- #Novinky
- 3 min.
- 12.11.2018
Nové nariadenie EÚ zakazuje geoblokáciu. Budeme mať Netflix s úplnou ponukou?
Vďaka zásahu Európskeho parlamentu máme lacné volania, SMS aj internet v celej EÚ. Onedlho začne platiť ďalšie zaujímavé nariadenie, ktoré rieši neodôvodnenú diskrimináciu pri online predaji na základe štátnej príslušnosti zákazníka. Prinesie to niečo pozitívne pre bežného spotrebiteľa, alebo si zmenu ani nevšimne?
Nariadenie EÚ nadobudlo účinnosť 23. marca a uplatňovať sa bude od 3. decembra 2018. Zákaz geoblokovania je dôležitým prvkom stratégie digitálneho jednotného trhu. V praxi to bude znamenať, že internetové obchody nebudú môcť rozlišovať zákazníkov na základe štátnej príslušnosti, miesta bydliska alebo sídla v rámci vnútorného trhu EÚ.
Doterajšie praktiky obchodníkov, ktorí automaticky presmerovávali spotrebiteľov na stránky určené pre jeho domovskú krajinu, kde častokrát ponúkali identický tovar za vyššie ceny, by mali byť minulosťou.
Občania ÉU budú tak mať umožnené nakupovať za rovnakých podmienok, aké majú občania v domovskom štáte. Odpadnú tak časté problémy pri platení cez platobnú kartu. Firmy by tak nemali vôbec riešiť odkiaľ pochádzate, či v ktorom štáte bola vydaná vaša platobná karta.
Nariadenie 2018/302 definuje pravidlá, ktorými sa majú firmy riadiť. V prvom rad je to zákaz presmerovania z domovského e-shopu a blokovania prístupu, ak nie je spotrebiteľ z rovnakej krajiny ako je stránka. Nariadenie sa tiež venuje nastaveniu rovnakých obchodných a platobných podmienok. Nariadenie nerieši cenu dopravy do iných krajín, ale zákazníkovi musí jej možnosti predajca ukázať zrozumiteľne, aby si z nich mohol ľahko vybrať.
Tento návrh prišiel ako reakcia na zistenie, že k geoblokovaniu dochádzalo v roku 2016 vo viac ako 60 % internetových nákupoch.
Mnohých z vás možno napadlo, že takto by sa už človek mohol konečne dostať napríklad ku kompletnej ponuke Netflixu a nie len oklieštenej podobe, ktorú má k dispozícii slovenský spotrebiteľ. Bohužiaľ, nie je to tak.
V tomto prípade ide o poskytovanie prístupu k dielam chránenými autorskými právami a tu obchodník môže uplatňovať odlišné všeobecné podmienky. Spotrebiteľ si tak môže z ktoréhokoľvek e-shopu kúpiť najlacnejšiu práčku, či smartfón, ale v prípade kúpy knihy, zapožičania filmu, alebo predplateniu streamingovej služby bude tento obchod stále prebiehať podľa regionálnej príslušnosti zákazníka.
Na druhej strane, poskytovatelia týchto služieb majú rozdielnu výšku mesačných poplatkov a ceny pre Slovensko nepatria medzi najdrahšie. Dobre to vidieť na Netflixe, kde podľa portálu Insider, platia v Dánsku najviac za túto službu, v priemere 12,37 dolárov. Na druhej strane je Turecko, kde je predplatné približne v sume 3,27 dolárov.