Reklama

Nokia 8 Sirocco - luxusná kráska z vyššej triedy

Števo Porubský
91 %
Nokia po rokoch oprášila nielen mobily 3310 či 8110, ale aj označenie Sirocco, ktoré v minulosti niesol luxusný kúsok z osmičkovej série. V tomto prípade je opäť z 8-čkovej série, no ponúkne podstatne bohatšiu výbavu. Aká je Nokia 8 Sirocco v praxi?

Výhody

  • čistý Android
  • výborný fotoaparát
  • slušná výdrž na jedno nabitie
  • dizajn

Nevýhody

  • hrozný vibračný motorček
  • klzký povrch
  • zakrivený displej bez významu
  • chýba slot na microSD kartu

Podobne, ako luxusná Nokia 8800 Sirocco Edition, aj Nokia 8 Sirocco je vyrobená z materiálov ako tvrdené sklo a nerezová oceľ. Na rozdiel od predošlej verzie, novinka má pomer použitých materiálov otočený. Kým 8800 SE mala telo z kovu, Nokia 8 Sirocco ho má zo skla. To je prilepené na oceľovú konštrukciu.

Krycie sklo spredu i zozadu má po stranách jemné zahnutie, ktoré sme mohli vidieť už aj na konkurenčných modeloch. Škoda len, že v častiach, kde sa sklo spája s kovom sú hrany pomerne ostré a cítiť to aj v rukách. Po čase to ale nebudete pociťovať, naopak, ešte sa vám to aj hodí.

Na prvý pohľad Nokia 8 Sirocco vyzerá luxusne, no osobne by som 100x radšej prijal zadnú časť z uhlíkových vlákien alebo iného pre smartfóny súčasnosti exotického materiálu. Sklo sa extrémne šmýka, nech ho položíte kdekoľvek.

Nokia 8 Sirocco má tendenciu dokonca aj postupne vyliezať z vrecka nohavíc akonáhle sedíte v kresle či sedadle automobilu. Nechcite počuť všetky tie slová, keď som musel rukou vyťahovať telefón z tej najtenšej časti medzi sedačkou a stredovým tunelom v aute. Nokia 8 Sirocco ale nie je jediný takto šmykľavý smartfón súčasnosti. Ku cti jej slúži, že sklá sú odolné a aj po náročnom teste ostali prakticky bez škrabancov.

Aj preto sa spomínané ostré hrany nakoniec aj hodia. Vďaka nim sa lepšie 8-čka zasekne do ruky a nehrozí, že vám počas práce či telefonovania z ruky vypadne. V ruke sa nakoniec novinka drží veľmi dobre. Množstvo zaoblených prvkoch, materiál príjemný na dotyk a vcelku prijateľné rozmery sú akurát vyvážené.

Pozrite si rozdiel medzi Nokiou 8 a novou Nokiou 8 Sirocco. Spoločný majú hlavne základ mena, zvyšok výbavy už veľmi nie.

Pozrite si

Nokia 8 prekvapí nielen cenou, ale aj svojou výbavou

Hmotnosť 180 gramov budú cítiť hlavne dámy, no tenkosť (7,5 mm) a tuhosť konštrukcie ju akosi potláčajú. Pozitívom je aj odolnosť voči vode a prachu – IP67. Plávať do mora vám výrobca neodporúča, no v prípade zašpinenia, čo nie je nič výnimočné na sklenených plochách, si 8-čku môžete pokojne umyť pod tečúcou vodou. Ideálne aj s kvapkou mydla, nech zničíte nazbierané baktérie a odstránite mastnotu.

Prednú stranu, nezvyčajne na dnešnú dobu, zaberá displej s pomerom strán 16:9. Nokia 8 Sirocco tak nerazí trend displejov s pomerom viac ako 18:9 či výrezom pre reproduktorovú časť. Osobne mi to nevadí. Viac mi prekáža zakrivenie displeja do strán, ktorý v tomto prípade nemá žiadny význam.

