Reklama

Samsung Galaxy S10 - na toto trio sme čakali 10 rokov?

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Samsung už 10 rokov prináša smartfóny Galaxy S, ktoré od počiatku predstavovali to najlepšie v portfóliu juhokórejského výrobcu. Výnimkou nie je ani tohtoročný model, ktorý s veľkou pompéznosťou výrobca práve predstavil v americkom San Franciscu, mimochodom v meste konkurenčného Apple. Určite za tým nie je nič špeciálne, veď v USA je iba ďalší tucet miest s rovnako silným menom. O tom však inokedy. Aký je nový Samsung Galaxy S10?

Pozrite si

Oplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Zdroj | Samsung

Hlavne nie je jeden, ale rovno tri. Ďalšia inšpirácia od Apple? Máme tu Apple iPhone Xs, Xs Max, ale aj iPhone Xr. V tom ale podobnosť nekončí, stačí sa pozrieť na šialene prestrelené ceny (na konci článku), za ktoré ale bezpochyby môže práve Apple. Našťastie ale Samsung Apple predbieha iPhony vďaka technológiám vo vnútri novej trojice Galaxy S10, presnejšie iba prvej top dvojice z novej Galaxy S10 rodiny.

V predaji budú smartfóny Samsung Galaxy S10+ (157,6 x 74,1 x 7,8 mm, 175 g), Galaxy S10 (149,9 x 70,4 x 7,8 mm, 157 g) a Galaxy S10e (142,2 x 69,9 x 7,9 mm, 150 g). Všetky tri budú mať spoločných niekoľko základných parametrov. Napríklad všetky tri sú odolné voči vode, vlhkosti a prachu – IP68.

Zdroj | Samsung

Dynamický AMOLED s dierkou

Nové smartfóny Galaxy S10 budú vybavené novým typom AMOLED displeja s pomerom strán 19:9, ktorý získal prívlastok dynamický. Dôvodom je podpora HDR10+, teda dynamického obrazu s vysokým dynamickým rozsahom. Ide o prvý displej v smartfóne na svete, ktorý HDR10+ podporuje.

Za HDR10+ mimochodom stojí aj samotný Samsung, spoločne s ďalšími svetovými výrobcami. HDR10+ podporuje YouTube, Netflix a Amazon Prime Video vo vybraných filmoch a seriáloch.

Pozrite si

Samsung Galaxy S10e – kompaktná vlajková loď bez kompromisov

Displej získal aj certifikáciu od nemeckého VDE so 100% pokrytím RGB. Organizácia DisplayMate namerala displeju jas až 1 200 nitov, hoci Samsung hovorí o maximálnom jase 800 nitov. Okrem iného je nový displej schopný eliminovať modré svetlo bez toho, aby bola výrazne zhoršená kvalita obrazu, ako to vidieť u konkurenčných displejov, kedy sa mení vyvážanie bielej. Funkcia nesie názov Eye Comfort a je certifikovaná nemeckým TÜV.

Zdroj | Samsung

Nový Dynamic AMOLED má navyše aj mDNIe (Mobile Digital natrual Image engine) pre zlepšovanie obrazu. Displej by mal podávať verné farby s hodnotou 0,4 JNCD (Just Noticeable Color Difference).

Galaxy S10+ bude mať 6,4″ Quad HD+ displej, Galaxy S10 ponúkne 6,1″ a Galaxy S10e bude mať 5,8-palcový displej, no len s Full HD+ rozlíšením.

Čítačka v displeji

Displej nebude mať výrez, ale už známu dierku, ktorú výrobca použil už aj v iných modeloch nižších tried. Každý model bude mať pritom rôzne dierky. Dôvodom sú webkamery v jednotlivých modeloch. K nim sa ale ešte dostaneme. Displej kryje najnovšie Gorilla Glass 6 sklo, ale len u najvyšších dvoch modelov, model S10e má Gorilla Glass 5. Už z výroby bude ale na displeji všetkých nalepená aj ochranná fólia.

Zdroj | Samsung

Samsung sa nevyhol trendu z Číny umiestňovať čítačku odtlačku prsta pod displej (reálne pod displej). Tú ale budú mať iba opäť dva top modely. Pôjde o ultrazvukovú čítačku odtlačku prsta. Tá by mala byť rýchlejšia a presnejšia vďaka 3D snímaniu reliéfu bruška prsta. Je opäť prvá na svete a má aj certifikát od FIDO. Nechýba ani jednoduché rozpoznávanie tváre pomocou webkamery.

