Reklama
  • #iOS
  • 8 min.
  • 15.3.2019

Čo je to Siri, virtuálna hlasová asistentka od Apple?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Siri je hlasová asistentka, ktorá vie na základe hlasových príkazov splniť požiadavky používateľa, či už ide o prehranie obľúbeného playlistu, zistenie počasia cez ovládanie inteligentnej domácnosti až po vybavovanie korešpodencie a hlasové navigovanie.

Hlasová asistentka Siri je dnes používaná vo všetkých zariadeniach Apple, nájdeme ju teda v iPhonoch, iPadoch, iPodoch, Macoch, AppleTV, HomePodoch i v Apple Watch.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o originálny firemný produkt, zdanie klame. Siri vymyslel niekto iný, Apple ho odkúpilo, zdokonalilo a preslávilo.

Zrodila sa Siri

Siri je výsledkom projektu vyvinutým International Artificial Intelligence Center SRI (Stanford Research Institute). Od Stanfordskej univerzity sa SRI formálne oddelilo už v roku 1970 a venovalo sa výskumu a vývoju pre vládne agentúry, komerčné firmy a nadácie.

Pozrite si

Apple iPhone XS – konečne mu nič nechýba

Mnohé svoje technológie stredisko úspešne licencovalo, predávalo vlastné výrobky a vytváralo strategické partnerstvá. Počas svojej činnosti získala SRI viac ako 4 000 patentov. Oblasť zamerania SRI je obrovská – od ekonomického rozvoja, biomedicínu, výpočtovú techniku, energetiku až po strojové učenie, bezpečnosť a národnú obranu.

Siri je teda spin-off z projektu SRI. Jeho systém rozpoznávania reči použila Nuance Communications kde Siri mohla využiť pokročilé technológie strojového učenia.

Zdroj | Apple

Siri bola pôvodne vydaná ako samostatná aplikácia pre operačný systém iOS. Vo februári 2010 sa objavila jej beta verzia, Apple ju však o dva mesiac neskôr kúpilo, aj keď jej vývojári plánovali uvoľniť Siri i pre zariadenia s OS Android a BlackBerry. Siri sa v októbri 2011 predstavila v novom iPhone 4S ako plne integrovaná služba v iOS.

Pozrite si

Apple kupuje startup PullString. Urobí zo Siri jednotku na trhu?

V roku 2016 pre iOS 10 otvorilo Apple obmedzený prístup tretích strán k tejto službe a tak sa začali objavovať aplikácie s jej podporou, napríklad pre webové vyhľadávanie, internetové telefonovanie, platby za dopravu či posielanie správ. Od 20. septembra 2016 je Siri súčasťou operačného systému macOS.

Zdroj | Apple

Používanie služby Siri

Siri sa dá vyvolať viacerými spôsobmi. Základná možnosť používania je stlačenie a podržanie (na iPhonoch, iPadoch a iPodoch) bočného tlačidla, resp. tlačidla Domov a následne vyslovenie frázy Hey Siri. Potom treba povedať, čo od Siri potrebujeme. Napríklad „Hey Siri, what’s the weather like today?“ (aké je dnes počasie?).

Pozrite si

Čo je to Apple HomeKit? Inteligentná domácnosť pre jabĺčkárov

Pri používaní slúchadiel AirPods treba dvakrát klepnúť na slúchadlo, aby sa táto služba aktivovala. Musíte však mať túto funkciu nastavenú na slúchadlách.

V prípade, že má používateľ aktivovanú funkciu Hey Siri, stačí v dosahu mikrofónu vysloviť túto frázu a služba sa automaticky aktivuje. Tu ma napadá vtipná reakcia „mojej“ Siri. Máme psíka, ktorý sa volá Kissy. Keď niekdy po ňom zakričím, Siri sa aktivuje v nádeji, že volám na ňu a nie na Kissyho.

Na Macu si môže používateľ zvoliť klávesovú skratku, v prípade že má MacBook Pro s Touch Barom, nájde si príslušnú ikonku na Touch Bare. Na diaľkovom ovládaní od Apple TV stačí dlhšie podržať ikonku mikrofónu.

Zdroj | Apple

Samotný mechanizmus fungovania Siri je zastretý tajomstvom. Predpokladá sa, že keď mikrofón zachytí príkaz, softvér skomprimuje zvuk a odošle do dátového centra Apple, resp. Nuance. Umelá inteligencia spracuje jazyk a pochopí, čo bolo vlastne povedané. Potom Siri vygeneruje hlasovú odpoveď (alebo vykoná ďalšie dotazy) a obratom odošle hlasový a dátový súbor odpovedí naspäť do zariadenia.

