Reklama

ASUS ROG GL703GE - slušný hráč s Intel Coffee Lake

Erik Birčák
81 %
Ak by som sa na nový model od ASUSu pozrel iba zbežne, tak by som ho mohol označiť iba za evolúciu rady GL703, do ktorej prišla aktuálna generácia procesorov od spoločnosti Intel. GL703GE je ale modelom, ktorý si pozornosť zaslúži aj vďaka iným vylepšeniam tohto zaužívaného herného radu.

Výhody

  • Nový výkonný procesor
  • Displej z nízkou odozvou a peknými farbami
  • Kvalitné reproduktory

Nevýhody

  • Teplota v záťaži
  • Malý SSD disk
  • Výdrž batérie

Ak by sme sa pozreli na exteriér testovaného modelu ASUS GL703GE a porovnali ho s modelom GL703VM, tak by sme asi iba ťažko hľadali rozdiel. Teda ja osobne som po dizajnovej stránke žiadny nedokázal nájsť, ale je pravda, že porovnávanie fotografií a testovaného modelu nemusí byť úplne presné.

Dobrou správou teda bude, že ak ste boli spokojní s dizajnom či podsvietenou klávesnicou, tak sa máte na čo tešiť. Vzhľadom k označeniu a príslušnosti k jednému modelovému radu je pochopiteľné, že zmeny nastali hlavne vo vnútri.

ASUS potreboval zareagovať na príchod aktuálnej generácie procesorov od Intelu, vzhľadom k tomu, že v tvrdej konkurencii nemá veľký zmysel predávať modely zo staršou generáciou procesorov.

Nechcem však testovaný model hneď označiť za starú GL703-ku, ktorá dostala procesor z rady Coffee Lake, aj keď je táto zmena tou hlavnou a určite bola motívom vzniku tohto notebooku. Aj ostatní výrobcovia notebookov nepremeškali príležitosť osadiť 6-jadrový procesor do svojich zariadení a ASUS ide podobne ako trh s dobou.

Škoda, že nami testovaný model dostal „iba“ štvorjadro, konkrétne model Intel Core i5-8300H. Po pár dňoch testovania ale musím uznať, že procesor zo šiestimi jadrami je pre túto hernú konfiguráciu priveľkým luxusom.

Preto ak plánujete nákup herného notebooku strednej triedy, bude práve i5-8300H model, po ktorom by ste sa mohli obzerať. Na plné využitie viacerých jadier potrebujete jednoducho profesionálne aplikácie, alebo výkonnejšiu grafickú kartu, ktorá by vám umožnila hranie hier, ktoré prítomnosť viacerých procesorových jadier dokážu využiť.

Funkciu grafickej karty zastáva osvedčená Nvidia Geforce GTX 1050 Ti s 4 GB pamäte, ktorá si sedí s Full HD rozlíšením displeja. V tomto prípade ASUS cieli na herné tituly z kategórie eSports, kde využil grafickú kartu strednej generácie a Full HD panel z 120 Hz frekvenciou.

Práve u týchto titulov dosiahnete snímkovú frekvenciu cez 100 snímkou za sekundu aj na karte ako je 1050 Ti a využijete tak naplno pridanú hodnotu displeja. Ten je okrem iného jedným z nenápadných vylepšení oproti modelom s pred pár mesiacov.

Staršie GL703-ky mali IPS displeje, tu už máme dočinenie s TN displejom. Prečo teda hovorím o vylepšení? Farby na ňom pôsobia rozhodne živšie a ich podanie je na pomery herného notebooku veľmi dobré. Okrem toho ASUS propaguje aj jeho rýchlo 3-milisekundovú odozvu, čo môžem potvrdiť minimálne v tom ohľade, že na displeji nepozorujete žiadnych „duchov“.

V notebooku nájdete osadenú dvojicu pevných diskov. Hlavému 128 GB SSD disku sekunduje 1 TB klasický pevný disk. V našich obchodoch nájdete aj konfiguráciu, kde je 1 TB disk hybridným SSHD, pričom systémové SSD je stále prítomné.

Táto konfigurácia mi dáva väčší zmysel vzhľadom k veľkosti primárneho disku. 128 GB je už v dnešnej dobe naozaj málo. Žiaľ, ASUS sa rozhodol, že konfiguráciu s väčším SSD diskom si v našich končinách jednoducho nezaobstaráte. Navyše aj jeho rýchlosť je skôr jedna z tých menej rýchlych a na súčasnú špičku NVMe diskov nedostačuje.

Osadená dvojica 3,5 W reproduktorov patrí k tomu najlepšiemu čo som v rámci testovania notebookov počul. ASUS má pomerne dobre optimalizovanú aj softvérovú stránku, ktorej kraľuje ASUS Sonic Studio III.

Slabým miestom v hudobnom prednese sú aj v tomto prípade basy, čo je však riešiteľná situácia pri použití lepších slúchadiel. Tie odporúčam používať aj vzhľadom k hlučnosti chladenia.

U tohto notebooku sa totiž ide na plný výkon, čo má za následok aj to, že osadený hardvér vytvorí značné množstvo odpadného tepla. Pozitívom je, že pri tej hlučnosti a teplote tela notebooku sa aspoň procesor ani grafická karta výrazne nepodtaktujú a dlhodobo ostávajú na maximálnych frekvenciách, čo je určite pri hraní želaný stav a pritom tak ojedinelý jav v notebookom priemysle.

Daňou za to je že miestami sú niektoré miesta ako stred klávesnice pri pántoch výrazne horúci. Určite nedoporučujem hranie s notebookom na kolenách. Ventilátory robia čo môžu a roztočia sa na plné otáčky už po pár minútach hrania, pričom v tejto rýchlosti ostávajú po celý čas.

Výrobca tvrdí, že sa ventilátory sami zbavujú nahromadeného prachu. To je kľúčové pri takejto prevádzke, pretože by im nahromadený prach mohol časom výrazne znížiť životnosť.

Z predchádzajúceho odstavca je už možné čo to vytušiť aj o prevádzke na batériu. 5 hodín bolo také zdravé maximum, čo sa mi s notebookom podarilo získať pri písaní textu a pripojení na internet.

Rozhodne budete musieť zo sebou vziať aj dodávaný 180 W adaptér pokiaľ chcete pracovať celý deň. Od 17-palcového modelu to ale nie je vyložene zlý výsledok. Pri hraní je výdrž podstatne nižšia vzhľadom k tomu, že spotreba systému hravo prekročí 100 W.

Zaujímavosťou je že komponenty sa výraznejšie nepodtaktujú ani pri hraní na batériu, čo opäť dokazuje snahu výrobcu uprednostniť výkon nad všetkým ostatným.

ASUS ROG GL703GE je modernou evolúciou, ktorá priniesla nové procesory do tejto strednej triedy herných notebookov. Aj keď mi lichotí možnosť hrať na šesťjadrovom procesore, tak pri osadenej grafickej karte a celkovému zahrievaniu zariadenia mi príde výhodnejšie kúpiť model zo štvorjadrovým Intel Core-i5 a SSHD diskom. Tak získate naozaj vyvážený herný stroj z cenou, ktorá je vyššia, no konkurencia má väčšinou osadené iba Nvidia Geforce GTX 1050 aj keď rozdiel v cene je často aj v rádoch stoviek eur.

ASUS ROG GL703GE si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.