Reklama

NÁVOD | Ako pracovať s novým Screenshotom v macOS Mojave?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

V predchádzajúcich článkoch sme sa pozreli na to, ako sa dá pracovať so Zásobníkmi a Rýchlymi akciami, dnes prišiel čas na obľúbenú funkciu Screenshot (snímka obrazovky). Aj tá sa dočkala s príchodom nového macOS Mojave užitočných vylepšení.

Asi každý z nás potreboval z času na čas urobiť snímku obrazovky. Dá sa urobiť na počítačoch so systémom Windows, na zariadeniach s Androidom a čuduj sa svete, aj Apple tentoraz nechcel byť zase raz výnimočný a dovoľuje to urobiť vo svojich výrobkoch s iOS a macOS.

Ako urobiť screenshot?

S novým macOS Mojave prichádza niekoľko zmien a rozšírených možností pre používateľa. Prvou zmenu je, že dovtedy používaná skratka na zhotovenie snímky obrazovky Cmd + Shif + 4 už neslúži na zhotovenie snímky, ale len pre uloženie výrezu. Odteraz na to slúži klávesová skratka Cmd + Shift + 5.

Po jej stlačení sa nám na obrazovke zobrazí ponuka: Zachytiť celú obrazovku, Zachytiť vybrané okno, Zachytiť vybranú časť, Nahrať celú obrazovku, Nahrať vybranú časť, Možnosti a napokon Zachytiť.

Máme teda na výber odfotiť si celú obrazovku, čo vo väčšine prípadov nie je potrebné, takže si môžeme vybrať druhú možnosť. V praxi nám príde často vhod aj obrázok, ktorý si môžeme presne orezať. V macOS Mojave už kvôli tomu nemusíme otvárať fotoeditor, potrebnú úpravu urobíme priamo tu. Klávesová skratka Cmd + Shift + 4 urýchli celý proces.

Apple myslelo aj na používateľov, ktorí si chcú urobiť snímku Touch Baru. Urobia to ľahko pomocou Cmd + Shift + 6.

Ako nahrať video obrazovky pomocou Screenshotu?

Aj pred macOS Mojave sa dalo zhotoviť video z obrazovky a to pomocou vstavaného prehrávača QuickTime, teraz však je táto funkcia oveľa dostupnejšia.

Ako som spomínal, je tu možnosť Nahrať celú obrazovku, alebo Nahrať vybranú časť.

Vyberieme si jednu z nich a v menu sa nám objaví ponuka Nahrať.

Spustí sa videozáznam. Ukončíme ho tlačidlom Stop na paneli ovládania (alebo Zastaviť v Touch Bare).

Získaný videosúbor sa dá hneď aj orezať a zdieľať. Alebo zrušiť tlačidlom x, ktorý sa objaví v ľavej hornej časti.

Pozrite si

Ako uvoľniť miesto na plnom disku?

Možnosti a nastavenia

Nastavenia si môžeme zmeniť alebo skontrolovať v ponuke Možnosti. V prvom rade si môžeme vybrať, kde sa nám budú screenshoty ukladať (Plocha, Dokumenty, Schránka, Mail a tak ďalej).

Ďalej je tu možnosť zvoliť si, či chceme urobiť snímku obrazovky okamžite po odkliknutí, alebo s nejakým časovým oneskorením. Posledná možnosť je Zobraziť plávajúce miniatúry, Zapamätať si posledný výber a Zobraziť kurzor myši. Používateľ si vyberie čo potrebuje. Mne osobne napríklad prekážajú plávajúce miniatúry. Ale aj tie majú (niekedy) svoj význam a opodstatnenie.

Miniatúra sa objaví po urobení snímky obrazovky na pár sekúnd v pravom dolnom rohu. Ak si ju nevšímate, zmizne. Ak na miniatúru kliknete, otvorí sa snímka obrazovky a ponuka, ktorú poznáme z Rýchlych akcií.

Pomocou nástrojov môžeme obrázok anotovať, kresliť naň, rysovať, vkladať text aj podpis, meniť hrúbku čiar alebo farbu výplne, otáčať ho a orezávať.

Funkcia Screenshot dostala v macOS Mojave pomerne zaujímavé funkcie a nástroje, vďaka ktorým sa nám opäť o trošku pohodlnejšie pracuje. Treba si len zapamätať novú skratku Cmd + Shift + 5. Tí, ktorí majú Mac s Touch Barom, si môžu pridať skratku pre Screenshot priamo na jeho dotykovú obrazovku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.