Reklama

Čína plánuje zakázať ťaženie kryptomien

Zdroj | Bitcoinist
Michal Biznár
Zdroj | Bitcoinist
Zdroj | Bitcoinist

Napriek takmer celosvetovej podpore Bitcoinu a technológie blockchain, existujú krajiny, kde platia prísne regulácie kryptomien. Medzi tie patrí aj Čína, ktorá chce najnovšie zakázať ich ťažbu.

Ťaženie kryptomien predstavuje proces, v rámci ktorého sa využíva výkon počítača na riešenie matematických algoritmov. Za vyriešenie dostane majiteľ počítača odmenu v podobe kryptomeny. Na začiatku sa práve na ťažení Bitcoinu dalo celkom slušne zarobiť. Teraz sú na ťaženie potrebné veľké „ťažiarne“ s množstvom počítačov s výkonnými grafickými kartami.

Zdroj | REUTERS/Marco Bello
Pozrite si

Svet kryptomien | 5 kryptomien, ktoré hýbu svetom

Viaceré krajiny regulujú kryptomeny ako napríklad Irán, India, či Čína. Práve posledná menovaná chce v reguláciách ešte pritvrdiť.

Už doteraz boli pravidlá ťažby v Číne veľmi prísne. Národná komisia pre rozvoj a reformu vydala upravený zoznam odvetví, ktoré chce nejakým spôsobom regulovať alebo odstrániť úplne.

Návrh zahŕňal aj spomínanú ťažbu kryptomien a to kvôli tomu, že nespĺňa zákony a regulácie. Ide vraj o aktivitu, ktorá nie je bezpečná.

Návrh neobsahoval informáciu o dátume, kedy má nové pravidlo vstúpiť v platnosť a tiež nebolo upresnené, ako sa plánuje táto aktivita odstrániť, keďže už aj teraz existuje množstvo nelegálnych ťažiarní.

Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Pozrite si

Aj vy ťažíte kryptomenu pre vydieračov? Alebo o tom ešte neviete?

Cieľom návrhu je väčšia kontrola tohto rýchlo-rastúceho odvetvia zo strany čínskeho štátu. Súvisieť to však môže aj s energiami, keďže samotné ťaženie spotrebúva množstvo elektrickej energie, ktorá je v Ázii veľmi lacná. O ťažbe kryptomien sa často hovorí, že veľmi škodí životnému prostrediu. Na druhej strane v prípade Číny je ekológia veľmi zanedbávanou témou, takže skôr pôjde o snahu zvýšiť štátnu kontrolu.

V Číne sa nachádza veľká komunity krypto-nadšencov a firem, ktoré sa venujú kryptomenám či technológii blockchain. Uvidíme, čo nové regulácie budú znamenať pre mladé firmy a kryptomenové start-upy z celého sveta, ktoré v Číne pôsobia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.