Reklama

Budúcnosť smartfónov je bez výrezov v displeji

Zdroj | The Verge
Števo Porubský
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Od minulého roka je možné na poli smartfónov sledovať zaujímavý úkaz – výrezy v displejoch, tzv. notche, čo je z anglického slova zárez (nie ofina, teda fringe). Hoci s ním neprišiel Apple s iPhone X, jemu sa prisudzuje najväčšie rozšírenie. To ale nie je cesta.

Blízka budúcnosť (rok-dva) smartfónov je stále vo využívaní výrezu, menšieho či väčšieho. Niektorí výrobcovia, prekvapivo iba čínski, ale ukazujú, že to ide aj inak – návratom ku koreňom. Pamätáte si na desiatky starých mobilných telefónov, ktoré využívali výsuvný mechanizmus? Skrývala sa v ňom klávesnica, fotoaparát, či plnohodnotná QWERTY klávesnica.

Číňania prekvapujú nielen cenou

Toto bude opäť trend, no s tým rozdielom, že výrobcovia do výsuvných mechanizmov nebudú ukrývať klávesnice (hoci za hardvérovú QWERTY klávesnicu by sa danému výrobcovi klaňali), ale predné fotoaparáty.

Ukázali nám to už takí výrobcovia ako vivo, Xiaomi či Oppo.

Zdroj | Vivo
Pozrite si

Vysúvacie telefóny sú späť, Oppo Find X skrýva v tele fotoaparát

Každý z nich výsuvný mechanizmus poňal inou formou a je jasné, že sa v tomto ešte výrobcovia iba hľadajú, no o rok-dva si môžete byť istí, že s tým prídu aj veľké mená mobilného biznisu.

Musia, pretože cieľ zväčšovať displej na celú prednú plochu a toto neustále predbiehanie sa, kto ho má väčší, dospeje do štádia, že na prednej strane nebude priestor na webkameru, snímače či dokonca reproduktor.

Zbytočnosti bokom

Toto všetko bude schované vo výsuvnej časti. Zmysel aj praktickosť to má. Veď na čo je vám webkamera nad displejom, keď ju použijete raz za čas, pri fotení selfie, alebo pri videohovore?

Na čo je vám reproduktor nad displejom, keď na svoje si príde iba pri hovoroch? Na čo je snímač priblíženia, keď je jeho úlohou vypnutie displeja pri hovore? Na čo je snímač okolitého svetla, keď si aj tak automatická úprava jasu robí čo chce v 99% prípadov?

Zdroj | Xiaomi

Navyše ako nedávno ukázalo Xiaomi, výsuvný mechanizmus bude môcť mať rôzne funkcie. V prípade prichádzajúceho hovoru ním „zdvihnete“ hovor. Ak chcete selfie, stačí ho tiež vysunúť. Chcete odomknúť telefón tvárou? Vysuniete túto časť, keď je smartfón zamknutý, príp. radšej použijete rýchlejší snímač odtlačku prsta priamo v displeji.

Pamätáte si mimochodom ešte na Nokiu N95 a jej obmeny? Možno sa dočkáme aj výsuvného systému do dvoch strán a množstva nových funkcií, ktoré s ním môžu prísť.

V súčasnosti je problémom zatiaľ iba systém vysúvania, do ktorého sa môže dostať prach a nečistoty a tým ho poškodiť alebo znefunkčniť. Aj to má ale riešenie, ktoré potrápi inžinierov. Xiaomi na vysúvanie napríklad využíva magnety.

Druhým orieškom je, ako spraviť smartfón odolný voči vode a prachu (IPXX), keď má výsuvnú konštrukciu. Ani to nebude ľahké.

Zdroj | GSMArena

Nielen výsuv, ale aj sklápanie

Druhým riešením neustáleho zväčšovania displejov a naťahovanie od okraja po okraj je vyklápacia konštrukcia. Samsung, LG i ďalší výrobcovia pracujú na takomto type smartfónu, ktorého displej bude môcť mať neskutočne veľkú uhlopriečku a ešte šialenejší pomer strán (32:9?) a ponúkať všetko, čo bežný smartfón.

S niečím takým ale zatiaľ nepočítajme. Určite nie v masovej výrobe. Konštrukčne je to ešte náročnejšie, ako výsuvná konštrukcia a ak sa koncom tohto (povráva sa o Samsungu), alebo začiatkom budúceho roka objavia prvé smartfóny s výklopnou konštrukciou a skladateľným displejom vo vnútri, pôjde iba o ukážku schopností a možností, ktoré daný výrobca má.

Na to, aby sa skladacie smartfóny dostali do sveta budú potrebovať ešte niekoľko rokov. Predsa len, aj aktuálne hardvérové komponenty majú svoju hrúbku a ich použitie v skladacej konštrukcii zvýšia hrúbku na dvojnásobok súčasných tenkých smartfónov. O module kvalitnejšieho fotoaparátu ani nehovorím. Ten by musel z tela „vyklápačky“ trčať niekoľko milimetrov.

Zdroj | LG

Na „vyklápačky“ s obrovskými displejmi s tenkým telom si tak ešte musíme počkať niekoľko rokov. To ale nič nemení na tom, že aj do budúceho roka sa máme na čo od výrobcov tešiť. Žiaľ, smutné je, že nové trendy musia renomovaným výrobcom (ako Apple, Samsung, LG či Sony) ukazovať značky ako Huawei (s modelom Mate 20 Pro), Xiaomi (s modelom Mi MIX 3), vivo (s modelom NEX S) či Oppo (s modelom Find X).

Pozrite si

Ako čínske Vivo predbehlo Apple? Displejom cez celú prednú stranu!

Apple, ktorý prakticky zmenil mobilný svet smartfónom iPhone už roky neukázal svetu nič svetoborné a iba dobieha, resp. predbieha konkurenciu slepačími krokmi. Ostatní tiež akoby spali na vavrínoch, alebo zaspávali dobu. Každopádne, budúci rok nás čakajú veľké zmeny nielen na postoch najpredávanejších…

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.