Reklama

Cheetah 3 - nevidiaci psí robot, ktorý sa schopnosťami rovná ozajstnému

Zdroj | MIT
Viktor Šmidák
Zdroj | MIT
Zdroj | MIT

Massachusetts Institute of Technology ukázala svojho psieho robota Cheetah 3. Ten síce „nevidí“ v pravom slova zmysle, no inak je rovnako agilný ako ozajstný pes.

To, čím nás na svojom YouTube kanáli zásobuje spoločnosť Boston Dynamics je skutočne pôsobivé. Už ich popis na streamovacej platforme hovorí, že ich cieľom je vyvinúť najviac pokrokového robota na svete. Naposledy nám to dokázali svojim androidom pripomínajúcim psa. Na podobnom projekte pracujú aj vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktorý svoju prácu nazvali Cheetah 3.

A podľa videa, ktoré MIT zverejnila to vyzerá tak, že Cheetah 3 nebude svojmu konkurentovi od Boston Dynamics nič dlžný. Robot vie totiž behať do rýchlosti 10 km/h, prepínať kĺby v nohách, skákať na mieste, vyjsť po schodoch, ale aj vystáť nečakaný úder zo strany či dokonca chodiť na troch nohách. Problém mu nerobí ani vyskočiť na stôl vysoký 76 centimetrov, a to sú už naozaj pôsobivé čísla. Pri spomalenom zábere dokonca vidieť, že Cheetah 3 sa pri výskoku chová podobne, ako mačka.

https://youtu.be/QZ1DaQgg3lE

Najzaujímavejšou informáciou ale je, že robot momentálne nemá prístup ku kamerám. Cheetah 3 sa preto spolieha na algoritmy, ktoré detekujú kontakt s druhými objektami a podľa toho sa android rozhodne, ako bude ďalej pokračovať a koľko síl na nasledujúce kroky vyvinie. Systém navyše kalkuluje ďalší krok pre každú nohu 20-krát za sekundu.

Podľa dizajnéra robota, Sangbae Kima, môže byť technológia na sledovanie okolia nepresná (o čom nás už niekoľkokrát presvedčila aj Tesla či Volvo) a v niektorých prípadoch i nedostupná. Dokonalým príkladom je radiácia po výbuchu jadrovej elektrárne vo Fukušime, ktorá zničila kamery robotov vyslaných na obhliadku. Lepším riešením preto podľa neho bolo vyvinúť robota, ktorý by sa viac spoliehal na informácie, ktoré nadobudne hmatom.

Podobne ako v iných prípadoch robotov aj Cheetah 3 by si v budúcnosti mohol nájsť uplatnenie v nebezpečných či špinavých prácach, okrem iného aj skúmaní ťažko dostupných priestorov elektrární.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.