Navyše je pOLED displej akosi v zakrivení nevie zobrazovať farby tak presne, ako na rovnej ploche. Farby v zakrivení sú neprirodzené, v niektorých prípadoch až invertované. Využitie zakrivenia displeja by ste tu tiež hľadali márne. Ide tak iba o dizajnovú vec. Inak povedané zbytočnosť.

Displej má ale vďaka výrobnej technológii výborné pozorovacie uhly, hoci prekvapivo s posunom farieb, ale aj zobrazovanie na silnom slnku. Samozrejmosťou je aj čiastočný allways on displej. Zobrazuje základné informácie a ikonky notifikácií.

Nad displejom je široký otvor reproduktora, niekoľko snímačov a webkamera s rozlíšením 5 Mpx. Kvalitou patrí k priemeru aj svojim Full HD videom. Nokia 8 ponúkala 13 Mpx snímač a 4K UHD video. Čo viedlo výrobcu k upusteniu od tohto riešenia je otázne.

Horný reproduktor ale nedopĺňa reproduktor v spodnej časti. Škoda. Nokia 8 Sirocco má tak len mono reproduktor. Je však poriadne hlasný a aj vcelku dobre hrá. Stereo systémom v konkurenčných smartfónoch sa ale nevyrovná.

V spodnej časti je okrem reproduktora aj tretí mikrofón a USB-C port. 3,5 mm audio port chýba aj v tejto novine. V balení sú USB-C slúchadlá, ale aj adaptér pre 3,5 mm port. Okrem toho je v balení aj plastový obal pre krytie zadnej strany. Ten je však extrémne tuhý a veľmi ťažko sa skladá z telefónu dole. To zistíte hlavne, keď telefón namočíte a budete ho chcieť vysušiť…

 

Zadná strana vyzerá na prvý pohľad rovnako luxusne ako tá predná. Je celá zo zakriveného Gorilla Glass 5 skla. Za veľký nedostatok považujem však vyčnievajúci duálny fotoaparát. Nie preto, že sa bojím o jeho životnosť, ale počas používania mi práve kvôli nemu pribudlo množstvo vrások a šedín.

Vyčnievajúci fotoaparát spôsobuje, že telefón na stole nestojí rovnomerne a jeho silný vibračný motorček spôsobuje nepríjemné pazvuky spojené s vibrovaním. Doslova mi spôsoboval až infarktové stavy. Samozrejme, každá notifikácia zo sociálnych sietí, SMS, či e-mail. Všetko vibrovalo ako o život. Toto Nokii vôbec nevyšlo. Odvtedy neviem o nikom nič, všetky notifikácie som musel natvrdo vypnúť pre každú aplikáciu.

Pod fotoaparátom je snímač odtlačku prsta s podporou niekoľkých gest. Jeho nájdenie naslepo je náročnejšie, okolo neho je minimálny rámik a takmer splýva s plochou. Časom sa na to ale dá zvyknúť. Odomykanie je s ním ale veľmi rýchle.

V spodnej časti zadnej strany ste si možno všimli nápis Android One. Áno, aj Nokia 8 Sirocco patrí do série smartfónov Android One, čo v praxi znamená, že ešte dlhé roky budú majitelia dostávať najnovší OS Android. Zvláštne ale je, že 8 Sirocco nebola (v čase písania tohto textu) zaradená do beta testu Android P.

Systém Android 8.1 je takmer úplne čistý, až na pár vlastných aplikácií, ako napríklad fotoaparát. Aj vďaka tejto čistote je systém rýchly a bez akýchkoľvek zaváhaní. Pomáha mu stále rýchly Snapdragon 835, grafický čip Adreno 540 či 6 GB RAM.

Táto kombinácia Nokii 8 Sirocco s AnTuTu priniesla 158 115 bodov, v 3DMarku SlingShot Extreme si vyslúžila 2 598, resp. 2 033 bodov. Výsledok viac ako dobrý, hoci nepatrí medzi najlepšie. Stále sa ale bavíme o smartfóne, ktorý nemá byť top-end modelom výrobcu, hoci je aktuálne tým najvýkonnejším.