Výkonu a energie na rozdávanie

To, že vlajková loď každý rok prináša aktuálne najvýkonnejší hardvér nie je nič nové. Nič nové nie je ani to, že na vybraných trhoch sa bude predávať s čipsetom Qaulcomm Snapdragon 855, na ďalších (vrátane toho slovenského) zas s čipsetom Exynos 9820 (2,7 GHz + 2,3 GHz + 1,9 GHz).

Sekundovať im v oboch prípadoch bude 6-12 GB RAM a do 1 TB vnútornej pamäte. V kombinácii so slotom pre microSDXC kartu tak môžete mať v smartfóne v blízskej budúcnosti až 3 TB pamäť (aktuálne je podpora do 512 GB)! Použitím microSDXC karty ale prídete o slot pre druhú SIM. Podpora eSIM sa nekoná. Škoda.

Pozrite si

Vieme, aký procesor bude mať Galaxy S10, jeho LTE bude mať 2 Gbit/s!

Aby toho ale nebolo málo, k dispozícii je 4 100 mAh batéria (S10+), resp. 3 400 mAh (S10) a 3 100 mAh (S10e). Úplnou novinkou, ktorú sme už mohli vidieť u niektorých konkurenčných smartfónov, je možnosť bezdrôtového nabíjania iných zariadení s podporou bezdrôtového štandardu Qi.

Zdroj | Samsung

Technológia Wireless PowerShare zabezpečí, že z batérie smartfónu Galaxy S10 budete môcť nabíjať napríklad slúchadlá, smart hodinky či dokonca smartfóny. Platí to iba v prípade, ak bude mať batéria viac ako 30% energie. Samsung Galaxy S10 môžete využívať aj ako bezdrôtovú nabíjačku – nabíjaním z kábla dokáže S10 nabíjať bezdrôtovo iné zariadenie. Na nabíjanie Galaxy S10 je možné využívať aj 12 W bezdrôtovú nabíjačku.

Zdroj | Samsung

5G nečakajte, zatiaľ

Mnohých určite sklame absencia 5G. Úprimne, nemusí vás to vôbec sklamať. Počas životnosti Samsungu Galaxy S10 len ťažko prídete do styku s reálnou 5G sieťou u nás či v okolitom zahraničí. To, že nebudete mať v smartfóne 2-3 Gbit/s rýchlosť vás trápiť nemusí, nechýba totiž vysokorýchlostné LTE-A (do 2 Gbit/s). 5G model S10 príde niekedy v druhej polovici roka, Samsung totiž operuje aj na trhoch, kde 5G začína byť realitou už tento rok (USA apod.). Práve pre americký Verizon juhokórejský výrobca predstavil špeciálnu edíciu Galaxy S10 5G, ktorá je ešte väčšia, ako S10+ a ponúka práve podporu 5G sietí.

Zdroj | Samsung

Poteší aj podpora Wi-Fi 6, aka 802.11ax, teda aktuálne najrýchlejšieho Wi-Fi štandardu na trhu. Netešte sa predčasne, okrem nového routra doma či v kancelárii potrebujete aj poriadne rýchly internet k nemu smerujúci, inak je vám Wi-Fi 6 iba na okrasu. Wi-Fi má byť ale inteligentná, čo znamená, že k internetu sa bude pripájať bezpečne (s upozorneniami na nebezpečné siete) a automaticky prepínať medzi Wi-Fi a LTE.

Samozrejmosťou je Bluetooth 5.0, ANT+, NFC a množstvo ďalších snímačov a senzorov. Nechýba ani merač tepu na zadnej strane, no S10e ho nemá.

Zdroj | Samsung

Viac šošoviek, viac Adidddas?

To, že viac šošoviek (viac ako dve), a teda viac fotoaparátov, znamená lepší výsledok fotenia či točenia videa sa nám výrobcovia smartfónov snažia nahovoriť už od minulého roka. Niekomu to funguje lepšie, inému horšie. Samsung už dávnejšie ukázal, že s viacerými šošovkami nemá problém, minimálne ich dať do tela smartfónu.

Po sérii Galaxy S9 prichádza Galaxy S10 s nie dvomi, ale rovno tromi šošovkami na zadnej strane. Netešte sa predčasne, budú ich mať iba dva top modely. Galaxy S10e bude mať dva fotoaparáty vzadu a jeden vpredu, tak, ako S9/S9+.

