Ak v rukách niekedy cítite pálenie, mravčenie, stŕpnutie či znecitlivenie ruky, mali by ste spozornieť, pretože toto sú príznaky syndrómu karpálneho tunela. Často sa zvyknú ohlásiť neskoro večer, alebo po niekoľkohodinovej stereotypnej práci.
Syndróm karpálneho tunela môže vzniknúť aj pri opakovanom presilení ruky. Postihuje ľudí, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu, alebo pracujúcich na počítači, či športovcov (hlavne cyklistov, lyžiarov a kulturistov).
Tento syndróm patrí medzi najčastejšie ochorenie postihujúce ruku. Spôsobuje to neuropatia – postihnutie stredového nervu, ktorý je jedným z najdôležitejších nervov ruky. Prechádza spolu so svalovými šľachami ohýbačov prstov cez zápästie v úzkom kanáliku obkolesenom kostičkami a väzmi zápästia. Odtiaľ pochádza aj pomenovanie – karpálny kanál, čo znamená zápästný kanál.
Syndróm karpálneho tunela môže spôsobiť stav, pri ktorom dochádza k zúženiu tunela, prípadne jeho opuchu. K pridruženým komplikáciám patrí napríklad cukrovka, hormonálna porucha, artróza.
Ako sme spomínali v úvode, klasickým prejavom je pálenie, mravčenie a bolesti prstov (najmä prvých štyroch, okrem malíčka) až celej ruky. Zo začiatku sa tieto ťažkosti môžu prejaviť pri preťažovaní, napríklad pri nosení tašky s nákupom. Potom sa začnú bolesti ohlasovať v noci a to v takej intenzite, že dokážu človeka zobudiť, nedovolia mu spať. Nasleduje znížená citlivosť v prstoch, kedy bývajú necitlivé všetky prsty okrem malíčka. Posledné štádium je, keď človek stráca nielen cit, ale aj zručnosť, postihnutému začnú vypadávať predmety z rúk.
Diagnóza sa určuje pomerne jednoducho, určuje ju neurológ a potvrdzuje sa to vyšetrením EMG (elektromyograf). Najprv sa lieči príčina ochorenia. Ak teda niekto pracuje dlhé hodiny pri počítači, mal by zmeniť spôsob práce a zmierniť tak preťažovanie rúk.
Dôležité je zmierniť záťaž v kĺboch, ideálne aj zlepšiť cirkuláciu lymfatickej tekutiny. Lekári nasadia protizápalové lieky. Dočasnú úľavu prinesie podávanie kortikoidov, zdravotný problém sa tým však nevyrieši.
Ak sa nezamedzí preťažovaniu zápästia, človek naďalej stráca cit v ruke, nastáva čas na operáciu. Ide o bezpečný zákrok, ktorý je jednoduchý a krátky, vykonáva sa iba v lokálnom znecitlivení. Avšak ani po operácii sa ruka nesmie preťažovať. Preto si musíme uvedomiť, že najdôležitejšia je prevencia a nájsť riešenia ktoré znížia záťaž ruky, hlavne zápästia.
Doporučuje sa upraviť štýl sedenia za stolom, byť viac vzpriamení, ruku položiť od lakťa rovno na stôl, aby mala dostatočnú oporu. Vyhýbajte sa neustálemu opakovaniu rovnakých pohybov, udržujte zápästie v rovine, skontrolujte si preto v akom uhle máte myš a zápästie.
Ľahšie sa to však hovorí, ako realizuje. Pomôže aj používanie vhodných nástrojov a pomôcok, môžete vymeniť obyčajnú myšku a klávesnicu za ergonomický model. V prípade intenzívnej práce si dožičiť častejší odpočinok a samozrejme cvičenie.
Cviky sa hlavne odporúčajú na rozhýbanie rúk, ale aj celej chrbtice. Nie sú náročné, problémom je ich pravidelne opakovať. Odporúča sa každú hodinu natiahnuť ruky.
Prikladáme vám sériu niekoľkých cvikov na precvičenie.
Otváranie a zatváranie dlane, dbať pri otvorení dlane na rozťahovanie a napnutie prstov.
Položte ruku na stôl, v zápästí ruku prehnite tak, aby prsty smerovali dohora. Druhou rukou dvíhajte, zatláčajte prsty.
Pritláčajte dlaň k podložke.
Prítlak rúk, nazvaný Obrátené modlenie.
V prípade, že pociťujete bolesť v zápästí, môžete sa otestovať, ako ste na tom. Existuje na to Phalenov test. Vymyslel ho americký chirurg George S. Phalen, ktorý sa venoval syndrómu karpálneho tunela celý život. Poznáme dve modifikácie jeho testu.
Položte si predlaktie na podložku (napríklad na stôl) a zápästie nechajte voľne visieť cez okraj. Vydržte takto 60 sekúnd. Ak pocítite v ruke mravčenie, alebo brnenie, máte nábeh na syndróm karpálneho tunela.
Druhý test sa volá Obrátené modlenie. Spojíte k sebe chrbty rúk tak, aby prsty smerovali dole a predlaktia boli pritom v horizontálnom uhle. Ako keby ste sa modlili, len máte spojené chrbty rúk, nie dlane. Takto ich držte 60 sekúnd a ak pocítite pichanie, pálenie, alebo zníženie citlivosti, máte nábeh na syndróm karpálneho tunela a vám neostáva nič iné, ako vyhľadať odborného lekára – neurológa.
Keď sa nad tým zamyslím, máme to ťažké. Nestačí, že sme zavretí v klimatizovaných budovách s rýchlym internetom a pohyblivou pracovnou dobou. Zdravie nás doslova terorizuje a nedovolí, aby sme vysedávali s nohami na stoloch a popri kávičke klebetili s kolegami. Nie, musíme sedieť vzpriamene ako v škole, každú chvíľu si precvičiť krk, chrbát a zápästie. A aby toho nebolo málo, pribudli nám kruhy pod očami. Alebo len máme červené oči? Nabudúce si na ne posvietime.