S výkonom tak nebudete mať určite žiadny problém. Prehrievanie je minimálne aj pri vyššej záťaži. Sklamať ale môže absencia slotu na microSD kartu. Stačiť vám bude musieť 128 GB pamäte.

Samozrejmosťou výbavy je podpora LTE, VoLTE a všetkých možných bezdrôtových technológií, vrátane aktuálne najnovšieho Bluetooth 5.0.

Okrem dizajnu vie Nokia 8 Sirocco zaujať aj fotoaparátom. Ten využíva duálny systém s 12 Mpx hlavným fotoaparátom pod f/1,7 optikou a sekundárny zoomový fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx a f/2,6 optikou. Duálny fotoaparát využíva hybridný autofókus, dokáže zoomovať do 2x priblíženia, resp. 10x digitálneho priblíženia (neodporúčam).

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá, ale ponúka všetko potrebné. V automatickom režime je možné meniť iba základné funkcie, pre nadšencov je plusom prítomnosť Pro režimu, v ktorom je nastavení podstatne viac. Zmeniť je v ňom možné nielen vyváženie bielej či iné základné nastavenia, ale aj rýchlosť elektronickej uzávierky či ISO.

Fotografie sú bez úprav. Pre plné rozlíšenie ich otvorte v novom okne alebo tabe.

Zábery sú veľmi vydarené, farby sú verné a prirodzené. Potešilo ma aj slušné vykreslenie detailov. Vo veľkom súboji s iPhone X, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+ a Sony Xperia XZ2 sa zaradila na prvé priečky s ďalšími dvomi modelmi. Jediným slabším miestom sú pre novinky nočné scény. Tie mohli byť určite aj lepšie.

Mimochodom, ani novinke nechýbajú tzv. bothies, teda selfie snímané z oboch fotoaparátov naraz.

Využitie zoomu

Čo sa týka videa, samozrejmosťou je možnosť natáčania 4K Ultra HD videa s 30 fps, ale aj Full HD videa s 60 fps. V ani jednom prípade nečakajte optickú stabilizáciu, o tú sa stará digitálna stabilizácia. Poradí si s väčšinou otrasov, no stále to nie je ono.

Kvalita obrazu je aj na rovnakej úrovni ako v prípade statických záberov. V zásade okrem nočného snímania jej niet čo vytknúť. Navyše je Nokia 8 Sirocco schopná natáčať 24-bitový zvuk Nokia OZO až do hlasitosti 132 dB, teda aj koncerty.

Batéria má kapacitu slušných 3 260 mAh, rovnako ako Nokia 8, no v tomto prípade si môžete užívať aj bezdrôtové nabíjanie. Nechýba ani rýchle Quick Charge 4.0 nabíjanie. A koľko batéria vydrží?

Nokiu 8 Sirocco som dlhšie využíval ako hlavný smartfón a bez problémov vydržal deň bez nabíjačky. Ak som ju na noc náhodou zabudol ďať na nabíjačku, okolo obeda na druhý deň som mal stále dostatok energie na fungovanie. Pri extrémne náročnom používaní (testovanie), batéria zvládla stále celý deň fungovania.

Nokia 8 Sirocco je veľmi štýlový smartfón, ktorý ako jeden z mála nových modelov nemá výrez v displeji a pretiahnutý displej. Nie je to top-end model, no patrí medzi tie najlepšie na trhu. Tomu zodpovedá aj cena, ktorá nie je najnižšia, ale voči vlajkovým lodiam konkurencie je podstatne nižšia. Čerešničkou je čistý Android, ale aj výborný fotoaparát. Má však muchy, ktoré buď prehliadnete, alebo nové Sirocco nebudete jednoducho chcieť.

Smartfón Nokia 8 Sirocco si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.