Reklama

Späť na Mesiac! Lockheed Martin ukázal koncept pilotovaného lunárneho modulu

Zdroj | Lockheed Martin
Juraj Procházka
Zdroj | Lockheed Martin
Zdroj | Lockheed Martin

Uplynulo už takmer pol storočia odkedy poslední kozmonauti vystúpili na Mesiac, čo utvrdzuje konšpirátorov vo viere, že v skutočnosti tam nikdy neboli. Jeden z ich argumentov znie: „Ak dokázali ľudia pristáť na Mesiaci s pomerne primitívnou technikou 60-tych rokov, ako je možné, že to nedokážu dnes?“

Mesiac v centre pozornosti

Na vyvracanie konšpiračných teórií plytvať energiou nebudeme, ale ak máte záujem, vtipnú protiargumentáciu nájdete napríklad v nasledujúcom videu.

V skutočnosti je pravdou opak. Konečne totiž dozrela politická vôľa a kozmické mocnosti – USA, Rusko, Čína, aj India – pracujú na svojich lunárnych programoch. Ich cieľom je nielen opäť pristáť s ľudskou posádkou na Mesiaci, ale zriadiť tam trvalú vedeckú základňu. Neskôr by sa mala v oblasti mesačných pólov rozbehnúť aj ťažba nerastov a vody.

Pozrite si

Zábery z misie Apollo 11, ktoré ste doteraz možno nevideli

Isté plány s Mesiacom majú aj súkromné spoločnosti. SpaceX chce predbežne uskutočňovať „len“ trans-lunárne lety aj s vesmírnymi turistami a Bigelow Aerospace chystá mesačnú orbitálnu stanicu.

Zdroj | Bigelow Aerospace

Technológia od šesťdesiatych rokov 20. storočia značne pokročila, preto by sa mal výskum Mesiaca uskutočňovať z mesačnej orbitálnej základne. Jej výstavbu plánuje NASA v spolupráci s ďalšími krajinami. Pôvodne malo ísť o americko-ruský projekt, no Rusko tento rok oznámilo, že pôjde vlastnou cestou.

Pozrite si

Orbitálna stanica nad Mesiacom bude realitou

Prvá fáza stanice Deep Space Gateway by mala byť hotová v rokoch 2024 až 2026. Na jej palube by sa mali striedať posádky kozmonautov podobne ako dnes na stanici ISS. Mali by však zároveň podnikať výsadky na mesačný povrch a späť.

Zdroj | AL.com

Práve na tieto výpravy bude slúžiť pilotovaný lunárny modul, ktorý firma Lockheed Martin aktuálne predstavila na Medzinárodnom astronautickom kongrese (IAC) v nemeckých Brémach.

„Predskokan“ Marsu

Koncept výsadkového modulu je navrhnutý tak, aby mohol byť mnohonásobne opakovane použitý v kombinácii s plánovanou lunárnou orbitálnou stanicou NASA. Mal by zabezpečiť ľudskú prítomnosť na Mesiaci a zároveň poskytnúť cenné skúsenosti pre prvé posádky na Marse.

Pozrite si

Potvrdené: Američania sa vrátia na Mesiac

Kúzlo pristátí na Mesiaci spočíva v tom, že nemá žiadnu atmosféru, preto sa počas pristátia a štartu neopotrebúvajú žiadne tepelné štíty. Preto pilotované, ani nepilotované dopravné prostriedky na Mesiaci žiadne tepelné štíty nemajú.

Zdroj | Lockheed Martin

To zníži ich hmotnosť a nízka mesačná gravitácia navyše umožní štartovať a pristávať s relatívne malým množstvom paliva. Mesačný modul Lockheed Martin je zmenšenou verziou jeho marsovského modulu bez aerodynamického krytu, určeného na prelet atmosférou Marsu.

Zdroj | Lockheed Martin

Ako palivo pre jednostupňový pohon bude slúžiť tekutý vodík a kyslík, kvôli vysokej efektívnosti. Palivo vystačí na pristátie na Mesiaci a návrat na Deep Space Gateway, ako aj na 14 dňový pobyt kozmonautov na našom prirodzenom satelite počas mesačného dňa.

Dvojtýždňové obdobie mesačnej noci bude spočiatku pre astronautov náročné, preto sa uvažuje o vykonávaní prác a výskumu v noci pomocou robotov. Tie by mali byť diaľkovo riadené z orbitálnej stanice.

Zdroj | Lockheed Martin

Lunárny modul bude mať väčšiu kapacitu ako pristávacie moduly v misiách Apollo. Z orbitálnej stanice dopraví na Mesiac (a späť) štvorčlennú posádku a tonu nákladu navyše.

Pozrite si

Jeff Bezos chce trvalú základňu na Mesiaci. S NASA, alebo bez nej

Palivo sa bude tankovať priamo na obežnej dráhe, podobne ako to plánuje robiť (na obežnej dráhe Zeme) SpaceX so svojou veľkou raketou BFR.

Od orbitálnej stanice k mesačnej základni

Lockheed Martin zdôrazňuje, že lunárny pristávací modul je neoddeliteľnou súčasťou amerického úsilia dosiahnuť Mars. Mesiac sa má stať preto ideálnym testovacím priestorom pre technológie prvých marťanských misií. Tu sa budú môcť pozorovať a pochopiť účinky dlhodobých expedícií do hlbokého vesmíru na ľudský organizmus a psychiku.

Zdroj | Lockheed Martin

Mal by sa stať tiež dôležitým článkom pri budovaní trvalej základne v blízkosti pólov, ktorá by sa okrem výskumu venovala aj získavaniu vody z regolitu a jej premene na palivo (vodík + kyslík). Pristátie robotickej sondy v oblasti mesačného pólu už pripravuje indická vesmírna agentúra ISRO a ďalšie sondy budú nasledovať.

Všetko nasvedčuje tomu, že po roku 2020 začne panovať okolo Mesiaca, aj na jeho povrchu čulý ruch. Po dlhých desaťročiach aj s účasťou ľudí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.