Pozrite si

Apple watchOS 5 bude s vylepšenou Siri, športovými súťažami a vysielačkou

Siri reaguje iba na hlas používateľa, nemôže ju teda využívať nikto iný. A predstavte si, ono to naozaj funguje!

Príkazy pre Siri

Obrovskou nevýhodou Siri je, že nerozumie po slovensky. Príkazy sa síce naučí človek, ktorý nerozumie po anglicky (alebo inému podporovanému jazyku), ale to nevyrieši slovenské mená, názvy ulíc či miest. Tiež určite nebudete kvôli Siri premenovávať svoje kontakty, aby ste im mohli pomocou Siri zavolať či napísať správu.

Zdroj | Apple

Napriek tomu si nezaškodí pozrieť niekoľko príkazov, ktoré sa môžu niekedy zísť.

What does the rest of my day look like? (Ako vyzerá zvyšok môjho dňa?)

Meet with Lusy at noon. (Stretnúť sa s Lusy na poludnie.)

What’s on my calendar for Monday? (Čo mám v kalendári na pondelok?

Wake me up tomorrow at 6 AM. (Zobuď ma zajtra o 6-tej.)

What time is it? (Koľko je hodín?)

What is today’s date? (Koľkého je dnes?)

Check email. (Skontroluj email.)

Zdroj | Apple

Read my new messages. (Prečítaj mi nové správy.)

Play Bon Jovi. (Zahraj Bon Jovi.)

Play my party mix. (Zahraj môj party mix.)

What’s the weather for today? (Aké dnes bude počasie?)

What’s the weather for tomorrow? (Aké bude počasie zajtra?)

What’s the temperature outside?  (Aká je vonku teplo?)

How many calories in a bread? (Koľko kalórií je v chlebe?)

How many days until Christmas? (Koľko dní je do Vianoc?)

Pozrite si

Siri prichádza do Volkswagenov. Pomôže komunikovať s vozidlami

Konkurencia

Aj keď Siri prišla do smartfónov ako prvá, dnes už výrazne stráca dych. Jej najväčšími konkurentmi je Google Assistant a Amazon Alexa, ktorých nájdeme doslova všade, vrátane kuchynských spotrebičov.

Apple takto dopláca na svoj previazaný systém, ktorý nespolupracuje so samostatnými developermi. Dnes sa už môže pochváliť pomerne veľkou podporou jazykov, ktorých je v súčasnosti 21. Na integráciu Slovenského jazyka (alebo aspoň češtiny) však môžeme rovno zabudnúť. Pre porovnanie, Google Assistant sa dohovorí s 26 jazykmi, vrátane slovenčiny (v režime Interpreter Mode).

Technológie sa však neustále vyvíjajú a tak nie je vylúčené, že za pár rokov bude Siri opäť špičkou v tomto obore. Práve v týchto dňoch sa potvrdili fámy, že Apple naozaj kúpilo (ešte minulý rok) startup Laserlike, ktorý sa zaoberá strojovým učením. Vývojári sa už pridali k appláckemu tímu Johna Giannandrea, ktorý sa zaoberá umelou inteligenciou, ten mimochodom prišiel z Google.

Ďalšia konkurencia, aj keď menšieho kalibru, je Microsoft Cortana a Samsung Bixby.

Pozrite si

Apple MacBook Pro 15 mid 2018 – poriadne predražené delo

Záver

Siri dnes už toho vie samozrejme viac ako v roku 2010, sleduje správanie používateľa, jeho každodenné úlohy a rutiny. V tomto je naozaj dobrá, či už ide o pripomienky z kalendára, nastavovanie budíkov, ale aj vytváranie skratiek.

Zariaďovanie smart domácnosti je jednou z oblastí, ktorá má veľkú budúcnosť. Kontrola a ovládanie inteligentných spotrebičov bude v blízkej budúcnosti na úplne inej úrovni ako poznáme dnes. Hlasoví asistenti budú ich neoddeliteľnou súčasťou.

Prvá myšlienka Apple o digitálnom osobnom asistentovi bola pôvodne koncepčným videom z roku 1987, kde ho nazvali Navigátor znalosti. Ako vidieť na príklade Siri, na začiatku stačí naozaj silná myšlienka a potom to príde.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.