Reklama

Elektromobilov je málo, no v mestách pokryjú veľkú časť dopravy

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Veľa sa o nich informuje vo všetkých médiách, ale ani Tesla, ani ďalšie značky, vyrábajúce elektrické vozidlá (EV), zatiaľ elektrický boom nespôsobili. V roku 2018 budú mať elektrinou poháňané autá na globálnom predaji podiel len 2 percentá, aj keď v niektorých krajinách, ako Nórsko, to môže byť aj väčšina.

Ovládnu  mestá

Rozdiely však nebudú len regionálne, ale aj v rámci rôznych typov území v jednotlivých krajinách. Ten proces začína už dnes, keď si mestské zastupiteľstvá uvedomujú nepriaznivé dopady dieselových áut na kvalitu ovzdušia v husto zaľudnených centrách. Elektromobily môžu byť naopak environmentálnym prínosom.

Pozrite si

„Zlatá baňa“ elektromobility: 255 miliárd USD do piatich rokov

Podľa novej správy analytickej spoločnosti ABI Research dôjde postupne k rozširovaniu mestských nízkoemisných zón, kam mali pôvodne zákaz vjazdu len staršie dieselové autá a proces vyvrcholí zavádzaním zón s nulovými emisiami, kde nebudú môcť jazdiť žiadne vozidlá so spaľovacími motormi.

Zdroj | USA Today

Postupne sa má meniť aj majetkový vzťah k automobilom, a o elektromobiloch to platí zvlášť, keď sa bude presúvať od vlastníctva, k zdieľaniu vozidiel v rámci spoločnej mestskej mobility. Proces, ktorý začal zdieľanými jazdami typu Uber, sa časom transformuje na zdieľanie autonómnych elektrických áut.

Niektorí odborníci predpovedajú, že vlastnenie automobilu bude v budúcnosti podobnou raritou a koníčkom, ako je dnes vlastníctvo automobilových veteránov. Jeho dôvody budú skôr nostalgické, ako praktické. V krajinách ako Slovensko bude síce ťažké opustiť vlastnícke stereotypy, ale všetko sa môže zmeniť z legislatívnych a ekonomických dôvodov.

Ako uviedol Dominique Bonte, viceprezident sekcie koncových trhov v ABI Research, Kalifornia pripravuje nariadenie, ktoré má docieliť 20 percentný podiel elektromobilov na kilometroch najazdených pri zdieľaných jazdách do roku 2023. Do roku 2026 má podiel „elektrických“ kilometrov v tomto type dopravy narásť na 50%.

Inteligentné mestá, siete, autá, aj lietadlá

Vďaka kombinácii efektov, tým že budú mať elektromobily vo flotilách samojazdiacich áut stúpajúci podiel a zároveň budú čoraz intenzívnejšie využívané, dosiahne podiel najazdených kilometrov s elektrickým pohonom na globálnej cestnej doprave 20% do roku 2030.

Pozrite si

Boom elektromobilov vyvoláva aj otázniky

ABI Research vo svojej správe „Smart Cities and Transportation Electrification“ rozoberá aj širšie aspekty rozvoja elektromobility. Rast penetrácie elektromobilov a hybridov do zásuvky sa prejaví aj v nárokoch na budovanie nabíjacích staníc a infraštruktúry rozvodnej siete.

Zdroj | teslaclub.sk

Vzrastie dopyt po rýchlonabíjacích staniciach, čo sa v budúcnosti môže týkať aj bezdrôtových nabíjacích portov.

Bez transformácie rozvodných sietí na inteligentné siete (smart grids) však potrebná infraštruktúra nabíjacích staníc nebude môcť fungovať, takže elektromobilita si vyžiada vynútené investície aj do tejto oblasti. Na druhej strane prinesie nové možnosti a príležitosti pre výrobcov a dodávateľov elektriny a dnešní predajcovia pohonných hmôt sa tohto delenia nového trhového koláča tiež radi zúčastnia.

Zdroj | Airbus Group

Ale nebudú to len elektromobily. Budúca elektrifikovaná inteligentná doprava v mestách bude multimodálna. Elektromobily doplnia jednostopové elektrické vozidlá (elektroskútre, mopedy, bicykle), lode s elektrickým pohonom, aj elektrické drony, či VTOL lietadlá. Tie vyvíja aj Uber, alebo Airbus, a mali by sa používať tiež vo forme autonómnych aerotaxíkov.

Pozrite si

Proti prúdu – Slovensko končí s podporou elektromobility. Dočasne?

Kvôli minimalizácii uhlíkovej stopy elektrických áut bude potrebné maximum elektriny vyrábať z obnoviteľných zdrojov, prípadne v jadrových elektrárňach. Slovensko by mohlo mať po dostavbe Mochoviec a odstavení hnedouhoľnej elektrárne v Novákoch (so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch) väčšinu elektriny s „dobrým rodokmeňom“. Vďaka štyrom automobilkám máme aj dobrú priemyselnú základňu na zachytenie nových trendov.

Žiaľ, životaschopná stratégia rozvoja elektromobility v našej krajine, s väzbami na výstavbu potrebnej infraštruktúry, zatiaľ na svoj vznik ešte čaká. Snáď nebudeme čakať pridlho.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.