Reklama

YouTuber, Vloger či streamer - čo všetko na to potrebujete?

Zdroj | WallpapersCraft
Michal Spiegel
Zdroj | WallpapersCraft
Zdroj | WallpapersCraft

Vo svete, kedy si ľudia miesto televízie zapnú YouTube či Twitch, stúpa počet internetových tvorcov. Čo všetko potrebujete, aby ste sa tomuto koníčku mohli venovať?

Kým začnete s vlogovaním, streamovaním či tvorbou videí na YouTube, je dobré investovať do niektorých zariadení. Netreba zabúdať, že hlavný je vždy obsah. Zlý obsah natočený profesionálnym vybavením nebude nikto sledovať. Keď máte obsah, ktorý si myslíte, že by ľudí zaujal, stačí ho už len natočiť a hodiť na internet.

Keďže kvalita videí neustále stúpa, sú vyššie nároky aj na obraz, zvuk či strih. Aj preto je dobré na začiatku investovať nejakú čiastku, s ktorou môžete so svojim hobby naplno začať. Neznamená to však, že musíte mať našetrených niekoľko tisíc. Čo teda vlastne na to natáčanie potrebujete?

Zdroj | Google
Pozrite si

7 najlepších CSC fotoaparátov, ktoré bez problémov porážajú zrkadlovky

Kamera

Od 200 do 2 000 eur

Toto bolo určite nečakané. Základom je samozrejme kvalitný obraz, ktorý získate jedine pomocou kamery. Väčšina YouTuberov používa fotoaparáty, na ktoré natáčajú videá. Keďže však v dnešnej dobe kvalitne natáčajú aj smartfóny, nemusíte investovať nič pokiaľ vlastníte smartfón, ktorý dokáže natáčať vo Full HD, prípadne 4K Ultra HD. Výhodou smartfónov sú módy snímania, ako napríklad spomalené zábery či time lapse. Niektorí YouTuberi využívajú kombináciu smartfónu a fotoaparátu.

Zdroj | Panasonic

Čo sa týka konkrétnych modelov, YouTuberi zvyknú používať od menších fotoaparátov ako napríklad Sony Alpha a6300 cez bezzrkadlovky ako napríklad Panasonic Lumix G7 alebo drahšia GH5. Od značky Canon je to prémiový Canon EOS 80D. Niektorí používatelia dajú prednosť akčným kamerám. V tomto prípade jednoznačne vyhráva značka GoPro. Z telefónov je vhodné použiť ktorýkoľvek z novších modelov iPhonov či Samsungov. Základom je kvalitný obraz pri natáčaní videa a FPS.

Pri výbere kamery je dôležité sa zamyslieť, aký obsah chcete točiť. Pokiaľ ide o domáce vlogovanie, kde máte dobré svetelné podmienky, stačí vám aj lacnejšie zariadenie. Pokiaľ chcete natáčať cestovanie a rôzne prostredia, potom je lepšie siahnuť po niečom kvalitnejšom, čo dokáže dobre pracovať aj v horších svetelných podmienkach. Samozrejmosťou je aj kvalitný objektív. Pri natáčaní je ideálne striedať širokouhlý objektív s bežným objektívom.

Zdroj | GoPro
Pozrite si

DJI Osmo Mobile 2 – urobí z vás tento stabilizátor počas leta profíka?

Statív alebo stabilizátor

Od 1 do 500 eur

Základom kvalitného obrazu je aj jeho stabilnosť. Nikto predsa nechce vidieť roztrasené zábery. Práve na to slúžia statívy alebo stabilizátor, tzv. gimbal. Tie môžu mať formu malej trojnožky alebo rozkladacieho statívu. Bežné rozkladacie statívy sú nepraktické na cestovanie, keďže aj zloženom stave môžu zaberať na dĺžku 30 a viac centimetrov. Využitie týchto statívov je natáčanie sa v interiéri, keď stojíte a nesedíte pri stole. V outdoor podmienkach môžete využiť statív na zachytenie časozberných videí.

Väčšina YouTuberov však siahne skôr po tzv. tripodoch, čiže malých trojnohých statívoch. Populárne sú najmä statívy Gorilla, ktoré viete obtočiť okolo rôznych predmetov a tak nastaviť potrebný uhol.

Populárny model je napríklad Joby GorillaPod, miniatúrny Manfrotto MTPIXI-B PIXI Mini a z rozkladacích môžete nájsť množstvo modelov od firiem ako Rollei či už spomínané Manfrotto. Dôležité je, aby boli statívy praktické a prenosné. Pokiaľ nechcete do trojnožky alebo malého statívu investovať, čínske stránky ponúkajú za 1-2 eurá miniatúrne statívy, ktoré svoj účel splnia.

