Reklama

Najnovšia kozmická loď TESS od NASA začala loviť planéty

Zdroj | NASA
Richard Pliešovský
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Kozmická loď, ktorú NASA vyslala hľadať planéty okolo blízkych hviezd začala plniť svoju misiu. Transit Exoplanet Survey Satellite – TESS čaká dvojročné putovanie, ktorým hlavným cieľom bude skúmať planéty okolo hviezd. Do kozmu TESS vyniesla raketa SpaceX 18. apríla a teraz sa začína skutočný „lov“.

Exoplanéta (tiež sa označuje ako extrasolárna) je planéta, ktorá obieha inú hviezdu, ako Slnko. Patrí teda do inej planetárnej sústavy. Existencia týchto planét bola predpokladaná už dávno, ale až v poslednej dobe sa to podarilo overiť. Úplne prvou objavenou exoplanétou bol objekt obiehajúci pulzar B1257+12. Objavil ju poľský astronóm Alex Wolszczan v roku 1992.

Pozrite si

Exoplanéty – nekonečná mnohotvárnosť vesmíru

Nakoľko žiadna planéta nežiari vlastným svetlom – odráža len svetlo svojich materinských hviezd, exoplanéty majú len veľmi nízky jas, dosahuje rádovo miliardtinu jasnosti„svojej“ hviezdy. Na rozdiel od planét slnečnej sústavy preto exoplanéty nemôžu pozorované priamo ďalekohľadmi. Metódy ich objavovania sa zakladajú skoro výlučne na pozorovaní materskej hviezdy.

TESS je hlavne prieskumnou misiou. Má vytvoriť akýsi katalóg blízkych hviezd, ktorých svetlo pravidelne zmizne, čo signalizuje prítomnosť obežnej planéty. Tieto hviezdy budú potom pozorované špeciálnymi ďalekohľadmi, ktorú dokážu určiť ich hmotnosť a ďalšie vlastnosti, napríklad zloženie atmosféry. Neskôr sa dostane na rad vesmírny teleskop James Webb, ten začne študovať tieto exoplanéty.

https://youtu.be/aY-0uBIYYKk

TESS nadväzuje vesmírny teleskop Kepler, ktorý má za sebou deväť rokov hľadania planét podobným Zemi. Za ten čas našiel Kepler až 2 650 potvrdených exoplanét. Zatiaľ však čo Kepler bol navrhnutý tak, aby skúmal pomerne malú časť oblohy, TESS zmapuje približne 85 % neba a pokúsi sa hľadať exoplanéty, ktoré sú čo najbližšie k Zemi. Tak sa uľahčí ich neskoršie skúmanie.

Zdroj | NASA / MIT / TESS

Prvý obrázok nasnímaný putujúcim satelitom získala NASA už 22. mája. Ide pritom o pohľad len na 0,25 % oblohy, existuje teda naozaj nepredstaviteľný počet hviezd, ktoré skrývajú svoje tajomstvá.

Pozrite si

NASA predstavila „dvojča Zeme“, exoplanétu Kepler-452b

Agentka pre verejné záležitosti NASA, Marie Lewisová, uviedla, že TESS bude používať počas dvojročnej cesty vyspelé kamerové systémy. Oblohu rozdelí do 26 rôznych častí. Každú sekciu bude skúmať asi jeden mesiac a spolu bude monitorovať viac ako 200 000 hviezd. Pri pozorovaní sa bude snažiť objaviť zmeny jasu, ktoré by mohli signalizovať planétu. Očakáva sa, že počas misie objaví TESS až 1 600 exoplanét.

Okrem nových poznatkov a podrobnejšej mape vesmíru, nám môže táto dvojročná misia priniesť aj tipy, kde by sme mohli nájsť život, respektíve odkiaľ by život mohol prísť objaviť nás, čo by mohlo byť určite zaujímavé.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.