Reklama

Samsung DeX Pad - druhá generácia stanice s viacerými vylepšeniami

Roman Calík
82 %
Výkon smartfónov sa približuje počítačom, tak prečo nevyužiť ich potenciál? Samsung na trh uviedol už druhú generáciu svojej stanice DeX, tentokrát s označením Pad. Prichádza s viacerými vylepšeniami.

Výhody

  • využitie smartfónu aj ako touchpadu
  • rozhranie DeX a optimalizované aplikácie
  • prenositeľnosť a cena

Nevýhody

  • len pre vybrané smartfóny
  • nepodporuje 4K rozlíšenie

Pred rokom Samsung ukázal riešenie, ktoré pomerne rýchlo a jednoducho dokáže z vášho smartfónu vytvoriť počítač. Samsung DeX však dostal mladšieho súrodenca, tentokrát s úplne iným spracovaním, no s podobným prístupom.

Novinka Samsung DeX Pad sa od predchodcu líši na prvý pohľad. Namiesto okrúhlej vysúvacej krabičky, do ktorej vkladáte smartfón na stojato, prichádza obdĺžnikový tvar. Táto podložka umožní smartfón vložiť naležato, vďaka čomu je displej využiteľný ako touchpad. Pozitívne je, že DeX Pad je o 100 gramov ľahší a o 50 € lacnejší.

Myslím si, že cena už nebude prekážkou. Navyše v balení dostanete aj dvojmetrový HDMI UHD 4K kábel, čo sa počíta. Opäť je nutné pripojiť podložku DeX Pad na rýchlonabíjačku, ktorá je tiež súčasťou balenia. Všetky porty zariadenia sú na jednej bočnej stene, nájdete tu HDMI UHD 4K konektor, dvojicu USB 2.0 plus jeden USB-C port.

Smartfón sa do zariadenia DeX Pad vkladá pohodlne a na prvý pohľad je výhodou pohyblivý USB-C konektor pre jeho pripojenie. Vložíte ho do DeX Padu aj v puzdre, ak to výrazne neprekrýva USB-C konektor na tele smartfónu. Pri reálnom používaní však zistíte, že pevný USB-C konektor by bol pravdepodobne lepší, takto sa telefón v zariadení zbytočne pohybuje zo strany na stranu.

Pozrite si

Samsung DeX – vytvorí zo smartfónu počítač

Našťastie pri používaní v režime touchpad jemne na smartfón pritlačíte a ten si nájde svoje pevné miesto na gumenej časti podložky. Ovládanie musím pochváliť, síce na veľkej obrazovke sa s takýmto touchpadom pohybuje zložitejšie ako s myškou, ale na cesty si myš brať vôbec nemusíte. Funguje aj zoomovanie sťahovaním/rozťahovaním dvojice prstov, rovnako listovanie v dokumentoch či na web stránkach pomocou dvoch prstov.

Ak dva prsty podržíte na hlavnej obrazovke, zobrazí sa vám ponuka na jej usporiadanie, rovnako ako po kliknutí pravým tlačidlom myši. Poteší aj virtuálna softvérová klávesnica, ale triafať sa na písmenká cez displej je skôr núdzovým riešením. Rozhodne si budete musieť na cesty vziať externú Bluetooth klávesnicu, najlepšie rozkladaciu.

Ak ste si zvykli na sieťový konektor, tak ten už v DeX Pade nenájdete. Mne to neprekážalo, predsa len som cez smartfón pripojený na Wi-Fi, prípadne využívam mobilné dáta aj v roamingu. Ak ste sa ešte nikdy s podobným zariadením nestretli, vedzte, že jeho obsluha je veľmi jednoduchá.

Stačí DeX Pad pripojiť do elektrickej siete, cez HDMI kábel prepojiť s monitorom a vložiť smartfón na svoje miesto. Na displeji smartfónu sa vám objaví otázka, či chcete zrkadliť obrazovku alebo prejsť do režimu DeX. Po potvrdení režimu DeX sa na monitore či televízore zobrazí prostredie, na aké ste zvyknutí z počítača. To znamená, že tu máte domovskú obrazovku, ikony aplikácií na nej a nechýbajú aplikácie v spodnom riadku či stavové informácie v pravej spodnej časti.

V menu budete ihneď ako doma, priamo cez ikony si rýchlo nastavíte hlasitosť alebo pripojenie. Pekne tu vidíte aj čas, dátum, stav nabitia batérie, silu signálu a nechýba ikona pre rýchle vytvorenie snímky obrazovky. Množstvo aplikácií je dokonca prispôsobených pre prácu v rozhraní DeX, čo je dobre. A tak napríklad v galérii sa vám pri prehliadaní fotografií zobrazia náhľady na ďalšie v spodnej časti.

K dispozícii sú aplikácie pre prácu s dokumentami a multitasking je funkčný, tak ako to poznáte z počítača. Môžete si zobraziť viacero okien, tie zmenšovať, zväčšovať ako budete chcieť. V ponuke nastavení DeX je po novom aj možnosť nastavenia rozlíšenia obrazovky. Avšak aj po pripojení na 4K televízor toto rozlíšenie zo smartfónu nedostanete.

Uspokojiť sa musíte s maximálnym rozlíšením 2560 x 1440. V prostredí DeX pracujete skutočne ako na klasickom počítači, môžete si na plochu rozmiestňovať ikony, tie zoskupovať do zložiek, meniť si tapety či vybrať si aplikácie, ku ktorým budete mať rýchly prístup zo spodnej lišty.

Samozrejmosťou je možnosť nastavenia výstupu zvuku, či to bude monitor/televízor alebo váš smartfón. Výhodou je aj to, že ak si raz upravíte prostredie podľa vášho vkusu, uloží sa. V zásade som nemal problém so žiadnou aplikáciou, ktorú používam. Ak aj nie je optimalizovaná na prácu v prostredí DeX, bude fungovať.

Zdroj | Samsung

Len sa musíte uspokojiť s menším oknom, ktoré sa po roztiahnutí neprispôsobí obrazovke preskupením položiek, ako je tomu pri optimalizovaných aplikáciách. Azda najväčšou z nevýhod je, že Samsung DeX Pad je možné používať len s malým množstvom smartfónov, a to Samsung Galaxy S8, S8+, Note8, S9 a S9+.

Zdroj | Samsung

Samsung DeX Pad je za 99,90 € jednoznačne krokom vpred. Využitie smartfónu ako počítača s praktickým touchpadom a za nižšiu cenu si zaslúži pochvalu. Škoda obmedzenia len pre pár zariadení.

Samsung DeX Pad si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.