Zdroj | Samsung

Galaxy S10+ a S10 budú mať 12 Mpx snímač (na obrázku vyššie úplne vľavo) pod f/2,4 optikou s 45° uhlom záberu, ktorá bude navyše stabilizovaná a ponúkne 2-násobné priblíženie.

V strede je taktiež 12 Mpx snímač, ale už pod optikou s uhlom záberu 77°, duálnou clonou f/1,5 (f/2,4), optickou stabilizáciou a Dual Pixel AF. Pod treťou šošovkou s f/2,2 sa ukrýva 16 Mpx snímač bez autofókusu pre širokouhlé zábery (123°). To vraj zodpovedá zornému uhlu ľudského oka. Nie ale tak celkom, zorné pole je zhruba 180°.

Zdroj | Samsung

Hlavný, 12 Mpx fotoaparát v strede je tak rovnaký, ako má súčasná vlajková loď, Galaxy S9, či Note9. Rozdiely sa ale predsa len nájdu. Napríklad aj v tom, že počas snímania dokáže fotoaparát využívať ostatné snímače pre vytvorenie ešte lepších záberov.

To isté platí aj pri snímaní 4K Ultra HD videa s 60 fps. Novinkou je nahrávanie s HDR10+ a 10-bitovými farbami. Nechýba ale ani 960 fps vysokorýchlostné video s 2x dlhšou dobou záznamu – 0,4, resp. 0,8 sekundy.

Zdroj | Samsung

Napríklad pri snímaní scenérie hlavný fotoaparát zapojí do procesu aj bočný širokouhlý fotoaparát a vytvorí ešte širokouhlejší záber, ako v predošlých modeloch. Umelá inteligencia sa postará nielen o vytvorenie, ale aj o následné doladenie záberu, aby bol bez skreslení a iných chýb. Samozrejmosťou umelej inteligencie je automatické rozpoznávanie scény.

Po novom je v S10-kach aj digitálna stabilizácia Super Steady. Tá funguje hlavne počas videa a má sa starať o čo najlepšiu stabilizáciu pohyblivých obrázkov. Novinkou je tiež režim Super Night, ktorý sníma fotky z ruky kombináciou 7 záberov dokopy, no v prípade použitia statívu je to až 17 záberov, ktoré AI spojí do jedného superostrého a vyváženého výsledku.

V prípade webkamier, všetky tri modely (S10+, S10 aj S10e) budú mať 10 Mpx snímač s Dual Pixel AF pod optikou s f/1,9 s Ultra HD videom pri 30 fps. Galaxy S10+ navyše ponúkne aj 8 Mpx snímač (f/2,2) na meranie hĺbky poľa, takže s ním lepšie vytvoríte zaujímavé selfie zábery a AR Emoji.

Tie vraj Samsung vylepšil a po novom sledujú až do 200 výrazov tváre a celého tela. Nové majú byť efekty ako Blur, Spin, Zoom či Monotone dodávajúce selfie fotkám nádych profi záberov.

Rozhranie One UI

Samsung vynovil, alebo lepšie povedané kompletne prekopal svoje používateľské rozhranie a na nový Android 9.0 pripravil nadstavbu One UI. Tá má byť prehľadnejšia, intuitívnejšia a lepšie prispôsobiteľná pre nové typy displejov (aj tie s dierkou). Pre lepšiu orientáciu napríklad One UI bude graficky rozdeľovať sekcie v menu, ale pribudne aj nočný režim apod.

Zdroj | Samsung

Nechýba Bixby, ktorý má automatizovať každodenné úkony a ponúka personalizované odporúčania, ktoré majú zjednodušovať život. Napríklad vďaka prednastaveným a personalizovaným rutinám ako Driving (jazda) a Before Bed (pred spaním), ktoré sú prispôsobené zvyklostiam, Galaxy S10 zjednodušuje život tým, že automaticky znižuje počet dotykov a krokov, ktoré musíte na smartfóne v priebehu dňa urobiť.

Hráčov poteší podpora herného enginu Unity. Má tak ísť o prvý smartfón s podporou tohto enginu. O chladenie sa pri náročných úlohách ako hraní hier stará Vapor Chamber (S10+), alebo známe Heat Pipe (S10 a S10e). O zvuk sa majú starať stereo reproduktory AKG s 30% vyššou hlasitosťou a podporou 24-bitového zvuku a zvuku Dolby Atmos.

https://www.youtube.com/watch?v=ZCfgkIyD9g0

Rozdiely?

