Keď som pred vyše šiestimi mesiacmi dostal do rúk novú vlajkovú loď japonského Sony, model Xperia XZ2, potešil som sa zmenou dizajnu. Ten vlajkové lode spoločnosti potrebovali ako soľ. Navyše novinka priniesla top výbavu a ako-tak slušnú cenu. Po vyše polroku denno-denného používania ma ale XZ2 nepresvedčila, aby som ju používal ďalej. Je to prvá Xperia, ktorá ma k niečomu takému donútila. Prečo?
Najzásadnejším nedostatkom Xperia XZ2 je práve dizajn a použité materiály. V živote som nemal v rukách klzkejší smartfón, ako tento. Počas presúvania nosím mobil v prednom vrecku nohavíc a pokiaľ nemám rifle s hlbokými vreckami, pri akomkoľvek zohnutí, posadení sa do kresla či sedačky automobilu, XZ2 po pár sekundách vylezie von.
Už mi to pripadá akoby mala vlastný život a ťahala sa z tmy na svetlo. Sedíte v kine, mobil vypnutý a zrazu cítite, ako pomaličky lezie von. A to je to najhoršie, pretože ak vám niečo väčšie vypadne z vrecka, okamžite to pocítite, pretože sa to z vrecka „stratilo“.
XZ2 na to ide pomaly. Kvôli svojmu extrémne klzkému telu sa derie z vrecka pomaly a systematicky. V živote som nemal smartfón, ktorý by mi samovoľne vypadol na zem toľko krát, čo Xperia XZ2. Otlčená je za každej strany. Nie však mojou vinou. Veď kľúče od auta pri plných rukách padajú bežne, no nie je normálne, že sa po ne človek zohne a z vrecka mu vypadne telefón.
Ku cti jej je ale extrémne odolné telo. Ani jedna prasklinka na sklách vpredu i vzadu. Voči nim mám ale inú výhradu. Gorilla Glass 5. Už pri teste som upozorňoval na to, že toto nemôže byť Glass 5 od Corningu. Veď sa to poškriabalo iba tým, že som to mal na pracovnom stole, vo vrecku nohavíc a v držiaku v aute. Nebol som na žiadnej stavbe, ani v diamantovej bani. Jednoducho je predná i zadná strana tak došrkiabaná, akoby mala XZ2 minimálne 2 roky.
Veľkou dilemou je pre mňa aj veľkosť. XZ2 je ale veľká. Vyše 15 cm na výšku a viac ako centimeter (!) na hrúbku je silná káva pre rok 2018. Navyše, keď má len 5,7″ displej, čo v preklade znamená 12,9 cm na výšku. Zvyšné 2,4 cm sú zbytočný priestor, ktorý konkurencia už poriadne dávno využíva naplno. V Sony ale len s týmto modelom objavili 18:9 displej.
Aby som nezabudol. Táto zaoblená tehlička má až 200 gramov! Konkurencia sa pritom hýbe na hodnote okolo 160 gramov a to má väčšina aj väčší displej a väčšiu batériu a hrúbku hlboko pod 1 cm!
Ešte jedna drobnosť. Inžinieri z Japonska to celkom nedomysleli so snímačom priblíženia. Ten je natoľko bez srdca (necitlivý), že pri každučkom telefonáte si uchom buď upravím jas displeja, alebo vypnem Wi-Fi, alebo Bluetooth, alebo automatické otáčanie displeja, alebo dokonca zapnem baterku, teda LED blesk vzadu. Viete si predstaviť ako debilne vyzerám, keď počas telefonátu mi zrazu začne svietiť LED dióda naplno?!
A to nehovorím o tom, koľko všakovakých notifikácií a aplikácií si uchom otvorím… Dokonca sa mi stalo, že som uchom (alebo lícom) odpisoval na SMS či e-mail! Od prvého momentu, kedy som si toto všimol čakám na update, ktorý by túto chybu vyriešil. Dodnes som sa ho nedočkal.
Vrcholom a posledným klincom do rakvy Xperie XZ2 je automatické odpájanie SIM karty. Zhruba od posledného updatu niekedy začiatkom júla si XZ2-ka zrazu zmyslí, že nepotrebujem mať zapnutú SIM kartu a jednoducho ju vypne. V telefóne akoby nebola. Nejde o výpadok signálu, to by aspoň hlásilo, že nie je signál, toto je kompletné odpojenie SIM karty. Jediné, čo pomôže je reštart telefónu.
