Smartwatch sú geniálne zriadenia, ktorých výkon je násobne väčší, ako mali k dispozícii kozmonauti pri pristátí na Mesiaci. Nám pozemšťanom však slúžia na také triviálnosti, ako je meranie športového výkonu, notifikácie zo sociálnych sietí alebo počúvanie hudby.
Môj prechod k ekosystému Apple bol nedávno dovŕšený aktivovaním Apple Watch Series 4. Trojročné Samsung Galaxy Gear 2 mi slúžili výborne a aj v súčasnosti vydržia približne tri dni bežnej prevádzky. Dokonca si rozumeli aj s iPhonom, ako som neskôr zistil, niekedy ešte lepšie ako samotné Apple Watch.
Porovnávenie neporovnateľného
Porovnávať hodinky, ktoré od seba delia dve generácie vývoja a tri roky používania nie je práve fér, ale zvyčajne to tak v živote chodí, že si človek kupuje novšie a lepšie. To staršie necháva za sebou, prípadne posunie ďalej.
Prejsť na Apple Watch 4 (AW4) bolo u mňa len otázkou času, pretože ekosystém Apple využívam a vyhovuje mi. Okrem toho nepotrebujem extra odolné, super športové hodinky, ale len bežné smartwatch, ktoré mi okrem času budú hlásiť vybrané notifikácie. Tých nie je veľa: upozornenie na hovor, SMS, e-mail, hlásenia zo Slack a Messengera.
Na nových hodinkách som sa asi najviac tešil na väčšiu pamäť. Predsa len, Gear S2 (GS2) mal pre používateľa voľných len 1,9 GB, čo je na hudbu málo. AW4 má celkovo 16 GB vnútornej pamäte, na uloženú hudbu mi tak ostáva dobrých 10 GB.
Aktivovanie hodiniek
Hodinky sú zabalené v podlhovastej krabičke s pomerne sofistikovaním uložením. V bielom papierovom obale sa ukrývajú dve krabičky. Menšia s dvoma remienkami a vo väčšej sa ukrýva zvyšok – telo hodiniek v elegantnom obale so syntetickej kože a magnetická nabíjačka.
Na hodinky nasadíme remienok a zapneme ich stlačením bočného tlačidla. Po nabehnutí systému sa zobrazí správa o tom, že AW4 nastavíme pomocou iPhonu. Telefón necháme v blízkosti hodiniek, ktoré nás pohodlne navigujú aktiváciou hodiniek. Samotné spárovanie ukončíme podržaním iPhonu nad animáciou na displeji hodiniek.
Samotný proces rozbaľovania, aktivácie a párovania je veľmi efektný, človek má pocit, že drží v ruke naozaj prémiové zariadenie.
Hlásenia a moje trápenia
Apple má veľmi odlišný spôsob ako nakladá s notifikáciami v porovnaní s GS2. Pri Samsungu som si vybral aplikácie, ktorých oznámenia som chcel prijímať na hodinky. V prípade AW4 to tak nie je. Tento systém údajne zrkadlí iPhone. Ak neprídu hlásenia do iPhone, neprídu ani do hodín. Potiaľto by som tomu rozumel, ale prečo si musím zapnúť hlásenia v iPhone aj na zamknutej ploche, tomu naozaj nechápem.
Toto je určite nedomyslené. Rozumiem, že niekomu to môže vyhovovať, ale ja naozaj nevidím dôvod prijímať hlásenia na zamknutú plochu. Tobôž ak mám na rukách smartwatch.
V čom sa líši GS2 a AW4?
Smart hodinky sú super aj vďaka monitorovaniu zdravotných funkcií. Na GS2 som využíval krokomer, merač srdcového tepu a monitoring spánku. AW4 mi ponúka kruhy aktivít z ktorých ani jedna neukazuje prejdené kroky, čo sa mi zdá zase ako snaha odlíšiť sa za každú cenu.
AW4 ma pomerne často nútia, aby som dýchal, alebo stál, samozrejme vždy vtedy keď je to najmenej vhodné. GS2 ma dýchať nenúti, iba hýbať sa. Funkcie sa dajú samozrejme vypnúť.
Obyčajná funkcia akou je monitoring spánku do Apple ešte nedorazila, kto si ho chce merať, musí siahnuť po appkách tretích strán. AutoSleep je oceňovaná, ale platená aplikácia.