Samsung Galaxy S10e bude najdostupnejším modelom z novej rodiny Galaxy S10. Nečakajte ale cenu okolo 400-500 €. Nečakajte tiež ani zakrivený displej či iné top-end vychytávky vyšších modelov. Rovný displej ale ponúka rovnaké technológie, čo môže byť pre mnohých plusom. Plusom môžu byť aj farebnejšie verzie, keďže okrem čiernej a bielej budú v predaji aj zelená a žltá.

Zdroj | Samsung

Galaxy S10e nebude mať čítačku odtlačku prsta pod displejom, ale prekvapivo na bočnej strane. S10e bude v predaji iba s 6 GB RAM a 128 GB internou pamäťou.

Samsung Galaxy S10 bude v predaji s 8 GB RAM a 128, alebo 512 GB pamäťou. 256 GB pamäť k dispozícii nebude. U nás sa bude predávať vo farbách čierna, biela a zelená.

Zdroj | Samsung

Samsung Galaxy S10+ bude ako jediný z novej trojky k dispozícii aj v luxusnom spracovaní s keramickým povrchom. Ten má byť extrémne odolný voči poškriabaniu. Bodaj by. Keramický povrch bude v bielej, alebo čiernej, u nás ale obe farby nekúpite, iba čiernu.

Galaxy S10+ bude k dispozícii bude iba s 8 GB RAM a 128 GB internou pamäťou, alebo v keramickom spracovaní s 8 GB RAM a 512 GB pamäťou, resp. 12 GB RAM a 1 TB pamäťou. Šialené ceny za tieto kombinácie nájdete nižšie.

Zdroj | Samsung

Ceny? Prehnané!

Budeme predbiehať, lebo ceny už poznáme. Samsung ich prestrelil. Je nám jasné, že chce ukázať Apple, že aj on dokáže naceniť top-end model cez sumu 1 500 €, ale zabúda na to, že jeho zákazníci nie sú Apple zákazníci. Snáď na to ale časom príde, keď pozrie na výsledky predajnosti S10+ Ceramic… Aspoň že základné kombinácie sa udržujú pod sumou 1 000 €.

Pozrite si

Samsung Galaxy S10e, Galaxy S10 a Galaxy S10+ naživo z USA

Ako obyčajne, u nás nebudú dostupné všetky modely. Od 8. marca sa dočkáme modelov s procesorom Exynos 9820 a rôznymi pamäťami RAM a internými pamäťami. K dispozícii budú tieto modely:

Galaxy S10+ 1 TB (Ceramic čierna) – 1 599 €

Galaxy S10+ 512 GB (Ceramic čierna) – 1 249 €

Galaxy S10+ 128 GB (čierna, biela, zelená) – 999 €

Galaxy S10 512 GB (čierna, biela, zelená) – 1 149 €

Galaxy S10 128 GB (čierna, biela, zelená) – 899 €

Galaxy S10e 128 GB (čierna, biela, zelená, žltá) – 749 €

Všetky smartfóny Galaxy S10 bude možné predobjednávať od zajtra, 21. februára, do 7. marca, pričom ku každej predobjednávke Galaxy S10 a S10+ (neplatí pre Galaxy S10e) získate darček slúchadlá Galaxy Buds, ktoré bežne stoja 149 €. Slúchadlá nedostanete ale hneď, ale dodatočne po zaslaní bloku z nákupu Galaxy S10 a S10+. 

https://www.youtube.com/watch?v=sbQZ0Mrpp80

V samotnom balení bude okrem nabíjačky aj redukcia na microUSB port, ale aj USB OTG redukcia. Chýbať nemajú ani lowcostové slúchadlá od AKG.

Ak sa vám zdajú byť ceny príliš vysoké, nezúfajte, o pár mesiacov ceny klesnú o pár desiatok percent, neskôr Samsung určite príde s cash-back akciou a ceny padnú ešte nižšie. Veď si len spomeňte, aké ceny mali v úvode predaja Galaxy S9/S9+, resp. Galaxy Note9.

Každopádne, Samsung s Galaxy S10 ukázal, že stále dokáže predstaviť niečo zaujímavé. Nedočkali sme sa síce revolúcie, tá príde asi až so skladacími (napr. nový Galaxy Fold) a rolovateľnými smartfónmi, no evolučne sa séria Galaxy S za tých 10 rokov existencie poriadne vyšvihla.

Pozrite si

Samsung Galaxy Fold – prvý skladací smartfón, ktorý si môžete kúpiť

PS: takto vyzeral prvý Samsung Galaxy S…

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.