Spoločnosť Facebook poslala Výboru Snemovne reprezentantov pre energetiku a obchod 747-stranovú správu, v ktorej vysvetľuje, s koľkými a ktorými spoločnosťami zdieľala dáta.
Od prevalenia škandálu s firmou Cambridge Analytica, sa stále rieši budúcnosť spoločnosti Facebook. Najnovšie sme sa dočkali dlhej správy, ktorá odhaľuje aspoň niektoré z detailov, ako Facebook narába s používateľskými dátami.
Správa bola poslaná dva týždne po tom, čo americký Kongres dostal 452 stranový dokument, v ktorom Mark Zuckerberg odpovedá na nezodpovedané otázky z verejného vypočúvania.
Facebook zdieľal používateľské dáta s 52 spoločnosťami vrátane čínskych korporácií Alibaba, Huawei, Lenovo či Oppo.
Facebook zároveň oznámil, že už ukončil partnerstvo s 38 firmami z celkového zoznamu. Ďalšia spolupráca s 7 firmami sa má skončiť v júli 2018 a v októbri 2018.
Tri spolupráce majú pokračovať a to so spoločnosťou Amazon a Apple, ktorá má s Facebookom dohodu, ktorá pokračuje aj po októbri a Tobiineeds.
Posledná menovaná spoločnosť sa venuje aplikácii na sledovanie očí, ktorá slúži na prístupnosť Facebooku pre pacientov trpiacich chorobou ALS (Amyotrofická laterálna skleróza – známa aj ako Lou Gehrigova choroba alebo choroba motoneurónov).
Facebook má tiež tri spolupráce s Alibabou, Mozillou a Operou, ktoré umožnia Facebooku zobrazovať notifikácie, no tieto spolupráce nemajú vplyv na prístup k používateľským dátam.
Problémom je, že napriek objemnosti dokumentu, Facebook v čele so Zuckerbergom neodpovedá na všetky otázky a podľa niektorých členov výboru zo správy vyvstávajú len ďalšie. Facebook vraj stále nemá efektívny systém na odhalenie aplikácií od firiem ako Cambridge Analytica a tiež nevie presne identifikovať, s kým všetkým takéto firmy zdieľali dáta.