Reklama

Umelá inteligencia v roli jasnovidca vidí cez steny

Zdroj | MIT
Juraj Procházka
Zdroj | MIT
Zdroj | MIT

Informácie sú všade navôkol, bez ohľadu na to, či ich dokážeme vnímať a spracovávať. Rôzni senzibili disponujúci schopnosťou mimozmyslového vnímania to vedia rovnako, ako sú konzervatívni vedci a skeptici presvedčení o opaku.

Faktom však je, že aj v súčasnej dobe nevysvetliteľné javy sa časom podarí racionálne zdôvodniť a to aj na základe exaktných prírodných zákonov.

Namiesto videnia vízia reality

Aby sme dokázali vidieť predmety ukryté za nepriehľadnými prekážkami a bariérami – pritom nepriehľadnosť je relatívna vec, pragmaticky preto uvažujeme o spektre viditeľného svetla – nebudeme už potrebovať röntgenové lúče, alebo radar. Postačí nám bežné prostredie pretkané elektromagnetickým smogom a umelá inteligencia.

Pozrite si

Google Lens – umelá inteligencia identifikuje (takmer) všetko okolo vás

Tím vedcov z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) na MIT, vedený profesorkou Dinou Katabi, nám priblížil systém schopný vidieť cez steny.

Výskumníci z MIT CSAIL vyvinuli systém s umelou inteligenciou nazvaný RF-Pose. Využíva neurónovú sieť na hĺbkové učenie zariadenia schopného vyhodnocovať rádiové vlny na detekciu pohybu ľudí za prekážkami.

Zdroj | MIT

Neurónová sieť analyzuje rádiové signály, ktoré odrážajú ľudské telá, a z ich rekonštrukcie dokáže vytvoriť dynamickú postavu, ktorá chodí, zastavuje sa, sedí a hýbe končatinami. Tak ako to robí skutočná osoba za prekážkou.

Pozrite si

Bude umelá inteligencia predpovedať násilné protesty?

Umelá inteligencia sa učí rozoznávať ľudský pohyb v rádiových signáloch tak, že jej ukazujú príklady pohybov snímaných kamerou a súčasne signály odrazené od ľudských tiel a pomáhajú jej pochopiť, ako odrazy s danou pozíciou súvisia.

Dve strany mince

Skutočnosť, že takáto detekcia naozaj funguje, môže okrem nadšenia vyvolávať aj obavy. Špehovanie bude môcť fungovať omnoho nenápadnejšie, dokonca v úplnom utajení. Možno aj preto sa vedci poponáhľali s vyhľadaním užitočných aplikácií pre širokú verejnosť. Tím v súčasnosti pracuje s lekármi a skúma možnosti aplikácií RF-Pose v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Vedci hovoria, že RF-Pose môže  byť použitý na monitorovanie ochorení ako Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, alebo svalová dystrofia, poskytujúc lepšie pochopenie progresie ochorenia. To by umožnilo lekárom optimalizovať dávkovanie liečiv.

Inou aplikáciou by mohlo byť monitorovanie pádov, zranení a zmien v modeloch správania sa starších, alebo telesne postihnutých ľudí.

Pozrite si

Umelá inteligencia nahradí lekárov, aj právnikov. Čiastočne

Systém zatiaľ funguje v 2D priestore, ale po vylepšení by mal fungovať aj v 3D verzii, pričom by mal dokázať odhaliť aj nepatrné pohyby, ako napríklad trasúcu sa ruku.

Okrem monitorovania pohybu je RF-Pose možné využiť aj na identifikáciu osôb vo veľkých skupinách. V stočlennej skupine údajne dokáže identifikovať ľudí s 83-percentnou spoľahlivosťou. Nová technológia by sa mohla uplatniť aj v nových typoch videohier, v ktorých sa hráči pohybujú po dome alebo v iných priestoroch.

Zdroj | MIT

Všetky údaje zhromažďované tímom výskumníkov boli získané so súhlasom monitorovaných subjektov a kvôli ochrane súkromia používateľov sú anonymizované a šifrované. V reálnych podmienkach, ak sa ukáže takéto monitorovanie cez steny naozaj účinné, si však netreba robiť ilúzie.

Pozrite si

Umelá inteligencia – verný sluha, či ničivý démon?

Minimálne špeciálne zložky polície, tajných služieb atď., by dokázali podobné systémy efektívne využiť a to rozhodne aj bez anonymizácie a bez súhlasu sledovaných osôb. Autori výskumu predstavia RF-Pose tento mesiac na konferencii o počítačovom videní a rozpoznávaní vzorov (Computer Vision and Pattern Recognition) v Salt Lake City v Utahu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.