Reklama

Od umývania riadu až na technologický a biznis vrchol. Michael Dell

Zdroj | networthpost.org
Juraj Recký
Zdroj | networthpost.org
Zdroj | networthpost.org

Aj keď mu posledné roky práve neprajú, Michael Dell sa do histórie zapísal veľkými písmenami. Spôsobil revolúciu v počítačovom priemysle a na konte má vôbec najúspešnejší biznis.

Najlepšie sa naučíte plávať, ak vás hodia do vody. Toto bol prístup aj Miachela Della, ktorý si ako 15-ročný kúpil počítač od Apple a rozobral ho, aby pochopil ako funguje. Na univerzite už skladal počítače na objednávku. Na rozdiel od Apple však mal iný ideový smer. Chcel, aby boli tie jeho cenovo dostupné a mali silnú zákaznícku podporu. 

Zdroj | wikimedia.org

Michael Dell sa narodil  23. februára 1956 v americkom Texase v meste Houston. V roku 1984 zakladá spoločnosť Dell Computer Corporation, dnes známu ako Dell Inc., a po ôsmych rokoch podnikania je ako najmladší CEO v rebríčku Fortune 500, ktorý zoraďuje americké korporácie podľa ich hrubého obratu. 

Pozrite si

Steve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

Úspech mladého nadšenca však nebol prekvapivý. Rodiačia zo syna síce chceli doktora, no Michaelov záujem o počítače prišiel vskutku skoro. A pomerne rýchlo ho obohatil aj o záujem o podnikanie. Že sa Michael práce nebojí a vie si ísť za svojim dal jasne najavo ako 12-ročný, keď si chcel kúpiť zbierku známok. Našiel si prácu ako umývač riadu v čínskej reštaurácii. Pracovitosť a húževnatosť dopĺňala prirodzená inteligencia. Dell ešte ako študent brigádujúci v Huston Post prišiel na to, ako získať nových predplatiteľov novín, na základe nazbieraných dát, vďaka čomu ročne zarobil okolo 18-tisíc dolárov. 

Zdroj | CultureMap Austin

Ako sme už naznačili, história Dell Inc. sa začala písať na internátnej izbe, kde Dell skladal počítače pre kamarátov. Tajomstvom úspechu bolo, že v tom období sa žiadna zo spoločností predávajúca počítače neorientovala na jednotlivca ako koncového používateľa. Dell vynechal marketérov a sprostredkovateľov a predával počítače priamo. V kombinácii so spomínaným fokusom na nízku cenu a silnú zákaznícku podporu, netrvalo dlho a mal množstvo zákazníkov mimo univerzity. 

Pozrite si

Dell 2-in-1 riešením XPS 13 vyrazili dych dizajnom aj výkonom

Píše sa rok 1985, Dell je presne rok v plnom biznis nasadení a jeho obrat je 6 miliónov amerických dolárov. V roku 2000 je Dell miliardárom bez akéhokoľvek kompromisu a jeho spoločnosť má pobočky v 34 krajinách sveta a viac ako 35-tisíc zamestnancov. V roku 2001 je Dell Inc. najväčším výrobcom počítačov na svete.

Zdroj | wikimedia.org

Dell bola po dvadsiatich rokoch svojej existencie vyhlásená za najúspešnejší biznis vôbec. A to nie len súčasnosti, ale aj historicky. Ak by ste sa chceli inšpirovať a pokúsiť sa Dell prekonať, rozhodne siahnite po knihe Dell: Strategies That Revolutionized the Industry z roku 1999, ktorú napísal samotný Dell. 

Michael Dell bol známy ako veľmi uzavretý a až notoricky plachý, no zrejme aj vďaka úspešnému biznisu sa zmenil. Dopomohla tomu zrejme aj manželka Susan, s ktorou sa oženil v roku 1989. Majú spolu 4 deti.  Manželia v roku 19999 zakladajú nadáciu Michael and Susan Dell Foundation. Tá sa nezameriava na konkrétnu pomoc, ale skôr reaguje na aktuálne udalosti. Miliónmi odlárov podporili obete tsunami v južnej Ázii, v roku 2006 darovali 50 miliónov amerických dolárov Texaskej univerzite. 

Zdroj | WAGCENTER.COM

Píše sa rok 2004, keď Dell odstupuje z pozície riaditeľa spoločnosti, zostáva však predsedom predstavenstva. Neužíva si dôchodok, pôsobí v mnohých charitatívnych alebo vedeckých spoločnostiach a spoločenstvách. Jeho návrat na riaditeľskú stoličku je datovaný na 2007, po tom čo spoločnosť musel investovať 300 miliónov amerických dolárov výmeny chybných počítačov. Spoločnosť touto chybou stráca svoje postavenie lídra na trhu. 

Zakladateľovi hviezdneho biznisu, ktorý sa v jednom momente začal rúčať, sa po návrate nepodarilo situáciu napraviť. V roku 2010 dokonca musel Dell zaplatiť pokutu 100 miliónov amerických dolárov, ktorá mu bola udelená za účtovné podvody. Spoločnosť Dell mala uviesť investorov do omylu falošnými informáciami o skutočných zárobkoch. 

Zdroj | entrepreneur.com

Dell sa pokúsil postaviť opäť na nohy vo februári 2013, kedy sa mu podarilo dohodnúť sa so spoločnosťou Silver Lake Partners, ktorá sa mala postarať o odkúpenie nesplatených akcií spoločnosti. Cena bola v rozmedzí 23- až 24-miliárd amerických dolárov, čo z tejto transakcie spravilo najväčšiu v novodobej histórii.

Pozrite si

Jack Ma nemal geniálny nápad, len pochopil možnosti internetu

V roku 2015 Dell spolu s ARM Holdings, Cisco Systems, Intel, Microsoft a Princeton University zakladajú OpenFog Consortium na podoru vývoja v oblasti výpočtovej techniky. V roku 2018 Dell oznámil zámer zmeniť spoločnosť na verejne obchodovateľnú, čo o pár mesiacov po oznámení súdne napadol jeden zo spoluvlastníkov spoločnosti

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.