Reklama

Deutsche Telekom chce plán na certifikáciu produktov Huawei pre siete 5G

Zdroj | Daily Excelsior
Juraj Procházka
Zdroj | Daily Excelsior
Zdroj | Daily Excelsior

Hoci existujú podozrenia z inštalácie „zadných dvierok“ umožňujúcich špehovať, alebo obmedziť používateľov zariadení čínskej značky Huawei (a rovnako aj ZTE), s dôkazmi je to už horšie.

Viacerí odborníci hovoria o obchodnej vojne proti čínskym výrobcom, ktorým sa v posledných rokoch dobre darí. Iní zas varujú, že bezpečnostné riziká sú reálne, lebo čínska vláda si spoluprácu výrobcov môže vynútiť.

Pozrite si

Zlé správy pre telekomunikačných gigantov Huawei a ZTE

Faktom však je, že špehovaniu používateľov smartfónov sa venujú, aj tajné služby západných krajín, vrátane americkej NSA. A deje sa tak s posvätením vlád, respektíve justičných orgánov. Svedčia o tom informácie z prostredia tajných služieb zverejnené napríklad whistleblowerom Edwardom Snowdenom, momentálne žijúcim v ruskom exile.

Výhrady, ktoré majú západné krajiny voči možnej vynútenej spolupráci čínskych firiem – na prvom mieste je pranierovaný Huawei, ktorý však takúto spoluprácu popiera, platia aj na firmy zo sektoru IT na Západe.

Z prostredia USA sú známe prípady, keď si špeciálny súd United States Foreign Intelligence Surveillance Court vynútil poskytnutie dát telekomunikačného operátora Verizon o jeho zákazníkoch, alebo odpočúvanie lídrov spriatelených krajín v EÚ.

Zdroj | REUTERS / Thomas Peter

Na základe tajného národného bezpečnostného programu elektronického sledovania PRISM (oficiálne označenie US-984XN), ktorý je schválený  Kongresom USA, a používa ho Národná bezpečnostná agentúra (NSA), musia spolupracovať a poskytovať údaje aj spoločnosti ako Microsoft (vlastniaca komunikačnú platformu Skype), Google, alebo Apple.

Zbaviť sa lídra?

Napriek tomu, že Huawei čelí rôznym obvineniam a kampaň proti nemu sa v mnohých krajinách, vrátane EU, stupňuje, faktom je, že ide o jedného z technologických lídrov. Čínska jednotka disponuje vlastným výskumom a vývojom v oblasti smartfónov, aj telekomunikačnej infraštruktúry, vrátane sietí 5G.

Pozrite si

Huawei má na krku až 23 žalôb, USA žiadajú vydanie predstaviteľky z Kanady

A práve segment sietí 5G, ktorého kolotoč sa práve začína roztáčať, je kameňom úrazu. Huawei má totiž ako jeden z mála výrobcov k dispozícii celé portfólio komponentov, potrebných na výstavbu sietí novej generácie. Mal by tak šancu ovládnuť veľkú časť trhu s novými technológiami.

Zdroj | Huawei

To sa určite nepáči konkurencii, ale ani politikom, poukazujúcim na možné ohrozenie národnej bezpečnosti. Niektorí operátori, aj celé štáty už vyslovili názor, že Huawei je potrebné vyradiť z výberu dodávateľov na technológie sietí 5G.

Nejde však o všeobecnú zhodu. Deutsche Telekom, ktorý je aj materskou firmou slovenského Telekomu, navrhol rad opatrení na zabezpečenie, aby budúce siete 5G neboli ohrozené. Stalo sa tak v čase, keď vrcholí diskusia o tom, či vylúčiť čínske firmy z nemeckého telekomunikačného trhu z dôvodov národnej bezpečnosti.

Operátori to vidia inak, ako politici

Huawei s ročným obratom presahujúcim 100 miliárd dolárov, popiera, že takéto bezpečnostné riziká existujú. Operátor Deutsche Telekom a jeho konkurenti Vodafone a Telefonica Deutschland už dnes (v sieťach 3G a 4G) využívajú množstvo zariadení od spoločnosti Huawei a tiež odmietajú kybernetické nároky ako bezpredmetné.

Pozrite si

Huawei nasadí v špičkových smartfónoch grafénové chladiče

Deutsche Telekom vo vyhlásení uviedol, že berie celosvetovú diskusiu o bezpečnosti sieťových zariadení od čínskych výrobcov veľmi vážne a navrhuje, aby všetky kritické infraštruktúry boli pred nasadením certifikované nezávislým laboratóriom pod štátnym dohľadom.

Vyzval tiež výrobcov sieťových zariadení, aby predložili zdrojový kód svojich produktov dôveryhodnej tretej strane. Za určitých okolností by potom operátor mohol získať prístup k riešeniu akýchkoľvek bezpečnostných zraniteľností.

Huawei už vlani otvoril v Bonne vlastné laboratórium informačnej bezpečnosti, aby umožnil dôkladnejšie preskúmanie jeho produktov. Firma víta návrhy telekomunikačných spoločností a uviedla, že už v značnej miere spolupracuje s nemeckým kybernetickým dozorom BSI.

Zdroj | Huawei

Zakladateľ a generálny riaditeľ Huawei Ren Zhengfei popiera, že by firma niekedy špehovala pre orgány čínskej vlády a firma tvrdí, že čínske zákony takúto povinnosť ani nevyžadujú. Západní politici tvrdia opak. Každopádne, v autokratických režimoch sa zákony často vykladajú podľa potreby.

Bezpečnosť, paranoja, alebo obchodná vojna?

Ako sa hovorí v jednom vtipe – „Ak si paranoik, neznamená to, že ťa nedostanú“.

Bývalý šéf nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) Gerhard Schindler podľa portálu Venture Beat pre televíziu ARD uviedol, že v čase vojny by mohol čínsky dodávateľ aktivovať takzvaný „zabijácky prepínač“, schopný vypnúť kritickú sieťovú infraštruktúru.

Zdroj | Huawei

Ako na existenciu takéhoto „prepínača“ Gerhard Schindler prišiel, nie je jasné. V profile na Wikipedii sa však uvádza, že BND pod jeho vedením odovzdávala do Spojených štátov údaje o mobilných telefónoch, ktoré boli použité v americkom programe cieľového zabíjania (targeted killing).

Pozrite si

Telekom na Slovensku vyskúšal technológiu pre 5G siete

Ak by boli jeho tvrdenia pravdivé, išlo by o „vyšší level“, ako je tajné zbieranie údajov z mobilných sietí. Bez ohľadu na to sú nemeckí politici, vrátane kancelárky Angely Merkelovej naklonení myšlienke vylúčiť čínskych dodávateľov z procesu budovania sietí 5G. Kvôli národnej bezpečnosti.

Telekomunikační operátori však majú opačný názor, takže konečný verdikt sa pravdepodobne dozvieme až v priebehu nasledujúcich týždňov, až mesiacov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.