Od telegrafu, cez telefónne hovory, po dáta a internet – väčšina medzinárodnej telekomunikačnej prevádzky medzi kontinentmi prúdi po podmorských optických kábloch. V čase, keď sme sa vďaka mobilným sieťam a Wi-Fi odstrihli od pevných liniek, ide cez tieto spojenia väčšina transkontinentálnej komunikácie. „Kábel je kábel“, tu platí viac ako kdekoľvek inde.
Možno to časom skorigujú pripravované siete mnohopočetných satelitov na nízkej obežnej dráhe, ale podmorské informačné diaľnice ostanú určite najdôležitejšími veľkokapacitnými spojeniami medzi Amerikou, Európou a Áziou. Pre Austráliu a Afriku to platí rovnako, ale z hľadiska globálnej prevádzky ide o slabšie regióny.
Extrémna konektivita
Už dnes cez káble na dne Atlantiku medzi USA a Európou prúdi najväčší objem dát na svete a po spustení chystaných kapacít tento podiel bude ešte výraznejší.
Prispeje k tomu aj optický podmorský kábel, ktorý buduje Orange v spolupráci s Google. Podmorský kábel o dĺžke 6 600 km bude pomenovaný Dunant po prvom držiteľovi Nobelovej ceny za mier a zakladateľovi Červeného kríža Henrym Dunantovi.
Kábel má začať fungovať v roku 2020, pričom pre Orange prinesie prenosovú kapacitu „viac ako 30 terabajtov za sekundu / pár (optických vlákien)“. Pre ilustráciu, pri tejto rýchlosti by sa dal stiahnuť filmový (alebo iný) súbor o veľkosti 1GB za 30 mikrosekúnd.
Celková prenosová kapacita kábla zatiaľ nebola zverejnená a Orange ani Google zatiaľ nezverejnili informácie ani o tom, ako si kapacitu navzájom rozdelia. Orange však naznačil, že najmodernejšie technológie použité v projekte umožnia budúce zvyšovanie kapacity podľa potreby.
Kábel Dunant bude po 15-tich rokoch prvým podmorským káblom spájajúcim pobrežie Francúzska a USA.
Od vyhľadávača k telekomunikáciám
Bude zároveň štvrtým úplne súkromným podmorským káblom spoločnosti Google, ktorý nasleduje po dvoch testoch na krátke vzdialenosti s názvom Alpha a Beta a po diaľkovom kábli Curie – pomenovanom po slávnej jadrovej fyzičke a chemičke Marie Curie – ktorý spája západné pobrežie USA s Čile.
Google okrem toho participuje ako spoluinvestor na viacerých ďalších podmorských kábloch. Kompletný zoznam projektov Google v tejto oblasti je v nasledujúcej tabuľke.
Google buduje súkromné káble, aby pre svojich zákazníkov dosiahol lepší výkon, latenciu a kapacitu pri cloudových službách. V prípade kábla Dunant môže zlepšiť konektivitu do svojich dátových centier v Belgicku a v Severnej Virgínii.
„Úloha podmorských káblov je často prehliadaná, aj keď majú ústrednú úlohu v srdci nášho digitálneho sveta,“ povedal Stéphane Richard, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Orange.
Orange je telekomunikačným operátorom, ktorý má okrem mobilných sietí silnú pozíciu aj v optika. Poznáme to aj na Slovensku. Okrem toho patrí k významným hráčom aj v oblasti podmorských káblov. Je investorom vo viac ako 40 podmorských kábloch a aj účasťou na transatlantickom projekte Dunant chce dosiahnuť vyššiu úroveň konektivity.