Zdroj | Joby

Okrem statívov existuje ešte druhá kategória – stabilizátory. V tomto prípade ide možno o trochu lepšiu investíciu, keďže stabilizátor vám dokáže urobiť skutočne kvalitné zábery.

Stabilizátor sa dá kúpiť aj pre fotoaparáty, aj pre smartfóny, prípadne sa dá kúpiť stabilizátor s vstavanou kamerou. Pre začínajúcich YouTuberov je určite kúpa lacnejšieho stabilizátora pre smartfóny ideálnou voľbou. Najznámejší je DJI Osmo Mobile 2, ktorý okrem stabilných záberov dokáže natáčať časozberné zábery či dokonca pohyblivé časozberné filmy. Pre fotoaparáty to môže byť Zhiyun Crane 2 alebo Feiyu Tech.

Pozrite si

10 + 10 najpopulárnejších videí na YouTube v roku 2018

Mikrofón

Od 50 do 250 eur

Tretím zásadným prvkom, ktorý vašim videám nesmie chýbať, je kvalitný zvuk. Bohužiaľ väčšina kamier neponúka kvalitné zachytenie zvuku a je potrebné dokúpiť mikrofón. Zistíte to najmä pri outdoor natáčaní, kedy vám malý vietor môže pokaziť celú zvukovú stopu.

Našťastie firmy ponúkajú širokú škálu pripojiteľných mikrofónov. Pokiaľ chcete mikrofón na natáčanie vo vnútri, siahnite po niektorom zo stolných mikrofónov ako napríklad Rode NT1-A, Rode NT-USB či Blue Yeti. Pokiaľ chcete nahrať čisto svoj hlas nech ste kdekoľvek, odporúča sa klopový mikrofón ako napríklad Rode SmartLav+. Pre fotoaparáty sa najčastejšie používa Rode VideoMic Pro+ alebo menší model, ktorý sa nemusí nabíjať – RODE VideoMicro. K tomuto mikrofónu je vhodné si dokúpiť protiveternú ochranu, tzv. vinčus.

Zdroj | B&H
Pozrite si

Adobe Premiere Rush – program na úpravu videí stvorený pre YouTuberov

Softvér

Od 0 do 500 eur

Keď už máte kameru. statív aj mikrofón, môžete začať natáčať. Následne video musíte postrihať a práve strih je tou najdôležitejšou časťou celej tvorby. Práve kvalita strihu do veľkej miery určí, či vás budú pozerať alebo nie. Strihových programov je veľa, no neľakajte sa. Naučiť sa strihať nie je o nič ťažšie ako naučiť sa natáčať videá. Chce to iba cvik a znalosť určitých pravidiel.

Programy ako Windows Movie Maker (od roku 2017 skončila podpora zo strany Microsoftu) či iMovie sú fajn na úplné začiatky, no pokiaľ chcete strihať skutočne kvalitne a pohrať sa aj so zvukom, potom je najlepšie naučiť sa strihať v Adobe Premiere Pro. Ide o platený program, v ktorom sa naučíte strihať a upravovať video za pár hodín. Používatelia systému Mac využívajú platený program Final Cut Pro. Ďalším populárnym programom je Filmora. Pre úplných profesionálov slúži program Vegas Pro.

Zdroj | Adobe
Pozrite si

DJI Mavic 2 Enterprise – dron ako stvorený pre záchranárov

Ostatné

V neposlednom rade ostávajú rôzne doplnky a menšie príslušenstvo, do ktorého skôr či neskôr budete musieť investovať. Pred kúpou výbavy nezabudnite na pamäťové karty, na ktoré sa zmestí množstvo videí, vymeniteľné batérie pokiaľ chcete cestovať do oblastí, kde nebudete mať prístup k elektrine a tiež power banky. Ďalším užitočným príslušenstvom sú tašky či ruksaky na techniku, aby ste s ňou mohli bezpečne cestovať.

Ďalším užitočným gagdetom pre YouTuberov je dron. Ten kvôli vysokej cene a prísnych reguláciách v niektorých krajinách odporúčame kúpiť až keď máte nejaké skúsenosti s natáčaním. Najpoužívanejšie drony sú DJI Mavic 2 Pro či DJI Mavic Air.

Zdroj | DJI
Pozrite si

Drony by už onedlho mohli mať poznávacie značky

Zhrnutie

Možno vás ceny pod každou kategóriou prekvapili. Sú iba orientačné a nikto nehovorí, aby ste investovali do najdrahších zariadení. Pokiaľ máte kvalitný smartfón a dobrý počítač, v ktorom máte stiahnutý aspoň bezplatný program iMovie, môžete začať natáčať aj hneď a stačí vám k tomu pár desiatok eur na statív pre smartfón. Nezabudnite na základe pravidlo – ide o kvalitný obsah, ostatné sú iba doplnky, ktoré ten obsah vylepšia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.