Vedeli ste, že Google vytvára pre každú hlavnú verziu operačného systému Android sochu? Každá socha reprezentuje názov niektorého Androidu a samozrejme väčšinou ide o nejakú sladkosť. Poďme sa na nich teda pozrieť v chronologickom poradí.
Ešte pred vydaním prvej verejnej verzie Androidu mal tento systém všeobecného maskota – psa. Zeleného psa navrhol Eero Aarnio a na svojom mieste pri Googleplexe stál od roku 2008, až kým ho o rok neskôr neukradli. Tento pes vlastne reprezentoval nevydané verzie systému, ktoré Google interne označoval ako 1.0 a 1.1.
Prvou verejnou verziou bol Android Cupcake (1.5), ktorý vyšiel v roku 2009 a jeho sochou je samozrejme košíček.
Po verzii Cupcake nasledoval ešte v tom istom roku Android Donut (1.6), ktorého socha bola umiestnená hneď pri Cupcake. Google však sochy z času na čas premiestňuje.
Trochu netradičný názov systému podľa netradičného zákusku. Android Eclair (2.0, 2.1) bol aktuálny v rokoch 2009 až 2010 a na jeho počesť je medzi sochami ostatných verzií nadrozmerný zákusok s lákavým vizuálom.
Android Froyo (2.2) bol pomenovaný podľa mrazeného jogurtu a vydaný bol v máji 2010.
V nadpise sme hovorili o pätnástich sochách k pätnástim verziám Androidu, no jedna socha reprezentuje niečo iné a to prvý smartfón od Googlu. Google Nexus One v nadživotnej veľkosti je umiestnený rovno pri soche Cupcake, aj keď do predaja išiel v roku 2010 s verziou 2.1 Eclair.
V decembri 2010 vyšiel ďalší Android s označením Gingerbread (2.3), ktorý dostal zrejme najvýraznejšiu sochu zo všetkých verzií. Perníková postavička síce nijak nepripomína Android, no o to viac z radu vyčnieva.
Tabletový Android Honeycomb (3.0-3.2) prišiel v roku 2011 a nereprezentuje ho samozrejme nič iné, než včelí plást s malým Androidom.
Október 2011 priniesol Android Ice Cream Sandwich (4.0), ktorého socha vám môže na prvý pohľad pripomenúť sušienku Oreo. Tá sa však medzi sochy dostala až o pár rokov neskôr.
Android Jelly Bean (4.1-4.3) z roku 2012 bol dôležitým míľnikom, no do histórie sa zapísala aj jeho socha. Počas leta, kedy bol vydaný Jelly Bean, bolo tak horúco, že sa hlava sochy otvorila a niekto z nej ukradol jednu farebnú fazuľku. Socha musela byť následne opravovaná.
Android s komerčným názvom KitKat (4.4) bol vydaný v roku 2013 a medzi sochami ho samozrejme reprezentuje robot v tvare tejto sladkosti, ktorý vyzerá, ako keby sa mal čoskoro roztopiť.
Android 5.0 a 5.1 niesol názov Lollipop, teda lízatko. Pri dizajne sochy teda nebolo nad čím premýšľať, opäť výborne poslúžil maskot Android.
https://youtu.be/vTxTLyLUjP4
Android Marshmallow (6.0) prišiel v roku 2015 a aj keď sa mal pôvodne volať „Macadamia Nut Cookie“, Google nakoniec zvolil trochu jednoduchšie meno, z ktorého sa napokon aj jednoduchšie vytvárala socha.
https://youtu.be/Pct9Hl7l4E4
Rok 2016 priniesol Android 7.0, ktorého názov a socha rozprúdili vášnivé diskusie. Mnohí fanúšikovia očakávali, že pod písmenom N sa tentokrát bude ukrývať Nutella a po odhalení sochy sa objavili názory, že jej dizajn je tak trochu odfláknutý. Posúďte sami.
https://youtu.be/8xn9iq3lG_w
Konečne sa dostávame k ešte stále aktuálnej verzii Android Oreo (8.0), ktorá bola vydaná v auguste 2017.
https://youtu.be/Yo6Y_piTa1I
Android Pie (9.0) bol oficiálne odhalený len tento týždeň a treba povedať, že aj keď po softvérovej stránke prináša táto verzia zaujímavé novinky, jej socha až tak zaujímavá nie je. Android Peppermint, Android Pudding alebo Android Pop-Tarts by možno vyzerali zaujímavejšie.
Pokiaľ Google nezmení svoje zvyklosti, o rok by sme sa mali dočkať aktualizácie Android Q. Otázkou však je, ako sa Google popasuje s týmto písmenom? Ideálne by to mohol byť Quiche, francúzsky slaný koláč, ktorým by Google elegantne nadviazal na súčasný Android Pie. Oficiálny názov však spoznáme až o rok.