Reklama

Drony by už onedlho mohli mať poznávacie značky

Zdroj | 3DR
Viktor Šmidák
Zdroj | 3DR
Zdroj | 3DR

Malé lietadielká ovládané človekom sa pravdepodobne dočkajú ďalších regulácií. Americká Federálna správa letectva totiž chce, aby mali drony akési poznávacie značky podobné tým, aké nájdeme pri motorových vozidlách.

Drony ešte pár rokov dozadu v takej forme, ako ich poznáme dnes, neexistovali. Keďže aj úrady už zaregistrovali, že niečo také ako malé ovládacie lietadlá existujú, časom ich začínajú regulovať. Posledné obmedzenie, ktoré by sa mohlo pilotov dotknúť prichádza zo Spojených štátov amerických.

V prípade, že si človek kúpi v USA dron, musí to oznámiť Federálnej správe letectva (FAA). Tá lietadielku následne pridelí identifikačné číslo, ktoré používateľ môže prilepiť napríklad na batériu. Podstatou ale je, že doteraz toto číslo nemuselo byť umiestnené na viditeľnom mieste.

Portál Bloomberg však len prednedávnom našiel návrh, ktorý pojednáva o zmene pravidiel v prípade identifikačného čísla. Podľa nového pravidla chce totiž FAA vyžadovať od majiteľov malých bezpilotných lietadiel, aby bol tento unikátny kód na ľahko dostupnom mieste. Ak zákon prejde do platnosti, číslo bude musieť byť nalepené napríklad na krídle.

Pozrite si

Apple Park pravdepodobne úplne zakáže lety s dronmi nad svojim teritóriom

Tento krok nie je žiadnym prekvapením. Už dlhšie sa totiž vládne agentúry snažia získať väčšiu kontrolu nad dronmi. Ide hlavne o strach zo špehovania napríklad teroristami, objavil sa dokonca už i prípad zrážky drona s helikoptérou. Ak by mali všetky drony špecifické číslo, krajina by mohla majiteľa ľahšie identifikovať.

I napriek tomu, že plán osadiť drony akýmisi poznávacími značkami je zatiaľ len záležitosť Spojených štátoch amerických, o niečo podobné sa pokúša aj Organizácia Spojených národov, do ktorej patrí aj Slovensko. Tá chce zaviesť jednotné miesto, na ktorom by sa registrovali všetky drony, pričom ku týmto informáciám by mali prístup úrady všetkých členských krajín. To síce znie dobre na papieri, no je otázne, koľko ľudí by sa do programu zapojilo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.