V týchto dňoch finišuje obdobie, ktoré spôsobuje vrásky nejednému z nás. Nie, teraz nemáme na mysli pôst a blížiacu sa Veľkú noc. Ide o každoročný rituál podnikateľov, podnikavcov, rýchlokvasených zbohatlíkov, dôchodcov a študentov. Nastáva čas konečného zúčtovania – daňové priznanie.
Napriek tomu, že v dnešnej dobe je sto aplikácii na všetko čo nám napadne, podanie daňového priznania je natoľko komplexný úkon, že to za nás žiadna technológia ani služba neurobí. Aspoň nie v súčasnosti. Nejaké možnosti však predsa len máme už aj dnes.
O službe BiznisInfo sme už niekoľkokrát písali. Bezplatnú aplikáciu vytvorilo Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Vďaka nej môžu podnikatelia sledovať aktuálne zmeny v slovenskej legislatíve.
Každá schválená zmena zákona im príde v podobe notifikácie. Okrem upozornení na aktuality prináša aj súhrnný popis noviniek a zmien, ktoré sú pre nich dôležité.
Stiahnuť aplikáciu
SZČO portál je venovaný živnostníkom a účtovníkom. Venuje sa celej problematike, teda aj ostatným daňovým povinnostiam, mzdám a podobne. Čitateľ tu nájde rôzne informácie, vrátane seminárov, právnych predpisov a diskusie na ich fóre.
Na stránke ako-uctovat.sk nájde používateľ rôzne kalkulačky. Okrem tej na výpočet dane z príjmu za rok 2018, ale môže si pomôcť kalkulačkou na výpočet odvodov SZČO na zdravotné a sociálne poistenie 2019, výpočet čistej mzdy, dane z motorových vozidiel, stravného pri zahraničnej ceste či odpisov majetku.
Aj na tejto stránke je množstvo tipov, príkladov a návodov, vrátane bezplatných online testov z účtovníctva.
Jednoduche.sk takisto ponúka komplexné pokrytie daňovej problematiky. Práve tento portál nám doporučilo viacero účtovníkov. Napriek tomu, že je určený pre profesionálov, základnú pomoc (kalkulačky, články, aktuálne info) dostane aj neplatiaci používateľ.
Asi najzaujímavejšou voľbou je portál financnasprava.sk, ktorý je zadarmo. V skutočnosti zadarmo vlastne nie je, slúži predsa na to, aby sme si vypočítali, koľko zaplatíme štátu.
Je určený pre podnikateľov, organizácie a občanov. Daňovníci majú dokonca k dispozícii Taxanu, chatbot Finančnej správy. Zatiaľ je však skôr pre efekt, ako na reálnu pomoc, človek sa od nej takmer nič nedozvie.
Na portáli je naozaj množstvo informácií, vrátane zavádzania online napojenia všetkých pokladníc na Finančnú správu – eKasu.
Nevýhodou online vypĺňania daňových priznaní je fakt, že ide stále len o obyčajné kalkulačky, ktoré dosádzajú a vyrátávajú zadané položky. Pre bežných ľudí, napríklad študentov, ktorí ekonomikou nežijú, nie je vôbec intuitívna.
Aké máte skúsenosti s podávaním priznaní vy? Využívate niečo zo spomínaných tipov, alebo viete o lepších vychytávkách? Podeľte sa s nami o ne v komentároch pod článkom.