„Roboti už jdou, roboti už tady jsou“ spieval svojho času Petr Janda v Olympicu. Dnes je to bežnou realitou, roboty vyrábajú spoľahlivé automobily, vedia s nami hrať šach a dokonca aj stolný tenis. Azda nikoho neprekvapí, že stolnotenisový robot pochádza z krajiny vychádzajúceho slnka, z Japonska.
Cieľom projektu FORPHEUS (Future Omron Robotics Technology for Exploring Possibility of Harmonized aUtomation with Sinic Theoretics) je harmonizovať robotov s ľuďmi prostredníctvom učenia sa hrať stolný tenis.
Vedúci vývojár Taku Oya hovorí, že ich stroj je ľahko prispôsobiteľný vďaka pokročilým snímačom obrazu a pohybu. FORPHEUS má v sebe zabudovaných množstvo kamier, ktoré dokážu monitorovať presnú polohu loptičky.
Senzory snímajú polohu loptičky 80-krát za sekundu, vďaka čomu vie robot zobraziť na LED displeji, kde sa vráti odrazená loptička a človek tak môže zlepšovať svoje zručnosti.
Najťažšou časťou projektu bolo určenie algoritmov potrebných na to, aby mohla umelá inteligencia určiť, ako dobre hrajú jednotliví účastníci hry. Po analýze však robot určí vďaka snímačom rýchlosti loptičky (tisíckrát za sekundu) ideálny, na mieru vypočítaný tréningový plán pre každého hráča.
Na základe rôznych údajov získaných pomocou snímačov (pohyby loptičky, hráča a rakety), môže FORPHEUS predpovedať smer, ktorým hráč vráti loptičku skôr, ako to naozaj urobí. FORPHEUS dokáže každému hráčovi poradiť, ako a v čom sa má zlepšiť.
Vedci ostali prekvapení, keď v praxi videli ako FORPHEUS naozaj motivuje hráčov k ich zlepšovaniu v hre. Zobrazovací LED panel pod robotickým trénerom zobrazuje podporné informácie, ktoré im ukazujú priebeh hry, slabé a silné stránky každého hráča.
https://youtu.be/VX9raqVDl2A
Toto zistenie je zaujímavé aj zo širšieho pohľadu na robotické odvetvie. Doteraz totiž museli ľudia učiť robotov robiť to, čo od nich požadujú. Trend sa zrejme začne v blízkej dobe meniť.
„V súčasnosti je to človek, ktorý učí robota ako sa správať alebo učiť,“ povedal Taku Oya, „ale v nasledujúcich 20-tich rokoch bude možné, že robot bude učí iného robota, alebo robot vyvinie nového robota.“
Viac článkov o zaujímavých technologických prvenstvách z Guinessovej knihy rekordov nájdete v našej sérii.