Včera, 3. decembra o 19:31 stredoeurópskeho času si spoločnosť SpaceX pripísala ďalšie pozoruhodné prvenstvo. Zo štartovacieho komplexu Space Launch Complex 4E (SLC-4E) na základni Vandenberg Air Force Base v Kalifornii odštartovala nosná raketa Falcon 9 s boosterom Block 5.
Vesmírna prevádzka sa zahusťuje
Samotná misia s názvom SSO-A: SMALLSAT EXPRESS bola zaujímavá tým, že sa v rámci nej podarilo úspešne umiestniť na obežnú dráhu nie menej ako 64 malých satelitov.
Zavŕšením tohto štartu zároveň SpaceX prekonala svoj vlastný rekord, keďže išlo už o 19-ty štart nosnej rakety v kalendárnom roku. Doterajší rekord pripadol na rok 2017, kedy SpaceX dosiahla 18 misií.
Video zo štartu a priebehu misie SSO-A: SMALLSAT EXPRESS si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Samotný štart rakety Falcon 9 začína v čase 19:45.
Schopnosť vynášania veľkého počtu satelitov, aj keď menších, ukazuje, ako by sa mohlo dariť realizovať megalomanské projekty satelitných internetových sietí, ktoré majú používať stovky, či dokonca tisíce satelitov. Projekt vesmírneho internetu SpaceX Starline by mal mať len v prvej fáze okolo 4000 družíc a vo finále až trojnásobok.
Recyklované nosiče fungujú bezchybne
Včerajší let má však na konte ešte jedno veľmi dôležité prvenstvo. V rakete bol prvýkrát nasadený použitý prvý stupeň, ktorý už mal dovtedy za sebou dva úspešné štarty. Dvojité štarty nosiča už nie sú u SpaceX novinkou, ale toto bolo prvýkrát, keď booster Falcon 9 Block 5 letel do vesmíru 3. krát. A úspešne.
Pri predošlých dvoch misiách dopravil na obežnú dráhu v máji bangladéšsky satelit Bangabandhu-1 a v auguste satelit Merah Putih (predtým Telkom-4) pre spoločnosť Telkom Indonesia.
Niekdajšie vyhlásenie Elona Muska, že inovovaný prvý stupeň rakety Falcon 9 bude možné využiť až 10x, tak postupne nadobúda dôveryhodnosť.
Pamätáme si počiatočné nezdary, keď počas vertikálnych pristátí vracajúci sa prvý stupeň pristával na plávajúcej morskej plošine a skončil vo vlnách, či dokonca v plameňoch. Toto je už prakticky minulosťou a pristátia prebiehajú s fascinujúcou gráciou. V horeuvedenom videu si môžete pozrieť aj úspešné pristátie prvého stupňa, opäť na morskej plošine.
Ak všetko dobre pôjde, po kontrole môže byť booster použitý aj pri ďalšom, štvrtom štarte.
Lacno a rýchlo
Toto experimentovanie s viacnásobne použiteľnými nosičmi má viesť nielen k zníženiu nákladov na kozmické lety, ale aj k zvýšeniu ich dynamiky, inak povedané k väčšiemu počtu štartov za jeden časový úsek. Kontrola a prípadné drobné renovácie existujúceho použitého nosiča vyžadujú menej času a nákladov, ako výroba nového nosiča pre každý štart.
Doteraz SpaceX potreboval medzi opakovanými štartmi použitých boosterov časovú prestávku 3-4 mesiacov, ale vesmírna spoločnosť dúfa, že tento čas dokáže ešte výrazne skrátiť.
Napriek tomu využíva svoje opakovane použiteľné nosiče rýchlejšie a efektívnejšie, ako ktorákoľvek iná firma s raketou „orbitálnej triedy“ v histórii. To platí aj v porovnaní s raketoplánmi NASA, oproti ktorým je Falcon 9 Block 5 navyše 10x až 20x lacnejšou alternatívou.
SpaceX sa pokúsila chytiť do siete pomocou špeciálne upraveného plavidla „Mr Steven“ aj vracajúci sa 2. stupeň, ale tento pokus sa ani tentoraz nepodaril. Obidve polovice aerodynamického krytu dopadli „jemne“ do vody a pracovníkom na „Mr Steven“ sa ich podarilo vyloviť. SpaceX uvažuje o ich opätovnom použití.
Už dnes je pritom SpaceX najagilnejšou súkromnou vesmírnou spoločnosťou, a zrejme aj absolútnou svetovou jednotkou z pohľadu frekvencie štartov. Dnes mal z Floridy štartovať ďalší Falcon 9 s nákladnou loďou Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Kvôli komplikáciám s časťou nákladu bol štart odložený o 24 hodín na 5. decembra. Ak sa podarí, bude to už 20. misia v tomto roku.