Inak, viete ako dlho trvá reštart Androidu vo chvíli, keď ho najviac potrebujete? Večnosť!
K fotoaparátu sa už vyjadrovať nebudem, verím, že stačilo porovnanie s Apple iPhone X, Huawei P20 Pro, Nokia 8 Sirocco a Samsung Galaxy S9+. Výsledok? V tom čase najhorší fotoaparát vo vlajkovej lodi. Detaily a množstvo názorných ukážok nájdete v článku.
A ak by ste chceli oponovať, že fotky z mobilu si aj tak nikde netlačíme, tak presvedčte výrobcov, nech sa vrátia späť k 5-8 Mpx fotoaparátom, viac na malom displeji aj tak netreba.
Aby som len nehanil. Sony Xperia XZ2 je po stránke výkonu špička. Ani raz sa mi nastalo, že by zamrzla či nestíhala svojim výkonom. Dokonca sa ani výrazne nezahrieva, ani pri celodennom navigovaní.
Zle na tom nie je ani batéria. Tá bez problémov vydrží deň veľmi aktívneho používania, resp. 1,5 dňa pri priemernom používaní. Pokiaľ som testoval iný smartfón a na telefón mi chodili notifikácie, občas som pozrel nejaké YT video či chvíľu sa zahral TwoDots, batéria vydržala aj vyše dva dni.
Mimochodom, Gorilla Glass 5 na zadnej strane konečne priniesla možnosť bezdrôtového nabíjania. Už si len dokúpiť bezdrôtové nabíjačky na všetky pracovné a nočné stolíky v dome…
Teší ma tiež to, že Sony má už ako jediný z renomovaných výrobcov hardvérovú spúšť fotoaparátu. Tá je návyková. Hlavne ak máte mokré ruky alebo chcete fotiť jednou rukou. Bez takejto spúšte je to celkom komplikované.
Mimochodom, 960 fps videá sú síce vo Full HD rozlíšení, no viete koľko som ich za tých vyše 5 mesiacov natočil? Asi dve. Prečo? Lebo akčné scény sa dejú v priebehu okamihu a je prakticky nemožné stihnúť popreklikávať v menu fotoaplikácie na superspomalené video.
Ak sa ale na spomalené video pripravíte, môžete si užiť kopec zábavy, hlavne počas leta pri vode. Skoky do vody sú v 960 fps top. V tomto Sony zatiaľ neprekonal žiadny konkurent. Žiaľ, je to tak minoritná vec pre fotoaparát, že nehrá veľkú rolu pri výbere smartfónu.
Veľkým plusom pre majiteľov 4K Ultra HD HDR televízorov je možnosť natáčania takéhoto typu videí. XZ2 je prvým modelom, ktorý toto zvláda. Už to vie aj konkurencia, no stále ju spočítate na prstoch jednej ruky.
Rovnako nepodstatná inovácia je aj Dynamic Vibration System, teda masívny vibračný motorček, ktorý vie vibrovať do rytmu prehrávaných zvukov. Akýchkoľvek. Chvíľu je to zábava, no časom vás to omrzí. Pozerať video a popri tom cítiť vibrácie? Na čo? Navyše ak preferujete sledovanie videí z telefónu položenom na stole, alebo v stojane, táto funkcia je vám už úplne na nič.
Namiesto Dynamic Vibration System malo Sony radšej ponechať 3,5 mm audio port. Nie každý má chuť kupovať namiesto svojich obľúbených slúchadiel nové s USB-C portom či Bluetooth slúchadlá. V tak tučnom telefóne je nepochopiteľné, že 3,5 mm port chýba.
Plusom Xperia XZ2 je fakt, že medzičasom klesla oficiálna cena Xperie XZ2 na sumu 749 €, no nájdete ju v renomovaných e-shopoch aj podstatne lacnejšiu, dokonca aj o 200 € oproti pôvodnej sume.
Sony Xperia XZ2 ma sklamala. Od nového dizajnu som čakal nový prístup, úplne nový smartfón, z ktorého padnem na zadok. Nestalo sa. Naopak, po dlhej dobe je to prvý Xperia smartfón, ktorý odkladám. Pevne verím, že v Japonsku si uvedomili nedostatky a Xperia XZ3 bude iná. Lepšia.