovšie varianty Wi-Fi zvládnu aj niekoľkonásobok, ale treba si uvedomiť, že pri vhodnom kódovaní prenesie kanál s takouto rýchlosťou bez problémov až 30 videostreamov vo FullHD rozlíšení (1080p) súčasne. Okrem toho rýchlosť nie je kľúčovou výhodou LiFi.

Zdroj | Signify

Keďže signál sa šíri prostredníctvom svetla, na spojenie vyžaduje priamu viditeľnosť medzi svietidlom (najčastejšie v strope) a transceiverom v počítači. Keďže takéto svetlo neprenikne cez steny miestnosti, z fyzikálneho hľadiska je nemožné prenosy LiFi (Trulifi) diaľkovo monitorovať, prípadne nabúrať.

Zdroj | Signify

Ďalšou výhodou je odolnosť voči rušeniu a spoľahlivé fungovanie v kancelárskych budovách s veľkým počtom Wi-Fi sietí a pripojených zariadení.

Pre kancelárie, fabriky, nemocnice, aj lietadlá

Prvými dvoma zákazníkmi využívajúcimi technológiu Trulifi sú spoločnosti Globalworth, v Poľsku a Rumunsku a Claerhout Communication Campus, v Belgicku.

Signify cieli s Trulifi na profesionálne trhy a tvrdí, že by sa mohla dobre uplatniť aj v nemocniciach, kde môže byť rádiofrekvenčná komunikácia obmedzená, a tiež v oblastiach, kde je frekvenčné pásmo preťažené. Podobne by sa LiFi mohlo uplatniť na palube dopravných lietadiel a poslať vynútený „letový režim“ smartfónov do minulosti.

Pozrite si

Air France na palubu svojich liniek zavádzajú vysokorýchlostné LiFi

S výhodou by sa dala pomocou Trulifi vyriešiť aj konektivita robotov a strojov v priemyselných podnikoch. Sortiment technológie Trulifi tiež ponúka fixné prepojenie bod-bod s rýchlosťou do 250 Mbit/s, ktoré je bezdrôtovou alternatívou kábla. Uplatní sa pri pripojení zariadení v prostredí s vysokou intenzitou elektromagnetického rušenia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.