Remienok na AW4 považujem za horší, ako som mal na GS2. Na prvý pohľad vyzerá lacno. Tak si skôr predstavujem remienok z čínskeho e-shopu za 5 centov. Človek má pocit, že sa pri trochu väčšej aktivite rozopne.
Sklamaný som ostal z nabíjačky na AW4. Konkrétne z toho, že káblik, ktorý konči USB-A konektorom je napevno spojený s nabíjacou podložkou. Očakával som, že Lightning konektor, ktorým nabíjam iPad a iPhone využijem aj na nabíjanie hodiniek, vďaka čomu mi pri cestovaní odpadne starosť s jedným káblom. Škoda. V GS2 sa dal kábel z nabíjačky odpojiť. Druhá vec je, že tam išiel ešte starší typ microUSB.
Veľmi šikovná funkcia, ktorú má AW4, je fotografovanie pomocou displeja. Ten slúži ako externý monitor a vzdialená spúšť. Šikovné!
Na AW4 som si obľúbil diktovať odpovede na prijaté správy pomocou zabudovaného mikrofónu, hodiny som niekoľkokrát použil aj na telefonovanie handsfree, ale nie je to nič pohodlné. Dobrá vec, ktorú často používam je vytočenie telefónneho čísla pomocou Siri. V aute, alebo keď má človek nasadené Bluetooth slúchadlá je to praktické a rýchle.
Najväčšia vychytávka nových AW4 – meranie EKG sa do našich končín zatiaľ nedostala a nik netuší, či sa tak vôbec niekedy stane. Bezkontaktné platenie hodinkami vďaka Apple Pay momentálne nie je k dispozícii, údajne je to ale otázka niekoľkých týždňov, kým bude táto služba aj na Slovensku.
Spojenie hodiniek s telefónom sa mi zdá stabilnejšie pri AW4. V byte som ani raz nezaznamenal stratu signálu, pri GS2 sa mi to stávalo bežne, keď som bol vzdialený od smartfónu.
Diskutovaný dizajn AW4 – ich obdĺžnikový tvar – mi nikdy neprekážal. Ako používateľ som však svoj neutrálny postoj zmenil na vysoko pozitívny. Prečo? Smartwatch nie sú len o tom, že zobrazujú čas. Ich najdôležitejšou funkciou je zobrazovanie informácií. Určite uznáte, že text napchatý do stredu okrúhleho ciferníka má menší potenciál, ako niekoľko riadkov v AW4.
Čo sa týka výdrže batérie, tak tam jednoznačne vyhráva GS2. Na AW4 sa mi ani po dvoch týždňoch používania nepodarilo výraznejšie presiahnuť dva dni. A to som sa s hodinkami „nehral“ a na noc zapínal letový a divadelný režim.
AW4 má bezpečnostnú ochranu, ak si dáte hodinky dole zo zápästia, musíte zadať PIN. Keď ich máte na ruke, nič sa nedeje, žiaden PIN netreba, pretože monitor srdcového tepu vie, že tam sú. To sa mi páči.
Pripomínam, že porovnávam starý Samsung Galaxy Gear S2 s najnovšími Apple Watch Series 4. Funkcií na nových Samsung Watch je prirodzene viac ako na GS2 a sú vyspelejšie.
Záver
Za najväčší nedostatok AW4 považujem systém odosielania hlásení (s tým má ale Apple večný problém) a výdrž batérie. Jeho silnou stránkou je veľký hranatý displej, stabilita OS, zabudovaná Siri a využitie displeja pri fotografovaní.
Apple Watch sú pekné a vidieť, že sa vývoj pohol dopredu, takže z môjho pohľadu mala kúpa nového modelu zmysel a vydržím s nimi určite dlhšie ako tri roky, lebo ruku na srdce, ako využívame inteligentné hodinky? Na monitorovanie zdravotných funkcií a prijímanie oznámení. Pardon, od teraz už hovorím o hláseniach.
Ako využijete hodinky vy, je len a len na vás. Ako som spomínal v úvode, na našich zápästiach máme naozajstné počítače s výkonom, ktorý bol v minulosti nepredstaviteľný. Pristátie na Mesiaci mal na starosti počítač s procesorom 1 MHz a 1 kB RAM! Dnešné inteligentné hodinky by nám teda mohli so súčasným výkonom vydržať až do konca života – teoreticky.