Nemusíme si nič nahovárať – väčšina z nás má menej pohybu, ako odporúčajú odborníci. Ak sa k tomu priráta sedavé zamestnanie, nie práve ideálna strava a stres, niet sa čomu diviť, že nad nami visí Damaklov meč v podobe nejakej choroby.
Ako prvé k vám môže pokojne zavítať bolesť v krčnej chrbtici. Veď kto nezažil bolesti hlavy, závrat či nečakanú slabosť? Naše telo dvíha varovný prst, snaží sa nám niečo povedať. O týchto problémoch a ako sa ich zbaviť sme písali v prvom dieli nášho seriálu o zdraví.
A čo naše kríže? Mne sa podarilo zničiť platničku už ako 27-ročnému. Teraz už viem, že som urobil veľkú chybu – neprečítal som si v TECHBOXe článok o bolesti v krížoch a necvičil som odporúčané cviky v článku. Neurobte takú istú chybu aj vy.
Zriedkavým javom nie je ani nečakaná bolesť v hrudnej chrbtici. Človeka dokáže poriadne vystrašiť, pretože to vyzerá ako infarkt. Bolesti torakálnej chrbtice spôsobujú akútne traumy, chronické stavy alebo genetická predispozícia. Toto bolo obsahom nášho tretieho dielu.
Myšou chorobou netrpia deratizéri, ani krotitelia hadov. Je to civilizačná daň za náš pracovný štýl a postihuje naše ruky. Ak v nich teda niekedy cítite pálenie, mravčenie, stŕpnutie, mali by ste spozornieť. Sú to príznaky syndrómu karpálneho tunela. Často sa zvyknú ohlásiť neskoro večer, alebo po niekoľkohodinovej stereotypnej práci. Ak chcete o tejto téme vedieť viac, „nalistujte“ si náš štvrtý diel Zdravia v kancli.
Aby toho nebolo málo, ani naše oči nie sú ušetrené od bolesti. Môže za ňu naša únava. Málokedy si človek uvedomí, ako veľmi zaťažuje svoje oči. Práca pred monitorom, nesprávne držanie hlavy, klimatizácia, nedostatok spánku… Téma našej piatej časti vás určite tiež zaujme.
Civilizačné ochorenia sú našou daňou za pohodlie. Vymenili sme drinu na poli, či v manufaktúrach za komfort v práci. Vymenili sme prirodzený pohyb za luxus verejnej, alebo osobnej dopravy. Zabudli sme, aké boli dobré pre náš organizmus prirodzené obdobia pôstu, neprejedania sa.
Akýkoľvek náznak choroby, či bolesti riešime medikamentmi. Sme králi vládnuci svojmu štýlu života, kým nás niečo nečakané nezaskočí. Myslíme si, že zvládneme aj vydržíme všetko a daňové prázdniny budú trvať večne.
Za civilizačné ochorenia označujeme degeneratívne ochorenia, ktoré sú dôsledkom degenerácie tkaníc a orgánov. Za najčastejšie príčiny sa považuje zlé životné prostredie, stres, nesprávna životospráva, zlé návyky ľudí či nízku zdravotnú uvedomelosť. Odborníci ich rozdeľujú na srdcovo-cievne, nádorové, metabolické a nervové a psychické ochorenia.
Dnes sa ešte pristavíme pri strese a psychických chorobách. Bežný deň začína zvonením budíka, čo je hneď stresová situácia naštartovaná rannými povinnosťami pod tlakom času. Všetko sa musí stihnúť, aby sme boli v práci včas. Tu sa vždy nájde nejaký dobráčisko, ktorému záleží na zdraví ostatných, preto sa postará o váš vysoký tlak.
Vy vďaka tomu viete, že žijete, srdce funguje, bije o preteky. Prípadne, sa vám pokazí zariadenie, na ktorom pracujete, šéf ma dojem, že nepracujete na sto percent, vytočí vás kolega. Reakcie na takéto podnety vás rozdelia do dvoch skupín.
Prvou sú prevažne mladí flegmatici čo si povedia: Veď nejde o život, tak čo stresujete. Tento prístup podľa výskumov si najviac osvojili ľudia okolo 20 až 28 rokov. Druhou skupinou sú ľudia vyčerpaní zo spôsobu života akým žíjú, vedia že sa dá žiť inak, no nedokážu sa dostať na takú úroveň.
Stávajú sa labilní a postupne ich pravdepodobne navštívia psychické problémy. Ich prejavy sú rôzne, buď sú výbušní alebo apatickí. Vzdávajú sa, alebo si stavajú vzdušné mosty, ktorými utekajú od reality. Vtedy prídu na rad psychológovia a psychiatri. Tí sa posledné roky nemôžu sťažovať na nedostatok práce, ich pacientov pribúda.
Podľa rôznych odborných štatistík je nárast lúdí so psychickými problémami alarmujúci a stúpa aj počet diagnóz, ktoré pre psychické poruchy vyraďujú ľudí z pracovného procesu. Preto prichádza čas, kde treba skutočne prehodnotiť svoj život, vybrať priority, ktoré sú dôležité, aby sme mali dôstojný život, no nesmieme zabúdať nájsť čas na činnosti, ktoré nás robia šťastnými, veselými a spokojnými.
Naša redakcia pevne verí, že sme vás týmto seriálom nakopli správnym smerom. Pretože je vždy lepšie byť bohatý a zdravý, ako chudobný a chorý. Dodržaním zásad zdravého života, pohybom a jednoduchým precvičením (v práci to je najlepšie, vtedy si totiž môžete povedať, že vás za to platia) si zlepšíte kvalitu života. Na sociálnych sieťach si potom, keď už bude neskoro, nebudete musieť hľadať doporučenia na dobrých neurológov, srdciarov, či psychiatrov.