Reklama

Nokia 3.1 – dostupná kvalita pre nenáročných používateľov

Stanislav Vinc
81 %
Výrobcovia smartfónov sa predbiehajú v počte fotoaparátov, vo veľkostiach displejov, vo výkone a v pridávaní funkcií, v ktorých sa už popravde väčšina ľudí stráca. Nokia 3.1 ide proti prúdu a ponúka základ pre tých, ktorí chcú jednoduchý, no stále dosť inteligentný telefón.

Výhody

  • kvalitné spracovanie
  • displej
  • Android One

Nevýhody

  • microUSB
  • kapacita interného úložiska
  • chýba snímač odtlačkov

Nokia 3.1 pôsobí na prvý dotyk veľmi sympaticky. Aj s rozmermi 146,25 x 68,65 x 8,7 milimetrov a váhou 138,3 gramov pôsobí kompaktne. Displej s uhlopriečkou 5,2 palcov má pomer strán 18:9 a rozlíšenie 720 x 1 440 pixelov. Použitý IPS panel je skutočne kvalitný a s čitateľnosťou nie je problém ani na priamom slnku.

Rámčeky nad a pod displejom sú v porovnaní s inými smartfónmi samozrejme väčšie, no to je výlučne kozmetická vlastnosť, ktorá sa pri smartfóne v tejto triede dá ľahko prehliadnuť. Čo však môže niektorým používateľom chýbať, je notifikačná dióda. Namiesto toho je tu špeciálny režim, kedy sa prichádzajúce notifikácie zobrazia na čiernej obrazovke. Nejde však o always-on displej, skôr iba o medzistupeň medzi zamknutou a zhasnutou obrazovkou.

Sklo Gorilla Glass, ktoré chráni displej, je po stranách zahnuté a vďaka krivkám po celom obvode sa telefón skvelo drží v ruke. Rám telefónu je vyrobený z hliníku, takže by mal vydržať aj nejaké to hrubšie zaobchádzanie.

Zadný kryt je však plastový a pôsobí, ako by sa mal dať otvárať, čo sa však pri dnešných smartfónoch už tak často nevidí. Batéria s kapacitou 2 990 mAh je však vstavaná a karty sa do telefónu vkladajú cez bočné sloty.

Na test sme dostali Dual SIM verziu, ktorá pre túto funkcionalitu využíva dva samostatné sloty. Horný slot slúži pre NanoSIM karty a dolný microSD kartu pre do 128 GB. Rozšíreniu pamäte sa zrejme nevyhnete ani v prípade, že pred 16 GB verziou uprednostníte 32 GB verziu a to najmä preto, že systém zaberá na úložisku 8,2 GB.

Na hornej hrane nájdeme vzácny 3,5-mm jack, ktorý môžete využiť s pribalenými slúchadlami. Kvalita slúchadiel je skôr podpriemerná a verím, že väčšina ľudí radšej siahne po vlastných slúchadlách. Kvalitou neprekvitá ani reproduktor na spodnej strane, ktorý je síce hlasný, no úplne v ňom absentujú basy.

Pozrite si

Nokia 8110 4G – výbava low-endu mixnutá so smartfónom

Vedľa reproduktoru sa nachádza microUSB port, ktorý už na iných telefónoch dávno nahradil modernejší USB-C port. Batéria s kapacitou 2 990 mAh preto nepodporuje rýchle nabíjanie, čo je škoda, aj keď to čiastočne kompenzuje celodenná výdrž batérie.

Za decentnú výdrž môže najmä čipset MediaTek MT6750 s osem-jadrovým procesorom, ktorý rozhodne nepatrí k tým najvýkonnejším. V nami testovanej 16 GB verzii sú k nemu spárované 2 GB RAM. Takáto zostava postačí na používanie moderných aplikácií a prekvapivo aj hranie niektorých hier. Žiadne zázraky však nečakajte, pri hrách treba očakávať najnižšie grafické nastavenia, výpadky snímok a občas aj sekanie.

Najviac na pomalší hardvér bohužiaľ dopláca fotoaparát. Hlavným fotoaparátom je 13-megapixelový snímač s clonou f/2 a selfie fotografie má na starosť 8-megapixelový snímač s totožnou clonou a záberom 84,6 stupňov. Fotoaparát dokáže vytvárať naozaj krásne zábery, no samotná aplikácia fotoaparátu zjavne nie je úplne prispôsobená na tak slabý hardvér.

Najviditeľnejšie je to pri stlačení spúšte, kedy sa fotoaparát tvári, že vytvoril snímku, no reálne ju vytvorí až o 1-2 sekundy neskôr. Treba si teda zvyknúť, že po stlačení spúšte treba ešte chvíľu počkať, kým fotoaparát skutočne zachytí scénu pred vami a až potom môžete s telefónom pohnúť bez toho, aby ste fotografiu rozmazali.

Ak si odmyslíme rýchlosť, výbava aplikácie fotoaparátu je dobrá. Nájdete v nej manuálny režim, režim panorámy, ovládanie skrášlenia, časozberné video, spomalené video a tiež možnosť živého vysielania na YouTube a Facebook. Video je natáčané vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Po stránke kvality je to teda skôr štandard, ktorý neurazí, ale ani neprekvapí.

Všetky fotografie a videá sa samozrejme ukladajú do služby Fotky Google a keďže je Nokia 3.1 (ako aj ostatné moderné Nokie) súčasťou programu Android One, všetky zábery sú ukladané v plnej kvalite. Pri tomto modeli by ste si síce rozdiel medzi optimalizovanými zábermi a zábermi v plnej kvalite zrejme nevšimli, no Android One prináša aj ďalšie výhody.

V prvom rade je to čistota systému a v druhom rade sú to pravidelné aktualizácie. Systém neobsahuje žiadne zbytočné aplikácie a doplnky od výrobcu a zároveň máte záruku, že najbližšie dva roky budete dostávať všetky aktualizácie, ktoré Google vydá, aj keď nie okamžite. V čase písania tejto recenzie už Google uvoľnil Android Pie pre svoje telefóny Pixel, no HMD Global ju uvoľnilo zatiaľ len pre Nokiu 7 Plus.

Nokia 3.1 je výborný smartfón pre ľudí, ktorí k šťastiu nepotrebujú bezdrôtové nabíjanie, snímač odtlačkov prstov, USB-C a ani ďalšie moderné vychytávky. Toto sú mínusy, ktoré prekážajú náročným používateľom. Nokia 3.1 sa sústredí na úplne inú cieľovú skupinu, ktorá hľadá kompaktný a skutočne kvalitný, no zároveň dostupný smartfón.

Smartfón Nokia 3.1 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.