Reklama

Britský vizionár drží svetový rekord vďaka revolučnému exoskeletu

Zdroj | guinnessworldrecords.com
Juraj Recký
Zdroj | guinnessworldrecords.com
Zdroj | guinnessworldrecords.com

Skutočný Tony Stark letel rýchlosťou 51,53 km/h ponad britské jazero. Iron Manov oblek bude predávať komerčne. 

Richard Browning sa dostal do povedomia ľudí, keď predstavil reálny oblek komixového Iron Mana. Skutočný Tony Stark vlastní spoločnosť Gravity, ktorá sa venuje práve výrobe oblekov s prúdovým motorom. Osobný prepravný prostriedok budúcnosti nesie názov Daedalus a jeho výrobcovi sa s ním podarilo zapísať do Guinnessovej knihy rekordov. 

Browning letel v novembri 2017 vďaka obleku v Lagoona Park, v anglickom Readingu, rýchlosťou 51,53 km/h, čím dosiahol svetový rekord. Na túto rýchlosť sa dostal na tretí pokus a musel núdzovo pristáť v jazere, nad ktorým sa o rekord pokúšal. Zápis do Guinnessovej knihy bol aj napriek tomu uznaný. Pravidlá hovoria, že stačí aby rekordnou rýchlosťou letel 100 metrov. O podmienkach vzletu, či pristátia, pravidlá nehovoria. 

Pozrite si

Najlepší tréner stolného tenisu na svete je robot

Daedalus je typ exoskeletu, teda obleku, v ktorom lietal Tony Stark. Reálny oblek je však objemnejší. Zariadenie z dieľne Richarda Browninga má šesť turbín, každá má ťah 22 kilogramov. Štyri sú umiestnené na rukách, dve na chrbte. Browning vyhlásil, že oblek dokáže letieť až 321 km/h niekoľko stoviek metrov nad zemou. 

Zdroj | guinnessworldrecords.co

Lietajúci oblek sa ovláda pohybom tela. Nie je napojený na nažiadne externé zariadenie. Richard Browning musel pred rekordom intenzívne posilňovať, aby ovládanie exoskeletu zvládol. 

Zdroj | guinnessworldrecords.co

Podľa britského denníku Mirror má spoločnosť aj vďaka zápisu do Guinnessovej knihy rekordov k dispozícií stovky tisíc amerických dolárov na vývoj, respektíve, dokončovanie exoskeletu. Jedna z dotácií sa vyšplhala až na sumu 650 tisíc amerických dolárov. Môže sa to zdať ako štedrá finančná injekcia pre pomerne riskantný projekt, no exoskelet by vo finále mal stáť 250 tisíc amerických dolárov. 

Pozrite si

Robotické skladanie Rubikovej trvá 0,38 sekundy a má dva rekordy

Spoločnosť Gravity aktuálne rieši administratívu okolo povolení na lietanie s Úradom civilného letectva. Tieto povolenia sú nevyhnutné, aby sa dal oblek komerčne predávať. 

Zdroj | guinnessworldrecords.co

Daedalus je v súčasnosti najbližšie k uvedeniu do komerčného predaja. Nie je však prvým projektom tohto druhu. V roku 2015 bol predstavený osobný prúdový oblek JB-9 od spoločnosti Jetpack Aviation. Ten však vstúpil do spolupráce s americkou armádou pre ďalší vývoj.

Pozrite si

Najväčšia zbierka videohier na svete počíta 20 139 hier

Spoločnosť Boeing, pred svojimi aktuálnymi problémami, tiež vyhlásila dvojročnú súťaž o dotáciu na vývoj osobného leteckého obleku VTOL. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.